Калин и Калина, лицата на BETL в България, пред „Труд news”: Пирамидата разкри алчността на хората

Хазартни трепети се събудиха дори в българи, които никога в живота си не са залагали, разказват пишман-мениджърите

Няколко дни след сгромолясването на пирамидата BETL, за която "Труд news" предупреди читателите си в началото на месеца, Калина Николова - лицето на компанията, и нейният приятел боксьорът Калин Георгиев, предпочитат да запазят местонахождението си в тайна от съображения за сигурност. 

По съвет на разследващите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) те скоро няма да се появяват на публични места и събития заради вълната от обществено недоволство.

Близо 30 000 българи загубиха парите си в брилянтно измислена Понци схема, която ги зарибяваше да инвестират спестяванията си в обществени зарядни станции за мобилни телефони. Устройствата трябваше уж да бъдат разположени в Китай и нашенци да печелят от тях, докато си лежат на дивана, но накрая се оказа, че подобни джаджи никога не са достигали континента Азия.

Калин и Калина се на този етап се крият, но въпреки това и двамата се съгласиха да разговорят с екип „Труд news”, за да разкажат своята гледна точка за случилото се. 

„Най-мъчно ни е за близките ни. Майките ни се притесняват ужасно, което е нормално. Получаваме дузина заплахи ежедневно. Животът ни се превърна в кошмар и не знаем кога и дали скоро ще се върнем в София“. 

Така започва своя разказ Калина Николова, сочена от мнозина за мозък и организатор на престъпната схема BETL у нас. Тя е категорична, че няма общо с измислянето на пирамидата, а е използвана като трамплин и бушон от умели психолози с изключителни познания в криптосферата и IT технологиите.

Миналият януари получила SMS от непознати с покана да се включи в техен бизнес проект. Жената е живяла в Англия и Америка, говори чужди езици и комуникацията с непознатите била лесна. Съгласила се да се включи на драго сърце, тъй като има икономическо образование и идеята за споделена енергия ѝ допаднала.

Калин и Калина са може би най-разпознаваемите лица на BETL в България.

Разговорите с непознатите мъже се пренесли в „Телеграм“. Не след дълго в България се създава BETL - фирмата обещава бързо забогатяване на всеки, който инвестира в техните продукти. Съвсем в началото компанията стартира с ниски суми за инвестиции – първо ниво 80 долара, второ – 210, трето – 540 долара.

Впоследствие шефовете премахнали дребните суми и оставили само по-солидните пакети, а именно: 1200 долара, 4 700 долара, 9 000 долара, 15 000 долара и 27 000 долара. Навръх Никулден стана ясно, че милиони долари от български инвеститори са откраднати и пренасочени в непроследими криптопортфейли. Нашенци се озоваха на прага на Коледа без пукнат лев, а в  криптосметките им не остана и цент. 

„Един човек ми писа, че вече няма пари дори да купи памперси на бебето си. Истината е, че много хора теглиха кредити от банки, за да се включат в голямото ниво от 27 000 долара. Но ако си говорим честно - никой не сме карали насила. Ние също сме жертви, даже най-големите жертви, защото вече сме разпознаваеми лица и целият народен гняв се изсипа по нас. Смятате ли, че ако сме знаели, че това е пирамида, щяхме да се занимаваме от първо лице? Да рискуваме живота си?“, разказа пред „Труд news” Калин Георгиев, приятел на Калина Николова и професионален боксьор. 


На боксовата среща между Кубрат Пулев и Махмуд Чар Георгиев трябваше да открие гала вечерта в зала "Арена Армеец". Бил е посъветван от полицията обаче да не ходи там, тъй като е възможно върху него да се упражни насилие от потърпевши.

“В началото изкарвах дребни суми и бях доволен, не лакомеех. В един момент BETL събуди в мен неподозирани хазартни чувства и трепети, каквито аз никога не съм имал в живота си. Никога не съм ходил по казина и като цяло не харесвам хазарта. Печалбите обаче променят психиката ни. После и аз почнах да ставам алчен, признавам си го в прав текст. BETL извади на показ най-лошото у хората, техният безкраен стремеж за пари. Не само при мен – при всички в схемата се случи точно това“, категоричен е спортистът. 

„Опитваме се да се запазим, да се съхраним психически. Конкретно аз им изиграх ролята на бушон, а най-много се раздавах и вярвах сляпо в идеята. Хората, които ме познават отдавна, са наясно, че не съм подъл и преднамерен човек. BETL разкри, че човек винаги е съблазнен, да не кажа направо пристрастен към материалното. Това е един добър урок за всеки, който е способен да направи изводи. Моят извод след всичко е следният: не всичко е пари в този свят!“, смята Калина Николова. 

Калина водеше събитията на BETL бе основен ментор на платформата.

3 милиона печалба в деня на краха 

3 милиона долара са печалбите на измамниците само в петъчния ден на 6 декември. Навръх Никулден близо 30 000 българи се почувстваха като лапни-шарани, когато в реално време виждаха как сметките им се изпразват и от инвестициите им за зарядни станции не остава и цент. 

„Схемата беше замислена много добре. Чисто психологически беше брилянтна. Например разрешаваха голям пакет от 27 000 долара да бъде собственост само на един човек. Не даваха човек да си купи два пакета от 27 000 долара. И ти си казваш наум – ето, не е пирамида, мислят за хората. Така изградиха доверие. Те са изпечени психолози", разказва Калина Николова.

Събитията на фирмата бяха лъскави и помпозни.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право