Ел Класико вече е вреден за футбола, Реал детронира шампиона Барселона

Футболисти за милиарди с милиарди фенове на 7 континента. Ел Класико беше най-вълнуващият европейски сблъсък от първия мач между вечните врагове в испанския футбол Барселона и Реал Мадрид, игран на 17 февруари 1929 г. Сблъсъкът на футболна статистика, звезди, национална и регионална идентичност, крайни емоции, философия в играта днес беше затрит, потъпкан и унищожен от един човек, главното действащо лице на терена - реферът Сото Градо. Историята помни трагични случаи как съдия е унищожавал милиони надежди дори и на нас, българите, на ниво полуфинал на световно първенство, но на Ел Класико е грях да посягаш. Това е повече от един мач!

Най-малкото, от което милионите каталунски фенове се интересуват в края на един провален сезон без титла, е резултатът от последното Ел Класико за сезона днес. Загубата от Реал с 2:3 не е реална. На фона на всичко, което се случи в мача от 32-ия кръг на Ла Лига. 257-ото издание на най-чакания мач в света донесе на "кралете” титлата при оставащи още шест кръга до края на сезона.

За Барселона срещата започна перфектно. В 6-ата минута Андреас Кристенсен откри резултата след асистенция на Рафиня. В 18-ата минута обаче се случи нещо неописуемо. Лукас Васкес потърси сам контакт с крака на защитника на Барса Кубарси и падна в наказателното поле. Реферът Сото Градо отсъди дузпа, която скандализира целия свят. Зад топката застана Винисиус и отбеляза за 1:1. Сесар Беренечеа Монтеро, съдийският анализатор на испанския вестник Mundo Deportivo, коментира ситуацията. За бившия съдия дузпа няма въпреки падането на белия бек след контакт със защитника на Барселона.

„Според мен това не е дузпа. Мисля, че играчът на Мадрид мами съдията Сото Градо, който свири, защото вижда контакт. Но контактът е търсен от футболиста на Реал“, каза Баренечеа Монтеро.

Втората скандална ситуация в двубоя дойде в 58-ата минута, когато Рюдигер спъна Фермин, но не беше отсъдена дузпа. Баренечеа Монтеро коментира в тази връзка, че "това е търсен контакт за фаул. Наказва се с пряк свободен удар. Ако е в зоната, това е дузпа. Освен това защитникът на Реал Мадрид не иска да играе с топката." Всъщност Сото Градо не ползва ВАР, за да види повторението, но беше много ясно, че това е дузпа. Това е първото Класико, което реферът от Риохан свири в цялата си кариера.

В Испания нарекоха третата спорна ситуация в мача - отменения гол за Барселона, отбелязан от Ламин Ямал - "Голът на призрака". Относно него Баренечеа Монтеро увери, че „в този случай това, което е невероятно, е, че нямаше повторение и VAR да вземе ясно решение". 29-ата минута играчите на Барселона поискаха от рефера Сото Градо да зачете гола на Ямал. Дори анализаторът на вестник "Марка", който е най-близката медия до Реал, призна: „Нямаме линия, която да изчисти нашите съмнения, но топката изглежда влиза напълно, когато Лунин е във вратата. Ако не е, решението на съдията е правилно“, каза Перес Бурул в предаването „Маркадор“ по радио MARCA.

За този мач нямаше Line up технология, която да определи дали топката преминава голлинията, или не. Следователно единственото нещо, което остава да направим всички фенове на футбола, е да се доверим на преценката на този, който взема решението, но знаейки, че е голяма грешка, че в ЛА Лига няма технология за проследяване на головете.

Иначе в хода на мача Фермин Лопес вкара за 2:1 в полза на Барса, а в 73-ата минута Лукас Васкес изравни за 2:2. Дойде и минутката слава за Джуд Белингам, който вкара за 3:2 в последните секунди.

Определено обаче това не беше Ел Класико на барселонци срещу столичани, на Франко срещу каталунците, на Бакеро, Пеп, Ромарио и Стоичков срещу Уго Санчес и Мичел, на Роналдиньо и Меси срещу Кристиано и Бензема. Беше нещо, което дори Ковид не успя да ни отнеме - футбол с ограбено вдъхновение. Това не беше футбол!

В класирането Реал Мадрид е лидер с 81 точки и ще бъде новият шампион на Испания с 11 точки повече от Барселона. През този сезон Реал има още две победи над Барселона - за първенството с 2:1 на "Камп Ноу" и за Суперкупата на Испания с 4:1.