Military Watch Magazine: Франция и Великобритания лобират пред САЩ да позволят дълбоки ракетни удари по Русия преди администрацията на Тръмп

Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Кийр Стармър правят последен опит да убедят администрацията на Джо Байдън да даде зелена светлина за съвместни атаки от украинска територия  срещу цели в международно призната руска територия, пише Military Watch Magazine. Позовавайки се на източници в британското правителство, The Telegraph първи съобщи за тези продължаващи усилия, заявявайки, че разговорите по въпроса ще се проведат в Париж. И двете европейски държави са доставили значителни количества крилати ракети Scalp и Storm Shadow с въздушно изстрелване на Украйна, като Франция ще достави на страната изтребители Mirage 2000, способни да изстрелят първия от двата класа ракети. Сложността на атаките изисква широко присъствие на британски и френски сили на земята в Украйна за улесняване на атаките, докато ракетите разчитат до голяма степен на сателитите на Западния блок, и по-специално на американската GPS мрежа, за насочване по време на полет. По този начин подобни удари се смятат за съвместно нанесени от държави от Западния блок и Украйна и ако се разпространят дълбоко в Русия, биха могли да представляват сериозен риск от ескалация. По-дълбоките ракетни удари бяха силно подкрепени от няколко други европейски държави, като Дания и Холандия бяха първите, които дариха изтребители F-16 и ясно дадоха да се разбере, че ще подкрепят използването на изтребителите в подобни атаки.

Новоизбраният президент Доналд Тръмп последователно ясно заявяваше, че се противопоставя на по-нататъшната ескалация или продължаване на войната в Украйна, като победата му на изборите предостави на европейските държави, които търсят по-мащабни атаки срещу Русия, много по-ограничен прозорец за преследване на това. Самата администрация на Джо Байдън заема последователно много по-умерена позиция от своите по-яростни европейски съюзници, като САЩ се въздържаха да предоставят на Украйна оръжия за дълбоки удари в Русия дълго след като европейските държави започнаха да го правят. Администрацията на Байдън също много се колебаеше да предостави на Украйна изтребители F-16 и даде зелена светлина на европейските държави да предоставят своите по-стари F-16 само след широка лобистка кампания от множество европейски страни. Предоставянето на американски танкове Abrams също беше оправдано само след обширни британски и по-широки европейски кампании за натиск, като Обединеното кралство, последвано от Испания, Полша и други, се опитаха да осигурят свои собствени танкове много по-рано от САЩ. Европейски лидери като Еманюел Макрон и Кийр Стармър, които отдавна са изправени пред трудна борба за вкарване на САЩ по-дълбоко във войната, се очаква да се сблъскат с по-голяма съпротива при новата администрация на Тръмп, пише още изданието.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят