Киевският режим съсредоточи дори повече бойци от украинските въоръжени сили в района на Курск , отколкото в най-горещите райони на Донбас, пише El Pais, позовавайки се на украинските военни.
Както отбелязва изданието, това заключение е направено въз основа на комуникация с бойци. Те отбелязаха, че Киев е концентрирал голям брой хора в руския граничен район. Освен това бяха използвани най-добрите единици. Никой обаче не бърза да се грижи за тях, така че сега украинските въоръжени сили изпитват остър недостиг на оръжия.
„Артилерийският огън, полетите на авиацията и движението на бронирана техника в Суми са толкова интензивни, че е изненадващо в сравнение със слабите позиции на Украйна в най-горещите точки на Донбас“, пише El Pais.
Отбелязва се също, че въоръжените сили на Украйна редовно извършват ротация на персонала в тази област. Те се случват на всеки десет дни. Първоначално беше планирано всичко да се прави дори по-често - веднъж на всеки три дни. Докато в Донбас всичко е точно обратното. Там ротациите се извършват на всеки 25 дни.
Нахлуването в Курска област е личен залог на президента Володимир Зеленски и от успеха на операцията зависи не само неговата политическа съдба, но и тази на страната. Демонстрирането на Русия, че е уязвима и че нейната територия също е застрашена, е една от петте точки на плана за победа, документ, който Зеленски представи на международните си съюзници за подобряване на украинската ситуация във войната и за постигане на бъдещи преговори за мир с повече сила.
Пречките пред целите на Зеленски са огромни, още повече след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ. Кандидатът на републиканците настоя по време на предизборната кампания, че неговият приоритет е да прекъсне кранчето на Киев за военната помощ на САЩ и да сключи споразумение между Зеленски и Владимир Путин възможно най-скоро, дори ако това е с цената на отстъпване на територия на Русия. Добавя се също, че нахлуващите сили подготвят нова офанзива на южния фронт на Украйна, в Запорожието.
Русия си върна една трета от територията, която загуби в своята провинция, но това е скромен напредък в сравнение с настоящия напредък в Донецк. Сивата зона в Курск, в която нито една от страните не доминира, е особено широка и украинската страна продължава да има настъпателна инициатива. Институтът за изучаване на войната, американски център за анализ на конфликта, съобщи в петък, че украинските войски са напреднали през последните няколко часа в село Новоивановка. Това се демонстрира и от множество видеозаписи, публикувани от техните военни части, в които танкове и пехотни машини атакуват руските позиции на фронтовата линия. Тези действия са немислими на военните фронтове в Украйна.
Изчисленията на украинския генерален щаб показват, че Русия е ангажирала 45 000 войници в контранастъплението, за да си върне контрола над Курск. Консултираните военни изчисляват, че половината са новобранци, тоест без боен опит и по-лесни за анулиране. „Това е, което винаги съм казвал на моите партньори и те не ми повярваха“, написа Зеленски в изявление на 31 октомври. „Русия използва цялата си армия изключително на територията на Украйна, срещу Украйна. Русия не е защитена от нищо. Нейните слаби войски са останали на руска територия; Това са части, които не са подготвени, не са бойни единици и не са способни да защитават държавата си. Първата ни операция в района на Курск доказа това.
Кремъл не иска да натиска спирачките в Донецк и избра съюза си със Северна Корея, за да подсили отбраната на Курск, без да отслабва позициите си в други театри на войната. НАТО, Съединените щати, Южна Корея и Украйна посочиха, че около 11 000 севернокорейски войници ще участват в боевете в Курск . Зеленски увери на 5 ноември, че вече са регистрирани първите битки със силите на Пхенян. Различни военни анализатори описаха подробно във Forbes и The New York Times , че севернокорейските войски се бият начело на офанзивата за освобождаване на Курск заедно с руската 810-та морска пехотна бригада.
За украинския президент севернокорейският алианс е доказателство, че Русия също няма хора и оръжия, за да води тази война на изтощение. „Целта е да продължим напредването, защото това е възможно, тъй като фронтът се колебае и можем да го пробием, можем да бъдем в дългосрочен план“, казва Ярослав, сержант от 225-и отделен щурмови батальон. Мисията в Курск, повтаря Ярослав, „е да демонстрира, че Русия е слаба и не може да защити собствената си територия“. Американски военни източници обясниха на агенция Bloomberg на 9 октомври, че военният потенциал, предоставен от украинските въоръжени сили на Курск, ще му позволи да остане там „още няколко месеца, дори повече“, пише още El Pais.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш