Пробиотиците са полезни микроорганизми, които естествено населяват червата на човека. Те най-често са бактерии и по-рядко дрожди. Тяхната роля е да формират чревния микробиом, който е от голямо значение за редица аспекти от здравето.
В това число влизат:
Това са основните функции, които тези микроби изпълняват, но те могат да имат благоприятен ефект при конкретни състояния.
Знаете, че в новородените започват да страдат от така наречените колики. Причината за тях е, че техният микробиом е все още неизграден и приемът на кърма, като нещо ново за организма, води до ферментационни процеси. Вследствие от тях се получава болезнено раздуване на червата на бебето, което води до болезнени спазми.
Именно с тази цел, в нашето съвремие, се приема за норма да се дават пробиотични хранителни добавки на бебетата. Целта им е по-бързото колонизиране на червата от благоприятни микроорганизми. Това е първият момент, в който ние може да се възползваме от пробиотичните хранителни добавки за здравето на нашите деца.
По време на растежа, за подрастващите е много важно те да имат здрава и функционална храносмилателна система. Причината затова, на първо място, е правилното и пълното разграждане и усвояване на хранителните вещества, благодарение на които се осъществяват процесите на растежа.
Освен това, здравата храносмилателна система е от пряко значение за правилното развитие на имунната система и оптималното и функциониране. Именно по тази причина на въпроса “кога да даваме пробиотици” най-логичният и правилен отговор е “ приемът на пробиотици в детска възраст като рутина винаги ще е от полза”.
Пробиотиците нямат странични ефекти, а също така не могат реално да бъдат предозирани. Постоянният прием на тези микроорганизми в концентрирана форма осигурява постоянно обновяване и подсилване на микробиома с популации от разнообразни щамове бактерии и дрожди. Те живеят в симбиоза и си помагат като формират общи колонни.
Не всеки родител, обаче, е привърженик на постоянното даване на “хапчета”. Причините са в различни убеждения, собствено мнение, а понякога и чисто финансови. Ниската здравна култура и информираност на обществото в наши дни все още е факт, въпреки масовата достъпност на легитимна информация в тази сфера.
Всеки човек е в правото си да преценя какво да дава и какво не на своите деца. При добро и разнообразно хранене, тялото до голяма степен успява да балансира своя микробиом и отказа от прием на пробиотични добавки може да няма драстичен негативен ефект за детето. Въпреки това, има случаи, когато приемът им, според експерти, е повече от просто желателен.
Приемът на пробиотици е силно препоръчван от педиатрите в следните случаи:
Пробиотиците са важни за човешкото здраве, а периодът от човешкия живот, в който са особено необходими е детската възраст. Затова не се двуумете, а заложете на най-доброто за вашите деца с пробиотиците на ВитаОн.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш