Кадри, показващи тестването на нови класове китайски хиперзвукови дронове, хвърлиха нова светлина върху усилията на страната да модернизира своите възможности за безпилотно наблюдение. Въпросният дрон изглежда е по-нататъшно развитие на хиперзвуковия тестов стенд MD-22 , представен за първи път през 2022 г., и е означен като MD-19, MD-21 и MD-2.
Всички дронове имат същото общо оформление като MD-22, с общи черти, включително техните клиновидни основни фюзелажи, делтовидни крила и двойни наклонени вертикални опашки, пише Military Watch.
Очаква се дроновете да бъдат изстрелвани от други самолети, включително носители H-6M, за полети за наблюдение в добре защитена вражеска територия, което прави техните екстремни височини и хиперзвукови скорости важни за увеличаване на оцеляването. Това отразява американското и съветското развитие на апаратите за наблюдение SR-71 и MiG-25R/RB Mach 3+ по време на Студената война, които се оказаха много полезни по това време. Оттогава Китай дръпна напред, за да пусне в момента единствения известен хиперзвуков дрон в света.
Досиетата на Пентагона, публикувани на 19 април 2023 г., разкриха , че Китайската народноосвободителна армия (PLA) „почти сигурно“ е пуснала в експлоатация първия в света хиперзвуков военен дрон WZ-8 за наблюдение. Дроновете бяха разположени в западната провинция Анхуей под командването на Източния център, позиционирайки ги да реагират при извънредни ситуации или в Тайванския проток, или на Корейския полуостров. Очаква се преднината на Китай пред конкурентите в придобиването на оперативен опит да помогне за бъдещи инвестиции в прилагането на такива платформи, като WZ-8 вероятно ще има множество наследници, потенциално с по-широк спектър от роли.
Докато сателитите за наблюдение имат предсказуеми курсове, позволяващи им да бъдат избягвани, и се очаква да бъдат основни цели в случай на открити военни действия между големи сили, разузнавателните апарати са много по-трудни за локализиране, могат да бъдат скрити в подземни тунели и могат да летят по всяка траектория към целта си неочаквано.
Това позволява на такива апарати да предоставят ценна вторична способност за разузнаване на големи височини в случай на конфликт между големи сили.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш