Община Видин е получила половината от полагащата й се субсидия в началото на годината за делегирани от държавата дейности

Община Видин е получила половината от полагащата й се субсидия в началото на годината за делегирани от държавата дейности

Две видински училища алармират за недостиг на средства за работна заплата

Община Видин е получила едва половината от субсидията, която ѝ се полага в началото на годината за делегирани от държавата дейности. Две видински средни училища - СУ „Иван Вазов“ и „Св.св. Кирил и Методий“  нямат достатъчно средства за заплати, съобщи заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова. Тя уточни, че в първата седмица на новата година държавата е превела 50% от необходимата държавна субсидия, поради факта, че държавният бюджет за 2025 г. все още не е гласуван от Народното събрание.

Борисова допълни, че Община Видин, която финансово работи много добре, ще успее да се справи със ситуацията и ще изплати работните заплати на своите служители. Проблем имат само две училищата, в които средствата няма да им стигнат за изплащане на трудовите възнаграждения. Тя уточни, че се водят разговори с кмета на Общината да се съгласи да се преведат недостигащите средства до получаване на следваща субсидия.

Според Борисова това ще е справедливо, защото учителите са работили целия месец декември и не редно в първия месец на годината да не получат заплата.

Ръководството на Община Видин е поискало от училищата и детските градини да предоставят справка за средствата, които не им достигат за изплащането на заплати, за да може при възможност да се осигурят парите от собствения бюджет. Разпоредено е още разходите да се сведат до минимум, като приоритет да е изплащането на възнагражденията на персонала.

Депутатите ще обсъдят днес на първо четене Закона за събиране на приходите и извършване на разходите до приемането на Закон за държавния бюджет. Така нареченият Удължителен закон, внесен от Министерския съвет, има за цел да гарантира нормалното функциониране на държавата. Предвидено е приоритетни да бъдат разходите за пенсии, социални помощи, заплати, ваучерите за храна, а останалото ще се разходва според остатъка от събраните приходи. Със закона се определя редът за извършване на плащанията по бюджетите на общините, на държавното обществено осигуряване и на здравната каса. 

Общините са заложник на неприетия бюджет и продължаващия политически хаос, каза Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) в предаването „Денят започва“по БНТ.

Тя обясни, че на 6 януари общините са получили едва половината от средствата за заплати на държавните служители – учители, социални работници, медицински сестри, на културните институти и на общинската администрация – вместо 700 млн. лв. едва 350 млн. лв.