Искане на Асоциацията на организациите на българските работодатели: Токът за бита на свободния пазар, бизнесът с таван на цените

ток, цени
Домакинствата да плащат пазарни цени на тока, което означава и цени от 1180 лв. за мегаватчас, настояват представители на бизнеса.

Предлагат студенти да бъдат задължени да работят за конкретни фирми

Отмяна на формулата за минималната заплата

Компенсациите за бизнеса за високите цени на тока да бъдат продължени и през 2025 г., а домакинствата да минат на свободния пазар на електроенергия. Това са част от приоритетите на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) за 2025 г., в която членуват няколко работодателски организации.

Средната борсова цена на тока за понеделник, 20 януари, е 461,90 лв. за мегаватчас. А за вечерта, в диапазона от 17 до 18 часа е 1180 лв. за мегаватчас. Икономическите оператори и индустрията не могат да функционират при такива цени, заяви Константин Стаменов, председател на комитет “Енергетика” към КРИБ. С приемането на удължителния закон за бюджета компенсациите за бизнеса за високите цени на тока ще продължат и през 2025 г. Компенсации ще има за всички фирми, без значение от това каква е дейността им и каква е печалбата им. Същевременно бизнесът поиска пълна либерализация на пазара на ток за домакинствата, а помощи да получават само тези, които имат нужда. Така работещите хора, които няма да бъдат включени в групата на енергийно бедните, ще трябва да плащат цени от 1180 лв. за мегаватчас. Според Константин Стаменов голямата волатилност на цените на електроенегрията ще продължи поне още 4-5 години. Това означава, че ще има моменти с изключително високи цени. Вечерните цени на тока са най-високи, защото тогава хората се връщат от работа, включват домакинските електроуреди и климатиците и потреблението на електроенергия нараства.

Да бъде отменена формулата за определяне на минималната заплата, искат от АОБР.

В момента дневната цена на тока за домакинствата, без ДДС и таксите за пренос и достъп, е около 160 лв. за мегаватчас. Това е новата цена след увеличението от 1 януари и хората още не са получили първите по-високи сметки. Вечерна цена на тока от 1180 лв. за мегаватчас представлява увеличение от над седем пъти. Много хора потребяват ток предимно вечер или рано сутрин, когато цените също са по-високи. На свободния пазар на ток от 1 януари 2026 г. сметките им за електроенергия биха нараснали в пъти, ако политиците не вземат решение за запазване на регулираните цени. Излизането на домакинствата на свободния пазар на ток беше един от поетите ангажименти към Брюксел в Плана за възстановяване и устойчивост. Но пари от ЕС по плана така и не получаваме.

От АОБР представиха и редица други искания. Например представителите на бизнеса настояват за намаляване на административната тежест. Но от друга страна искат студенти да бъдат задължени след дипломирането им да работят няколко години за фирми в България. В момента липсва възможност за ангажиране на частни средства и правна възможност за задължителна работа в съответно предприятие, което е пожертвало средства за по-добро образование, заяви Цветан Симеонов, председател на БТПП. Но и родителите на студентите плащат данъци, за да могат децата им след като завършат висшето си образование да преценят къде искат да работят на пазарен принцип - на база предлаганите условия за труд и заплати.

Да бъде отменена формулата за определяне на минималната работна заплата като 50% от средната заплата за страната, поиска Васил Велев, председател на АИКБ. Тази формула противоречи на международното право, заяви той. Един от аргументите на АИКБ срещу формулата е, че в определянето на средната заплата за страната от НСИ включват и заплатите на шефовете на фирми, тоест наетите на договори за управление. Бизнесът иска заплатите на шефовете да бъдат изключени при изчисляването на средната заплата за страната.