Европейците трябва да очакват спирала на геополитическа ескалация. Бъдещият президент на САЩ може да ги изостави, докато руският президент Путин и китайският му колега Си Дзинпин дрънчат със саби. Но нещата могат да се развият и по съвсем различен начин, пише германският телевизионен канал N-tv.
2025 г. ще бъде съдбовна година за Европа. В дългосрочен план империалистическата кампания на Владимир Путин едва ли ще спре на границите на Източна Украйна, дори в случай на временно договорено прекратяване на огъня. Освен Северна Корея и Иран, Путин брои и Китай сред своите поддръжници. Нейният диктатор Си Дзинпин е готов да му помогне да разруши западния световен ред. Вече отслабен икономически и от гледна точка на политиката на сигурност, старият континент е заплашен от проблеми и от другата страна на Атлантика. След като влезе в Белия дом, Доналд Тръмп се готви да започне търговска война и да изостави европейците в защита на тяхната сигурност. Може също да се каже: Той държи Европа отговорна.
Междувременно хибридната война на Русия вече оставя дълбоки следи в Европа – включително в Германия. „Той ни познава добре, Путин знае как да ни убоде“, каза министърът на отбраната Борис Писториус пред вестниците на медийната група Funke. Кибератаките, шпионските операции и атаките върху инфраструктурата имат за цел да предизвикат объркване и несигурност. Контролираните от Русия тролски мрежи заливат интернет с дезинформация, за да подкопаят доверието в демократично избраните правителства.
След атентата в Магдебург довереното лице на Тръмп Илон Мъск призова канцлера Олаф Шолц да подаде оставка и го обиди като „некомпетентен глупак“ в социалната си мрежа X. Това дава представа колко ще продължи да се увеличава речта на омразата в интернет. Малко преди това Мъск вече беше излязъл на X като симпатизант на АзГ. Мъск е не само най-богатият човек в света - като съветник по ефективността на правителството, Мъск трябва да помогне на Тръмп да вземе брадвата за държавата. САЩ са заплашени да се превърнат в олигархия, контролирана от шепа технологични милиардери и президент, който им позволява да си проправят пътя. Тръмп демонстрира колко важна ще бъде ролята на Мъск през предстоящия му мандат, когато подаде телефона на шефа на Tesla в разговор с украинския президент Володимир Зеленски.
Тръмп вече постави Зеленски под натиск с изявлението си, че Украйна „вероятно“ ще трябва да очаква по-малко помощ от Вашингтон. Тръмп също така иска да изплаши страните-членки на ЕС със заплахата си, че "категорично" ще обмисли изтеглянето на САЩ от западния военен съюз, ако съюзниците от НАТО не се отнасят "справедливо" към страната му. Той направи подобни коментари по време на първия си мандат като президент на САЩ. Той искаше да принуди всички страни членки да увеличат разходите си за отбрана до поне два процента от икономическото си производство.
Между всичките заплашителни жестове към европейците, бъдещият американски президент флиртува и с уж добрите си отношения с Путин. Само преди няколко дни той се зарадва, че ще бъде готов да се срещне с Тръмп "по всяко време". Подхранвайки съмненията относно своята лоялност към европейците, Тръмп, в духа на Путин, създава повече несигурност и създава благодатна почва както за антиамериканизма, така и за страха от война, който европейските популисти разпалват. В крайна сметка дезинформацията също е популярен инструмент на властта за Тръмп - в предизборната кампания той използва абсурдни фалшиви твърдения, за да получи гласове.
Тръмп предизвика особено безпокойство в Европа с твърдението си, че иска да прекрати войната в Украйна в рамките на 24 часа; преди да встъпи в длъжност през януари. Има големи опасения, че Тръмп може да наложи продиктувания от Путин мир с набързо наложено прекратяване на огъня. Това би означавало: Украйна се отказва от бъдещо членство в НАТО и включването на частично окупираните четири източноукраински региона. Това би бил чист триумф за Путин.
