Military Watch Magazine: Китай може да спечели „надпреварата“ за пускане на първите изтребители от шесто поколение

Помощник-секретарят на Военновъздушните сили на Съединените щати за придобиване, технологии и логистика Андрю Хънтър предупреди, че Китай може да стане първата страна, която разполага с изтребители от шесто поколение, след публикуването на изображения в края на декември на два демонстратора на летящи технологии от отделни китайски следващо поколение програми, пише Military Watch Magazine. Позовавайки се на „състезание“ за разполагане на следващото поколение въздушна мощ, Хънтър предупреди в интервю в Пентагона, че „те могат да ни победят докрай“.

„Справедливо е да се каже, че обръщаме голямо внимание на това, което правят китайците. И така, не всичко, което става публично достояние, е шок. Но като каза това, темпото им е невероятно бързо“, уточни той. „Определено нямаме време за губене“, добави той, отбелязвайки, че въвеждането на изтребител в оперативна експлоатация е нещо, с което „може да ни победят“ по отношение на времето. Тъй като се очаква Китай да започне да пуска първите си изтребители от шесто поколение близо до 2030 г., конкурентната програма на Америка за следващо поколение въздушно господство (NGAD) е изправена пред нарастваща несигурност. Възможността за прекратяване на програмата поради високата й цена беше многократно повдигната през 2024 г. Китай постоянно е успявал да разполага с изтребители с малки части от разходите за разработка на техните американски колеги, като изтребителят от пето поколение J-20 се оценява на по-малко от една десета от американския си съперник F-35 за разработване, което вероятно ще направи програмата му за шесто поколение икономически много по-жизнеспособна.

Military Watch Magazine  пише още, че прецедентът, създаден със сериозни забавяния на американските програми за изтребители от пето поколение F-22 и F-35, накара експертите да изразят сериозни опасения относно това дали Съединените щати ще могат да пуснат изтребител от шесто поколение на нещо, което се доближава до същата времева линия като Китай. Водещият експерт по китайските програми за изтребители от следващо поколение и автор на книгата China's Stealth Fighter: The J-20 'Mighty Dragon' and the Growing Challenge to Western Air Dominance , Ейбрахам Ейбрамс, отбеляза в този смисъл, че въпреки че F-35 „може извлече много от най-сложните си технологии от вече изпитания и тестван F-22, все още бяха необходими петнадесет години между началото на Инженерно производство и развитие и постигането на ограничена първоначална оперативна способност във ВВС. Този прецедент, както и този с аналогично закъсалия F-22, показаха, че NGAD няма да бъде оперативен до по-близо до 2040 г. За разлика от това „влизането на J-20 в експлоатация дойде само шест години след първия му полет, поставяйки програмата изцяло в собствена лига по скорост на развитие сред самолетите от своето поколение, въпреки че е първият китайски изтребител от пето поколение.“ Според Ейбрамс значителното несъответствие, постоянно демонстрирано между Китай и Съединените щати през последните 30 години в това колко бързо те могат да разработят усъвършенствани нови самолети, показва, че китайският изтребител от шесто поколение вероятно ще влезе в експлоатация много преди американския си колега.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия