Много битка и малко футбол за нули с Люксембург

Много битка, малко футбол и никакви голове - така премина второто домакинство на България в своята кампания в Лигата на нациите след нули с Люксембург. Пред пълни трибуни на стадион "Христо Ботев" в Пловдив тимът на Илиан Илиев изпусна няколко добри положения, но акцентът в двубоя бе безобразният терен и невзрачното съдийство на рефера Давид Шмаич от Словения.

И все пак селекционерът на трикольорите навъртя 9 двубоя без поражение, в които записа 2 успеха и цели 7 равенства. Никой преди него не е имал толкова продължителна серия без поражение. Двубоят ще се запомни и с общо 11 жълти картона, 3 от които се оказаха фатални за българите. Аут за визитата на Северна Ирландия в Белфаст са Фабиан Нюрнбергер, Алекс Петков и Александър Колев.

Филип Кръстев пък се оказа големият длъжник за трикольорите, след като имаше перфектна възможност да асистира, но избра да стреля и ударът му бе париран от бранител на гостите. За България това е пета точка в турнира след успеха над Северна Ирландия и първото 0:0 при визитата на Беларус.

В минутите преди мача звуча "Клетва" на Щурците в памет на Кирил Маричков, починал ден по-рано. Изпълнението бе посветено и на легендата на "Локомотив" (Пд) Атанас Драмов.

Още в първите минути Алекс Колев извърши груб фаул и получи жълт картон, който го вади от сметките на Илиан Илиев за визитата в Северна Ирландия.

Скоро след това дойде и перфектната възможност за гол за България, след като вратарят на гостите Антъни Морис опита да овладее топката, но я поведе напред и бе отнета от Филип Кръстев, който го преодоля, но вместо да потърси Кирил Десподов или Алекс Колев, опита удар, който бе пресечен от бранител на Люксембург.

В ответната атака Алесио Курчи се възползва от несигурна намеса на Алекс Петков и опита да прехвърли Димитър Митов, но ударът му излезе в аут.

Последваха нервни минути, в които не липсваха остри единоборства и нарушения, довели до общо седем жълти картона. В 39-ата минута Кирил Десподов центрира по земя в наказателното поле, където Алекс Колев сложи крака, но не успя да намери топката.

Втората част започна с лек натиск на България, като в 55-ата минута дойде и първата ни добра атака след почивката, когато Десподов намери Колев в наказателното поле, който върна за Антов, но ударът на играча на "Кремонезе" бе блокиран.

Само 4 по-късно дойде и сериозният пропуск за Люксембург, след като при центриране от фаул Дирк Карлсон бе оставен да стреля от непосредствена близост с глава, но ударът му бе неточен.

След 63 минути игра Илиан Илиев предприе двойна смяна - Антов и Радослав Кирилов напуснаха за сметка на Мартин Минчев и Здравко Димитров.

В 68-ата минута Десподов изпълни фаул, който бе избит от вратаря на гостите. Броени минути по-късно трикольорите имаха отлична възможност за бърза контраатака, но именно Минчев избърза с паса, който бе пресечен.

Четвърт час преди края Илиан Илиев заложи на Георги Минчев в търсене на така важното попадение, а играта напусна Алекс Колев, който получи и удар гърба. До края на двубоя не се случи нищо впечатляващо и двата отбора се задоволиха с равенството.

Точката е 5-а за България и първа за Люксембург. Във вторник гостуваме на Северна Ирландия в търсене на нов положителен резултат.

БЪЛГАРИЯ - ЛЮКСЕМБУРГ 0:0

България: 1. Димитър Митов, 2. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 13. Фабиан Нюрнбергер, 6. Валентин Антов, 7. Георги Костадинов, 11. Кирил Десподов (К), 14. Филип Кръстев, 8. Радослав Кирилов, 9. Александър Колев

Резерви: 21. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров, 4. Иван Минчев, 10. Георги Минчев, 12. Станислав Иванов, 15. Симеон Петров, 16. Васил Панайотов, 17. Мартин Минчев, 18. Ивайло Чочев, 19. Иван Турицов, 20. Здравко Димитров, 23. Илиан Илиев-младши

Селекционер: Илиан Илиев

Люксембург: 1. Антони Морис, 18. Лоран Янс (К), 14. Сеид Корач, 13. Дирк Карлсон, 17. Мика Пинто, 8. Кристофър Мартинш, 9. Данел Синани, 19. Матиас Олесен, 16. Леандро Барейро, 4. Флориан Бонерт – 5. Алесио Курчи

Резерви: 12. Ралф Шон, 23. Тиаго Перейра – 3. Енес Махмутович, 6. Кевин Д’Андзико, 7. Микаел Омосаня, 10. Жерсон Родригеш, 11. Едвин Муратович, 15. Елдин Джогович, 20. Тимоте Рупий, 21. Себастиен Тил, 22. Марвин Мартинш