Инициативен комитет от монтанското село Василовци организира общонационално честване на въстанието от 1850 г.

Инициативен комитет от монтанското село Василовци организира общонационално честване на въстанието от 1850 г.

Областна администрация Видин се включва в подготовката за честванията на 175-годишнината от избухването му

Инициативен комитет от монтанското село Василовци организира общонационално честване на въстанието от 1850 г. Областна администрация Видин се включва в подготовката за честванията на 175-годишнината от избухването му, съобщават от пресцентъра й. Идеята на организаторите е на 7 юли 2025 г. в манастира „Света Тройца“ край с. Раковица да се проведе общонационално честване и възстановка на събитията от края на месец май 1850 г., когато в неравна битка за свободата на Отечеството смъртта си намират повече от 4000 въстаници.

Видинският областен управител Ани Арутюнян се срещна и разговаря с представители на инициативния комитет от с. Василовци, област Монтана. Тя изрази готовност за оказване на пълно съдействие за организацията на юбилейната годишнина от възпоменателното събитие, заемащо славно място в хилядолетната българска история.

В Белоградчишкото въстание, което е първото и най-голямо масово организирано бунтовно селско движение в Северозападна България, известно като въстанието от „лето 1850-то“ срещу Османската власт, участват над 10 000 бунтовници от районите на Видин, Кула, Белоградчик и Лом, които без нужното снаряжение воюват срещу османските поробители, загиват геройски и печелят безсмъртието си. Въстанието от 1850 г., тази славна страница от нашата история не е имала своя Захари Стоянов, за да стане популярна, но е важно да се знае, че преди Оборище е бил Раковишкият манастир, преди героичните Батак и Перущица, е бил Белоградчик. Нека помним своето минало и да се гордеем, че сме българи, сподели областният управител и припомни, че всяка година в края на месец май в Белоградчик тържествено се отбелязва годишнината от най-голямото въстание, избухнало в Северозападна България през 1850 г. Отслужва се заупокойна
панихида в храм „Свети вмчк Георги Победоносец”, литийно шествие, мащабна възстановка и тържествен митинг-заря се провеждат пред паметника на загиналите ръководители на въстанието край крепостта „Калето“, поднасят се цвета и се отдава почит пред паметните плочи в Раковишкия манастир и на загиналите и зверски убити въстаници.

Можем да твърдим, че въстанието на селяните от Северозападна България не е предистория, а е част от историята на националноосвободителните борби на българския народ, чиято главна цел била създаването на независима национална държава, споделя видинският историк Маргарита Радулова.