National Interest: Руският МиГ-41 - амбициозен изтребител от шесто поколение (ВИДЕО)

Руската аерокосмическа фирма Mikoyan разработва PAK DP/MiG-41, шесто поколение стелт прехващач и изтребител, който се очаква да направи първия си полет през 2025 г. Предназначен да замени остарелия МиГ-31, МиГ-41 има за цел да включи усъвършенствани стелт технологии, двигатели с променлив цикъл, оръжия с голям обсег и подобрена интеграция на човешки системи, потенциално включваща дистанционно или автономно управление, пише National Interest.

Въпреки амбициозните спецификации остава скептицизмът относно способността на Русия да произвежда масово такава усъвършенствана платформа, особено предвид предизвикателствата при разработването на реактивни самолети от пето поколение.

Прогнозираните характеристики на МиГ-41 отговарят на очакванията за шесто поколение, но експертите се съмняват в осъществимостта му, предполагайки, че той може никога да не премине отвъд чертожната дъска.

Руският МиГ-41: амбициозен изтребител от шесто поколение или пресилена мечта?

Последният проект за изтребител на руската аерокосмическа фирма Микоян е известен алтернативно като PAK DP или МиГ-41. Обозначението PAK DP е съкращение от Perspektivny aviatsionny kompleks daljnego perekvata , което се превежда като „перспективен авиационен комплекс за далечно прехващане“. Както подсказва името, PAK DP/МиГ-41 ще бъде самолет прехващач, но и изтребител. Очаква се невидимият PAK DP да направи първия си полет през 2025 г.


Както обикновено се случва с руските авиационни проекти, Западът знае малко за МиГ-41.

Новият самолет ще замени МиГ-31 и се счита за проект от шесто поколение. Но руснаците се бориха достатъчно, за да произвеждат масово самолет от пето поколение, оставяйки някои наблюдатели скептични, че Русия може да извади самолет от шесто поколение. Повечето изглежда смятат, че този самолет никога няма да влезе в производство, да не говорим, че ще бъде подложен на някакъв тестов полет. 

Можем да заключим какво Русия очаква от PAK DP или МиГ-41 въз основа на общите параметри, които определят дизайна на шесто поколение. Трябва да бъдат включени усъвършенствани стелт корпуси и авионика, както и усъвършенствани двигатели с променлив цикъл с висока тяга и круиз контрол. Корпусът на самолета трябва да оборудва оръжия с увеличен обхват и оръжия извън видимия обхват и трябва да позволява подобрена интеграция на човешки системи. Трябва да има възможност за дистанционно или автономно управление. 

Накратко, платформите от шесто поколение се очаква да включват амбициозен набор от функции, които руснаците трудно ще получат. Към днешна дата никой не е създал платформа от шесто поколение. Само три нации (Русия, Китай и САЩ) дори са въвели платформа от пето поколение. Така че планът на Русия за първи полет на PAK DP/МиГ-41 през 2025 г. може да е твърде оптимистичен.

Дизайн спекулации

Предполага се, че проектните спецификации за МиГ-41 са финализирани през 2019 г. Генералният директор на МиГ Иля Тарасенко каза, че новият реактивен самолет ще достигне скорости над 4 Маха, с крейсерска скорост около 3 Маха. Той ще бъде оборудван с анти- ракетен лазер и ще може да лети на почти космически височини. Тарасенко също каза, че новият самолет ще има безпилотна версия. 

Самолетът, както е описано, би бил страхотен прехващач.

Модерен двигател за МиГ-41

Очаква се PAK DP/MiG-41 да използва предстояща версия на двигателя Saturn AL-51, който в момента се разработва за използване с подобрени варианти на изтребителя Сухой Су-57 от пето поколение. 

Saturn AL-51 е турбовентилаторен двигател с ниско байпасно изгаряне, който за първи път работи през 2016 г.

Архитектурата на двигателя включва два вала и тристепенен вентилатор, задвижван от турбина с ниско налягане, както и петстепенен компресор под налягане, задвижван от едностепенна турбина за високо налягане. Saturn AL-51 също така разполага с пластмасови входни водещи лопатки от стъклени влакна и конвергентно-разминаващи се дюзи, които използват назъбени клапи, за да намалят радарния си отпечатък. 

Новият двигател ще предложи 19% по-високо съотношение на тяга към тегло спрямо своя предшественика. В допълнение към Су-57 и PAK DP, Сатурн АЛ-51 се очаква да бъде използван в предстоящия лек тактически изтребител Су-75 Шахмат. 

Руснаците несъмнено се състезават с американците за изтребител от шесто поколение. 

За автора: Харисън Кас 

Харисън Кас е автор на тема отбрана и национална сигурност с общо над 1300 статии по въпроси, свързани с глобалните въпроси. Адвокат, пилот, китарист и второстепенен професионалист по хокей, Харисън се присъединява към ВВС на САЩ като стажант-пилот, но е освободен по медицински причини. Харисън има бакалавърска степен от Lake Forest College, JD от Университета на Орегон и магистърска степен от Нюйоркския университет. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия