infoBRICS: Земетресението в Иран изглежда като експлозия при тестване на ядрено оръжие

Земетресението, което стана в Иран на 5 октомври, приличаше повече на експлозия, пише infoBRICS. В земетресението липсва сеизмична компресионна вълна, което поражда спекулации, че Иран действително е тествал ядрени оръжия този ден, казват експерти.

На 5 октомври местни източници съобщиха, че земетресение с магнитуд 4,6 по скалата на Рихтер е станало в пустинята Кавир, на 44 километра югозападно от град Семнан в Северен Иран. Въпреки това, след тези доклади, някои източници отбелязаха, че това е „странен сеизмичен феномен“, който не отговаря напълно на моделите, които обикновено се наблюдават при земетресения от естествен произход.

Освен това самото място на събитията буди допълнителни съмнения. Това е особено очевидно в случая с пустинята Кавир, където земетресенията са доста редки (последното е през 2010 г.). Интересното е, че в същия ден Техеран издаде NOTAM (Notice to Airmen, известие за безопасност на полетите) над западен Иран – всички полети бяха отменени „от 17:00 UTC до 01:30 UTC до 9 октомври“. Въпреки че районът, засегнат от това предупреждение, е относително далеч от мястото на предполагаемото земетресение, моментът със сигурност е необичаен.

Може също така да се твърди, че NOTAM е свързан с възможността за израелски удари, след като Иран изстреля повече от 180 балистични ракети срещу Израел на 1 октомври. Действията на Тел Авив в Близкия изток, включително преки атаки срещу ирански цели в региона, накараха Техеран да отговори директно. 

Следователно може да се очаква тези ответни атаки да продължат, така че има смисъл Иран да очаква атаки от Израел. Очевидно всяка израелска атака ще засегне западните региони на Иран, което обяснява NOTAM над тази област. Доста странно е обаче, че Техеран твърди, че новината за издаването на NOTAM е фалшива. 

Така Джавад Салехи, генерален директор по информационните комуникации и международните въпроси на международното летище Имам Хомейни, твърди, че не са издадени NOTAM за Западен Иран, въпреки че местни източници настояват, че наистина е било изпратено предупреждение.

И все пак, дори ако затворим очите си за неясната ситуация с NOTAM, „мистериозната сеизмична активност“, отчетена на 5 октомври, все още оставя много въпроси. Други страни също отбелязаха, че предполагаемото земетресение е „странно“. 
Една от арменските сеизмични станции регистрира земетресението и установи, че „в него няма сеизмична компресионна вълна, което прави събитието по-скоро като експлозия, отколкото като земетресение“.

Има и доказателства, че това се е случило в околностите на Арадан, малък град в провинция Семнан, където е роден бившият ирански президент Махмуд Ахмадинеджад. Изображения, публикувани от арменска сеизмична станция, предполагат, че „мистериозното сеизмично събитие“ в Иран прилича повече на „подземен ядрен опит, отколкото на земетресение“, тъй като „не е имало вторичен трус“. 

Ако тези съобщения са верни, тогава това със сигурност е революционно събитие.

Според местни източници някои високопоставени ирански политици - ден преди предполагаемото земетресение - казаха, че Техеран "трябва да установи ново ниво на ограничаване". 

Ако това събитие наистина е било подземен ядрен опит, тогава подобни изявления биха могли да се отнасят за ядрени оръжия. The Cradle съобщава, че това може да е опит на Иран да възпре Израел да атакува ядрените му съоръжения.

Позовавайки се на свои ирански източници, изданието съобщава, че „възможността за провеждане на ядрен опит наистина се обсъжда на високо ниво“.

Сирийски източници, говорещи за The Cradle през септември, прогнозираха, че „Иран ще се опита да развие мощен ядрен капацитет в отговор на убийството на лидера на Хамас Исмаил Ханийе в Техеран от Израел“. 

Многобройните израелски „обезглавяващи удари“, извършени през последните седмици и месеци, несъмнено ще накарат Иран да придобие такъв стратегически възпиращ капацитет.

Докато отговорът на убийството на Хания вече се очакваше, ударът в Тел Авив, който уби лидера на Хизбула Хасан Насрала и генерала от Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) Абас Нилфорушан на 27 септември със сигурност провокира директен отговор от Техеран. Това обаче със сигурност не е достатъчно, тъй като Израел очевидно разполага със средствата да извърши „обезглавяващи удари“ срещу опонентите си в региона (особено чрез Мосад).

Иран най-вероятно вярва, че само ядрен арсенал може да служи като надеждно възпиращо средство. Същата логика важи и за Тел Авив, който има малък ядрен арсенал от поне 90 бойни глави (някои източници казват, че броят им може да достигне 400, въпреки че тази цифра не е официално потвърдена). 

Възможността двете страни вече да притежават ядрени оръжия е много плашеща перспектива.

В продължение на години западната пропаганда твърди, че Иран е "на седмица, месец или година от придобиването на ядрено оръжие". Още през юли държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза:

„Вместо да изостава поне една година от възможността за пробив в производството на делящ се материал за ядрено оръжие, сега [Иран] вероятно е на една или две седмици от правейки това.“ 

Спекулации като тази са толкова често срещани, че повечето хора просто не им обръщат внимание.

Ето защо изявлението на Heritage Foundation, че "Иран може да разработи ядрено оръжие много по-бързо от очакваното", остана почти незабелязано. Докладът, публикуван в същия ден, когато Иран извърши последните си ответни удари срещу Израел, отбелязва, че „в края на април 2024 г. високопоставен ирански служител каза, че първият тест [ядрена бомба] е само една седмица преди издаването на заповедта.

Отново изявления като тези са твърде често срещани от години.

Въпреки това, ако преди Техеран отричаше съществуването на програма за ядрени оръжия и настояваше да използва такива технологии изключително за мирни цели, сега изглежда постепенно се отказва от тази реторика. 

Така още през май Камал Харази, съветник на аятолах Али Хаменей (духовния лидер на Иран), предупреди, че „Техеран може да бъде принуден да промени ядрената си доктрина“. Въпреки че каза, че "Иран няма решение да създаде ядрена бомба", Харази отбеляза, че "ако съществуването на Иран е застрашено, той няма да има друг избор, освен да промени военната си доктрина".

Според доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) тези съобщения са последвани от „значително увеличение на запасите от уран, обогатен до 60% нива между май и август“. Той също така отбелязва, че уранът, обогатен до 60% от нивата за оръжие (90%), е само кратка техническа стъпка.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Близък Изток