Foreign Affairs: Китай е готов за война, но САЩ все още държи надмощие по няколко начина

Китай разработва и произвежда бойни системи, предназначени да възпират нападение от страна на Съединените щати и, ако възпирането не успее, да спечелят война между двете суперсили. Китай вече е настигнал САЩ по отношение на способността за масово производство на оръжия, а в няколко ключови области китайците дори са надминали американците, пише в свой анализ американското списание Foreign Affairs.

На фона на нарастващия двупартиен консенсус, че Съединените щати трябва да направят повече, за да сдържат Китай, голяма част от политическия дебат във Вашингтон се фокусира върху икономическото и технологичното влияние на Китай.

Сега, предвид икономическите проблеми на Китай – висока младежка безработица, проблемен пазар на недвижими имоти, увеличен държавен дълг, застаряващо общество и по-нисък от очаквания растеж – някои учени и политици се надяват, че Пекин ще бъде принуден да ограничи разходите си за отбрана. Други отиват толкова далеч, че казват, че китайската армия е надценена, твърдейки, че няма да оспори господството на САЩ в скоро време.

Китай е най-големият корабостроител в света, с около 230 пъти по-голям капацитет от Съединените щати. Между 2021 г. и 2024 г. отбранителната индустриална база на Пекин е произвела повече от 400 модерни бойни самолета и 20 големи военни кораба.

През същия период Китай удвои своите ядрени бойни глави, а арсеналът му от балистични и крилати ракети вече е повече от два пъти по-голям. Пекин също така разработи нов стелт бомбардировач и изстреля 50 процента повече сателити.

Китай изгражда нови военни системи с пет или шест пъти по-бърза скорост от тази на Съединените щати.

Адмирал Джон Акуилино, бивш ръководител на Индо-тихоокеанското командване на Съединените щати, описа военната експанзия като "най-мащабната и бърза (военна) експанзия след Втората световна война".

Сега Китай е военна суперсила и отбранителната индустриална база на Съединените щати рискува да бъде изоставена.

"Голямото съживяване на китайската нация на всички фронтове"

Докато силите на Оста напредват в Европа и Азия, президентът Франклин Рузвелт мобилизира военно-промишления комплекс, който нарича "арсенал на демокрацията".

Подобни усилия биха били необходими и днес. Производството на отбранителната промишленост на САЩ е атрофирало и системата няма способността и гъвкавостта да позволи на американската армия да възпира Китай като, в случай на война, да се бори и да спечели продължителна война в Индо-тихоокеанския регион или война на два фронта в Азия и Европа.

Китайският президент Си Дзинпин даде да се разбере, че развитието на армия от световна класа е от съществено значение за "голямото съживяване на китайската нация на всички фронтове".

През последното десетилетие производството на надводни и подводни кораби, самолети, отбранителни системи, ракети, наземни системи, космически кораби и кибер оръжия превърнаха Китай в сериозен конкурент на Съединените щати. Най-яркият пример за военното господство на Китай са неговите военноморски сили, които сега са най-големите в света.

Военноморските сили на САЩ изчисляват, че една корабостроителница в Китай, като тази на остров Чангсин, има повече капацитет от всички американски корабостроителници взети заедно.

Китайският флот постигна напредък в производството на корвети, построи осем разрушителя и завърши два самолетоносача - Шандун и Фуджиан.

Китай произвежда военни кораби и самолети на конвейер

Съединените щати все пак още държат надмощие по няколко начина. Китай има повече кораби, но те са по-малки от американските. Китайските кораби могат да бъдат оборудвани само с половината от ракетния арсенал, с който американският флот може да се въоръжи.

САЩ произвеждат по-модерни ядрени подводници от Китай, но далеч по-големият производствен капацитет на Китай вероятно ще му даде предимство пред Америка в една продължителна война.

Въпреки че САЩ все още разполагат с най-големия и най-напреднал флот от изтребители от пето поколение, включително самолети F-22 и F-35, Китай полага големи усилия да настигне американците.

През 2023 г. китайските компании са произвели над 2000 военни самолета от четвърто и пето поколение - голям скок от 800 самолета, произведени от Китай през 2017 г.

Китай доминира във веригата за доставки на висококачествени батерии и има монопол на световния пазар за няколко вида отбранителни суровини, като някои черни метали и феросплави, цветни метали и индустриални минерали.

Ако напрежението ескалира или избухне война, Китай може да прекъсне достъпа на САЩ до тези материали и да подкопае производството на устройства за нощно виждане, танкове и друго военно оборудване.

Последното предизвикателство е работната сила - пазарът на труда в САЩ не може да осигури достатъчно работници с необходимите умения, за да отговори на нуждите на отбранителната индустрия.

Съветът на Рузвелт

Една година преди японската атака срещу "Пърл Харбър" да въвлече Съединените щати във Втората световна война, Рузвелт призова страната да "изгради сега с цялата възможна скорост всяка машина, арсенал и фабрика, от които се нуждаем, за да произвеждаме материалите за отбрана".

Бързото превъоръжаване на Китай и войните в Украйна и Близкия изток са признаци, че небето отново потъмнява и за да се подготвят за военно време, Съединените щати трябва отново да се вслушат в съвета на Рузвелт, пише анализаторът на списание Foreign Affairs Сет Г. Джонс, цитиран от Digi24 .

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят