Несъмнено Рила планина е една от най-живописните български планини. Тя разкрива спиращи дъха гледки по всяко време на годината. Природата е дарила Рила с божествена красота и изумително разнообразие от растителен и животински свят. Там се намират голям брой реки, извори, потоци и кристално чисти езера. Обаянието на Рила е предизвикало редица поети да напишат своите паметни творби, както и художници да запечатат омайната красота на планината на своите платна. Със сигурност няма българин, който да не е чувал за нея. Със своя връх Мусала, издигащ се на 2925м. височина, Рила е неоспоримият първенец сред всички планински масиви. Всяка година това прекрасно кътче привлича с райската си прелест хиляди български и чуждестранни туристи, запалени планинари и фенове на приключенията сред природата и планинската тишина.
Рилските езера са една от най-големите забележителности на Балканския полуостров. Магнетизмът им привлича не само български, но и чуждестранни туристи. Намират се в Дамгския дял на Северозападна Рила и са разположени между 2100 и 2500 метра надморска височина. Езерата носят имената Сълзата, Окото, Бъбрека, Близнака, Трилистника, Рибното и Долното. Наречени са така заради формата, която заемат. Езерата са страхотна дестинация за летните почивни дни, но през зимата преходът е труден. Възможно е разходката до там да бъде направена и за един ден, но близките хижи предлагат топлина и уют, които не са за изпускане.
Без съмнение Рилският манастир е един от символите на страната ни. Той се намира на 1147 метра надморска височина, между реките Рилска и Друшлявица. За негов създател се смята Иван Рилски и там се намират и мощите на светеца. През 1778 г. манастирът става жертва на пожар, но благодарение на заможни българи от цяла България, той е възстановен. Площта му е 8800 кв. м. Към настоящия момент той е действащ мъжки манастир. В музея към него има над 380 експоната, най-интересен от които е първият географски глобус у нас, изработен от Неофит Рилски. Освен че може да си купите икони, сувенири, албуми и картички, манастирът предлага и нощувки и може да бъде посетен целогодишно.
Мусала е най-високият връх не само в България, но и на целия Балкански полуостров – 2925 м. Той се издига на територията на Национален парк Рила, а названието му в превод означава „пътят към Бог“. Преходът към върха започва с лифт от Боровец до Ястребец. Оттам се поема към хижа Мусала, а след нея се следва маркировката. Целият преход трае около 4 часа. Гледната, която се разкрива от върха пред очите, спира дъха. Виждат се Пирин, Витоша, Средна гора, Родопите и Стара планина, а в подножието са сгушени Мусаленските езера.
Костенският водопад може да се види по течението на Стара река. Водите му падат от 12 метра височина. В непосредствена близост до него има топли минерални извори, места за пикник и заведения за хранене. Най-силно впечатление прави през пролетта, когато водите му са най-пълноводни и е заобиколен от зеленина. Маршрутът е лек и подходящ за разходка както на възрастни, така и на деца. Дори известният български творец, „патриархът на българската литература“ – Иван Вазов, е очарован от великолепието на това място и посвещава две от произведенията си на него.
Той се издига на 2729 метра надморска височина. Въпреки че е по-нисък от Мусала, връх Мальовица е също толкова посещаван от любителите на красиви природни гледки. Намира се в Северозападна Рила, а долините на река Мальовишка и река Удрина го обгръщат в подножието му. Съществуват разнообразни маршрути за изкачването до върха. Отново препоръчителни за изкачване са топлите сезони. Маршрутът не е много лек, поради наличието на каменисти участъци. От върха радват очите и душата бистрите Удрински езера, връх Мусала, хижата на Седемте рилски езера, Рилски манастир, Витоша и цялата Рила.
Това е най-високият язовир (1923 м.) с насипна язовирна стена на Балканския полуостров. Позициониран е по течението на Сестримска река и е част от каскадата „Белмекен – Сестримо – Чаира“. Наименованието му се превежда като „Известно място“. Пътят до него е добре поддържан, а освен за разходка, язовирът е идеален и за риболов.
Черното езеро, или още наричано Кара гьол, е разположено в централния дял на Рила, на запад от Смрадливите езера. Прието е за едно от най-труднодостъпните езера в планината. Образувано е във висящ циркус, а площта му е над 4,8 ха. От него се разкрива удивителна панорамна гледка.
Те могат да се видят в западната част на Рила планина, над село Стоб. Издигат се на около 700 метра надморска височина, а височината на самите пирамиди достига до 10-12 метра. Могат спокойно да се разглеждат като феномен, защото са образувани в следствие на течащата от дъждовете вода върху скали и почва. Пътеката, която води до пирамидите, е добре поддържана – има маркировка, табели и пейки за отдих.
Светилището е разположено на около 2200 метра надморска височина, по билото на Рила и представлява мегалитно светилище с необичайно подредени камъни в различни форми. Според легендата именно там цар Петър I e разговарял със Св. Иван Рилски. Смята се също, че това светилище е предшественик на Рилския манастир. След разглеждането на тази забележителност, може да се мине и пред самия Царев връх, намиращ се на височина от 2378 м. От него се разкрива гледка към Мальовишки дял, Предела и Северен Пирин.
Те са шест на брой и се намират в циркус, съседен на Седемте рилски езера. Преходът до тях не е лек и затова не са често избирана дестинация. Въпреки че са разпределени на доста голяма площ, за тяхната обиколка са нужни само няколко часа. Носят имената Сухото, Рибното, Триъгълника, Удавника, Голямата Паница, Малката Паница. Някои от езерата са с кристално чиста вода, а други имат зеленикав нюанс. Ако решите да посетите Удрините езера, ще бъдете впечатлени от енергията, която излъчва самото място.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш