Eл Класико – фестивал на съдийските гафове

Краят на спора за титлата в Испания е факт – „Реал“ сложи ръка на 36-ия трофей в своята история след драматично, но и дискусионно 3:2 над „Барселона“ на своя „Сантяго Бернабеу“. Разликата между двата тима вече е внушителните 11 точки и най-върлите привърженици на каталунците не вярват в чудото предвид оставащите 6 кръга.

Двубоят в Мадрид бе решен с гол в добавеното време на Джуд Белингам. Английският национал отново удари по големия съперник, както бе и в първия мач от сезона, когато реализира и двете попадения за 2:1. Той е и първият от Рууд ван Нистелрой (2007 година) насам, реализирал срещу „Барса“ в първите си две участия в Ел Класико.

Бившият футболист на „Борусия“ (Дортмунд) вече има 21 гола и 10 асистенции в своята дебютна кампания за „белия балет“. А „Реал“ е абсолютен господар в Ел Класико с 10 успеха в последните 13 срещи. Тимът на Карло Анчелоти направи требъл срещу този на Шави, след като спечели през януари и финала за Суперкупата на Испания след 4:1 в Рияд. А героят на вечерта сега бе Лукас Васкес. Бранителят спечели дузпа за 1:1, вкара за 2:2 и асистира за победния гол.

Но статистиката е едно, а фактите – съвсем друго. Двубоят бе помрачен от спорното съдийство в испанската столица. Дузпата срещу Васкес предизвика сериозни полемики. Още при отсъждането й, Шави, треньорът на гостите, показа с ръце, че става въпрос за търсен контакт и гмуркане. Наставникът вече имаше горчив опит от протест срещу съдии през сезона и сега бе сдържан. А при 1:1 в 28-ата минута удар на детето чудо Ламин Ямал бе избит около или зад голлинията от Андрий Лунин. Така и не се намери кадър, който да убеди, че топката не е влязла в целия си обем. А Ла Лига скандализира с липсата си на технология за голлинията, която е налична в модерния футбол вече повече от 10 години.

Според предишни обяснения на президента на Ла Лига Хавиер Тебас тази екстра е прекалено скъпа.

Гостите имаха претенции и за две дузпи, нито една от които не бе отсъдена. В 31-ата минута за нарушение на Едуардо Камавинга срещу Ямал, както и в 58-ата за препречване на Антонио Рюдигер срещу Фермин Лопес.

“Всички видяха и не искам да казвам неща, заради които могат да ме накажат. Мога само да анализирам играта и да кажа, че бяхме по-добри. Сега трябва да продължим да се борим и да спечелим второто място”, обясни лаконично по темата Шави.

И все пак максимата гласи, че победителите не ги съдят, а „Реал“ затвори перфектната седмица, след като дни по-рано детронира шампиона на Европа „Манчестър Сити“ в Шампионска лига.

"Много съм горд, защото и срещу „Сити“, и срещу „Барселона“ беше изключително трудно – обясни Карло Анчелоти. - Съперникът даде всичко от себе си, за да върне интригата в спора за титлата. Сега трябва да се подготвим за финалната част от сезона.“