Известният български скулптор Александър Пройнов дари сребърни пафти на троянския Музей на занаятите

Известният български скулптор Александър Пройнов дари сребърни пафти на троянския Музей на занаятите

В първия работен ден на 2025 г. Известният български скулптор Александър Пройнов – ApeR  дари сребърни пафти на троянския Музей на занаятите. Пафтите са създадени през 1981 година, а техния автор Александър Пройнов получава признание и висока оценка за своя труд на Световното изложение по приложно изкуство през 1983 година в Монреал, Канада. 
Елеонора Авджиева, директор на Музея на занаятите в Троян, благодари на дарителя за ценните пафти, които веднага бяха аранжирани в специална витрина, съхранила образци на българското ювелирно изкуство от различни времена, които разказват за таланта на  родните майстори-занаятчии. Тя подари на Пройнов издания на Музея на занаятите, разказващи за историята на троянските занаятчии и припомни, че творби на скулптора бяха изложени в Троян през 2020 година в галерия „Серякова къща“ в изложба наречена „Je suis“.


Снимки: Авторът

Скулпторът, който преди е работил като златар гравьор във вече несъществуващото предприятие „Златарска промишленост, разказва историята на уникалните сребърни пафти наречени „Момини гърди“.

„Историята на пафтите е свързана с моето членство в творческия фонд на СБХ (Съюз на българските художници). Амбицията ми беше да покажа декоративния ефект на орелефа (гравюрата) като контрапункт на досегашния барелеф.
Пафтите са създадени в рамките на два месеца през 1981 г. Тогава като млад гравьор в тогавашното ( вече не съществуващото) предприятие „Златарска промишленост“-София трябваше да покажа своите способности.

За съжаление в последствие се оказах последния гравьор с документ в тази област на ювелирното изкуство.

Пафтите са изработени от сребро по БДС и с тях участвах в Световно изложение по приложно изкуство през 1983 г. в Монреал, Канада, където получих високо признание и оценка за своя труд. 

Гравюрата, като висша форма на ювелирно майсторство, е силно развита в българското златарство още от 18 век. Липсата на скъпоценни камъни като цяло в нашата природа създава условия за търсене и стремеж, чрез пластични форми и рисунка (гравюра)  върху метала да се постига ефект, въздействащ и показващ красотата и съвършенството в накитите.

С гордост мога да кажа, че съм последният ученик на гениалния златар-гравьор Васил Ненков, който като младо чираче на 12 г. е ученик на евреина Арон Йосеф, който освен изключителното майсторство е притежавал и две академични образования като скулптор  от Австрия и Италия. Малко известен е фактът, че в основата на съвременното американско ювелирно изкуство са българските евреи златари от 18 и 19 век. Горд съм, че бях  гравьор във времето, когато българското  ювелирно изкуство бе лидер в Европа.

Реших да даря пафтите, които кръстих „ Момини гърди“ на Музея в Троян за чест и слава на българските постижения  в един вече изчезващ занаят.

Продължих своя творчески път като скулптор и съм горд, че моите рожби присъстват на седем континента.“

АpeR e роден 6 септември 1958 г. в София и работи в сферата на монументалното изкуство. За времето от 1982 до днес като творец е реализирал десетки индивидуални изложби в Европа и Азия - Франция, Италия - Рим –водещ артист в Дните на българската култура, Германия, Австрия, Кипър, Словения, Хърватска, Естония, Киргизия, Португалия, Македония и над 800 арт-акции, изложби и представяния в България.

 

Носител е на редица награди, вкл. и на сребърен медал за принос към съврeменното изкуство.

Създател е на европейския символ “Зевс и Европа” за национални и регионални медии /телевизии/ под егидата на френското правителство и ЕС.

Създател е на наградите на десетки национални структури в сферата на икономиката, политиката и културата: “Златната ракла”, на наградата „Слава”, връчвана на най-успешна фирма от Германо-Българската индустриално-търговска камара, на Комисията за защита на конкуренцията, на статуетката „Бялата птица” връчвана от БТА за дарителство, на НАП, МВР,МНО, литературни и поетични конкурси.

Творбата му „Аз Буки веди“ се връчва всяка година на обявения за Будител на годината, на специална церемония на БНР.
Създател и учредител е на награди  за спортна журналистика, юношеско и младежко творчество, читалищна дейност.
Дарител на десетки обществено  политически и  народополезни организации, училища, читалища, сиропиталища и на индивидуални носители на национална гордост и българщина.

В последните години работи и живее във Видин, периодично излага свои творби в крепостта „Калето“ в Белоградчик. На 5 февруари ще бъде открита негова самостоятелна изложба в художествената галерия „Кирил Петров“ в Монтана -„Je suis”  – ЖитЕйски СкУлпторни истории.

Творецът се определя се като асоциативно символистичен –философски скулптор, носител на новия Ренесанс.
Негови статуетки са притежание на Ватикана – подарени на папа Йоан Павел  Втори  и Папа Бенедикт, на много световни музеи и частни колекции на всички континенти.