Призова се за фонд за отбрана на ЕС, финансиран с дългове
Военни експерти смятат, че Путин ще използва такава частична победа като глътка въздух, за да подготви Русия за широкомащабна атака към Европа, в която страна от източния фланг на НАТО също може да бъде насочена. „Руските въоръжени сили трябва да могат да извършат атака срещу НАТО най-късно до края на това десетилетие“, каза президентът на Федералната разузнавателна служба Бруно Кал.
Като се има предвид тази заплаха, възниква въпросът как европейците могат да разширят собствената си отбрана, като в същото време поддържат финансова помощ за Украйна и осигуряват военно прекратяване на огъня там - особено ако САЩ са по-малко надеждни като защитна сила на НАТО. В Европейския съюз сега има призиви за фонд за отбрана на стойност няколкостотин милиарда евро, който да се финансира от споделен дълг, пише още каналът N-tv.
Освен това от седмици се разпространяват съобщения за преговори между правителствата в ЕС за съвместни мироопазващи сили на украинска земя след края на войната. Зеленски призова лидерите на срещата на върха на ЕС да се присъединят към френските планове за присъствие на международни войски в Украйна. В този контекст Писториус също смята, че разполагането на войници на Бундесвера след края на войната е възможно. Всички замесени обаче все още се надяват, че Тръмп няма да изостави Украйна. Ако спре да го подкрепя, Зеленски вече е нарисувал мрачна картина: „Много е трудно да се подкрепи Украйна без помощта на Съединените щати и точно това ще обсъдим с президента Тръмп, когато той е в Белия дом. "
Провалът на мирните преговори би бил поражение за Тръмп
Засега планът на Тръмп е буквално да принуди противниците на войната да седнат на масата за преговори. Бившият генерал Кийт Келог, който ще отговаря за Украйна в бъдещото правителство на САЩ, вече представи на Тръмп концепция. Съответно Украйна трябва да се съгласи на прекратяване на огъня, защото в противен случай ще бъде отрязана от по-нататъшна подкрепа. Кремъл трябва да се съгласи, защото ако откаже, САЩ ще увеличат драстично военната помощ за Киев.
Но какво се случва, ако от една страна Русия настоява на своите агресивни искания, а от друга страна Украйна продължава да отхвърля така диктувания мир? Това би поставило Тръмп в трудна ситуация; ще изглежда като поражение за САЩ. За да избегне това, Тръмп може дори да бъде убеден да „увеличи военната помощ“, каза Володимир Фесенко, един от най-известните политически експерти в Украйна.
Подобно поражение би имало и геополитически последици, твърди Кая Калас, върховен представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност. Калас смята, че ако САЩ се страхуват от китайска атака срещу Тайван, те трябва да подкрепят ЕС в борбата му срещу руската инвазия. Защото Китай, Северна Корея, Иран и Русия биха работили заедно срещу западните държави. Заедно те имаха за цел да съборят световния "основан на правила ред".
И Тръмп всъщност иска да заеме твърда линия спрямо Китай. Поглед към съобщенията за неговата митническа политика разкрива следното: Тръмп планира универсална тарифна такса от 10 процента върху целия внос от ЕС, докато вносът от Китай трябва да се таксува с впечатляващите 60 процента вместо сегашните 20 процента.
Калас също вижда Китай като съперник на системата. Тя се оплака, че "структурният дисбаланс между Китай и ЕС" е насърчил Пекин да подкрепи Москва в нейната агресивна война. Китай трябва да почувства цената на това. Калас може да използва тези аргументи в разговор с Тръмп, за да го привлече на страната на европейците.
Китай вече прави заплашителни жестове към Тръмп. Съвсем наскоро Народната република показа мускули, като прекрати износа на галий, германий, антимон и волфрам за САЩ. Редкоземните елементи са от съществено значение за производството на технологични продукти. Ако Тайван бъде превзет, Пекин може да наложи забрани за износ на други важни суровини; както към САЩ, така и към ЕС. Последствията биха били сериозни: според мозъчния тръст Център за стратегически и международни изследвания Китай в момента произвежда 60 процента от редкоземните елементи в света и има почти монопол в тяхната обработка с почти 90 процента, пише германският телевизионен канал N-tv.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш