Гибелният гняв в тениса

„Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев, който донесе безбройни беди“, така започва едно от най-знаменитите произведения – „Илиада“, но и днес цитатът е съвсем актуален и основателен. Гневните изблици и прояви никога не са водели до нещо добро и често предизвикват неумишлени действия със сериозни последствия.

Само преди дни това се случи и на основния претендент за титлата на Ю Ес оупън – Новак Джокович, дисквалифицаран след инцидент на корта. Макар и неумишлено, сърбинът уцели с топка един от лайнсмените по време на пауза при резултат 6:5. Ноле си позволи да изпусне нервите си и това му струва скъпо. Сърбинът се раздели с възможността да се доближи до рекорда на Роджър Федерер за най-много спечелени титли на Голям шлем - 20. С отсъствието на неостаряващия швейцарец и Рафаел Надал, Ноле бе абсолютният фаворит за спечелването на 18-ата гранде титла в кариерата си. Вместо това обаче Джокович няма да получи нито точки от участието си в Откритото първенство на САЩ, нито 250-те хиляди долара награден фонд, полагащи се при достигане на четвърти кръг на турнира. Нещо повече, Джокера трябваше да изпита още едно унижение, след като бе глобен с 10 000 долара, заради инцидента.

Случилото се даде силен отзвук в спортните сфери, като и колеги, и фенове на Ноле си зададоха въпроса дали комисарите не са били предубедени в решението си и дали ситуацията щеше да се развие по идентичен начин, ако на негово място бе Роджър Федерер. 
„Джокович улучи съдията случайно и трябваше да го накажат само с гейм в полза на Карено Буста – коментира бившият световен №6 Никола Пилич. – Според мен съдията малко преигра и не се чувстваше чак толкова зле. Няма никакъв шанс да дисквалифицират Федерер за същото провинение. Решението беше тенденциозно“. А в допълнение историята показва, че това далеч не е единичен случай и през годините е имало и по-грозни сцени.
В списъка с известните примери на дисквалифицирани състезатели по време на мач ярко личи името на Джон Макенроу, друг бивш лидер в световната ранглиста. Яростта на американеца е пословична в света на тениса. Преди повече от 30 години на 21 януари 1990-а в четвърти кръг на Откритото първенство на Австралия Макенроу играе срещу шведа Микаел Пернфорс. Тогавашният №1 приключи с цели три отделни нарушения: заплашване на лайнсмен, злоупотреба с тенис ракетата си и вербална агресия към съдията на турнира. Инцидентът изглежда може би странно сега, в епохата на Новото време, когато повечето играчи и длъжностни лица разчитат на модерните технологии и „ястребовото око“, за да разрешат несъгласията си.
„Аз съм като динозавър, казва Макенроу преди време – Кой, по дяволите, сега ще бъде дисквалифициран, защото не е запазил хладнокръвие?“ Е, явно жертви се намират.

За Джокович това поне засега е единствен случай, за разлика от Щефан Кубек, който може да „се похвали“ с три дисквалифицирания в кариерата си. Австриецът така и не се научи да владее нервите си, нещо така важно в спорта. Проявите му на агресия бяха в различни етапи от неговата кариера - през юни 2000 г, октомври 2007 г. и юни 2010 г. 

В първия ярък случай той хвърли ракетата си, ударила впоследствие топка. В хода на срещата получи три предупреждения. През 2007-а Кубек нападна вербално с нецензурни думи ръководителя на турнира в Мец Томас Карлберг. Тенисистът тогава протестира, че обидата се отнася за ситуацията, а не лично към Карлберг, но вече бе късно. Бяха необходими три години, за да се стигне до нов инцидент с Кубек. През 2010-а австриецът премина границата отново, когато по време на мач от австрийския клубен турнир хвана за гърлото противника си Даниел Кьолерер, наричан още Лудия Дани.

Друг по-пресен случай на дисквалификация е на Давид Налбандян от 2012-а година, коствал му титлата на турнира „Куинс клъб“ в Лондон. След като допусна пробив във втория сет, аржентинският тенисист изпусна нервите си и ритна дървено рекламно пано, което удари и разкървави крака на близкия до него страничен съдия. Заради този инцидент Налбандян бе изключен, а трофеят отиде в ръцете на съперника му Марин Чилич. Подобно на Джокович сега, на Давид му бе отнет и спечеленият награден фонд, както и точките за световната ранглиста. А Професионалната тенис асоциация наложи на аржентинеца максималната за това време глоба в размер на 10 000 евро.

Настоящият №14 в света Денис Шаповалов също влиза в черния списък. През февруари 2017-а тенисистът бе дисквалифициран в мач от купа „Дейвис“ срещу представителя на Великобритания Кайл Едмънд. В срещата британецът водеше с 6:3, 6:4, а при резултат 1:1 в третия сет стигна до пробив в третия гейм. Нервите на младия канадец поддадоха на напрежението, за да удари топката с ракетата при спряла игра, а за зла участ тя попадна право в лявото око на френския съдия Арно Габа. Реферската вендета не закъсня - служебна загуба на Канада.

Най-скорошният случай преди „гафа“ на Ноле е от май месец миналата година, когато Ник Кирьос блесна с яростна проява. Във втория кръг на „Мастърс“-а в Рим срещу норвежеца Каспер Рууд, спечелил първия сет с 6:3, но във втория Кирьос успя с тайбрек 7:6 (5). Търпението на австралиеца „преля“ в началото на третата част, когато съдията присъди гейм в полза на скандинавеца, заради неспортсменско поведение. Това бе достатъчно да вбеси скандалния тенисист, известен със своята страст към нощния живот. Австралиецът първо удари ракетата си в земята, след което хвърли и стол. Накрая тенисистът стисна ръката на Рууд и на рефера и просто напусна корта. Е, това изглежда далеч по-бунтарско от поведението на Ноле, който потъна от срам за действията си в мига, след като удари по погрешка лайнсмена. 

Макар и да има славата на аристократичен спорт, тенисът също може да „се похвали“ със своите не особено джентълменски прояви и колоритни състезатели. Понякога гневът става основен импулс в играта и на корта, което задвижва поредица от опасни събития. А от това ахиловците на корта само страдат, като се сбогуват с титли, точки, пари, а понякога дори и с доброто си име и репутация.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт