Military Watch Magazine: Нови подробности за мощното китайско хиперзвуково превозно средство със суббоеприпаси за дронове и бомби

Академията за аеродинамични изследвания в Гуангдонг, базирана в Южен Китай, разкри дизайна на ново хиперзвуково плъзгащо се превозно средство, GDF-600, което има редица нови функции, невиждани досега в системи от този вид, пише Military Watch Magazine. В момента Китай е водещ в света в разработването на хиперзвукови плъзгащи се превозни средства и въпреки че Русия и Северна Корея също разполагат с такива системи, много по-високата позиция на китайския технологичен сектор в области като материалознанието му позволи да разработи нови приложения на новата технология. Докато хиперзвуковите плъзгащи се превозни средства са традиционно известни със способността си да доставят полезни товари, обикновено ядрени, до своите цели при много високи скорости и с висока маневреност, което ги прави почти невъзможни за прихващане , GDF-600 е много по-гъвкав дизайн. Превозното средство е проектирано с опции за полезен товар, които включват комплекти за електронна война и разузнаване, както и бомби и свръхзвукови и дозвукови дронове, които се отделят от превозното средство по време на полет.

GDF-600 има стартова маса от 5000 килограма, полезен товар от 1200 килограма и обхват до 600 километра, което го прави един от най-малките и най-къси хиперзвукови плъзгащи се превозни средства в света. Това се отразява в скоростта му от Mach 7, за разлика от по-старите проекти като руския Avangard , които летят на междуконтинентални разстояния и със скорости доста над Mach 20. Очаква се GDF-600 да бъде значително по-евтин от по-големите проекти с по-дълъг обсег , което съчетано с неговата гъвкавост може да го накара да бъде предпочитан за много широко разгръщане в Тихоокеанския театър. Въпреки че обхватът му изглежда малък, превозното средство се нуждае от ракетен ускорител, за да достигне оптимална височина, което вероятно ще удвои обхвата му. Освен това изстрелването на дронове като полезен товар на суббоеприпаси ще лети по-далеч от самото превозно средство, за да достигне цели на по-големи разстояния. Способността на превозното средство да освобождава подполезни товари, потенциално в няколко точки по своята траектория, позволява на едно превозно средство да атакува множество цели, независимо дали с бомби, удари с дронове или електронни атаки, пише изданието.

Military Watch Magazine казва още, че академията за аеродинамични изследвания в Гуангдонг  по-специално твърди, че концепцията на GDF-600 за хиперзвуково плъзгащо се превозно средство с многофункционални суббоеприпаси може да бъде увеличена за обхват от 6000 километра, който в комбинация с превозно средство за усилване ще има междуконтинентален обхват. Възможностите на китайските хиперзвукови плъзгащи се превозни средства с междуконтинентален обхват предизвикаха много значителна загриженост в западния свят, която беше изострена от резултатите от полетните тестове. Заместник-председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Джон Хайтен, например, през ноември 2021 г. наблюдава тест по-рано същата година : „Те изстреляха ракета с голям обсег. Той обиколи света, изпусна хиперзвуково плъзгащо се превозно средство, което се плъзна чак до Китай, което удари цел в Китай. Той подчерта, че превозното средство е поразило точно, въпреки екстремния си обхват и скорост, и нарече темпото, с което китайската армия развива способности, „зашеметяващо“. Хайтен предупреди, че Китай може да придобие способността да предприеме изненадваща ядрена атака срещу САЩ въпреки малкия размер на своя ядрен арсенал, като хиперзвуковите плъзгащи се превозни средства служат като основни умножители на силата в това отношение, пише Military Watch Magazine.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят