Руският президент Владимир Путин нареди на правителството и Сбербанк, най-голямата държавна банка в Москва, да си сътрудничат с Китай за разработването на AI (artificial intelligence) технология в това, което вероятно е опит да се предизвикат САЩ, според Ройтерс.
В инструкциите на уебсайта на Кремъл, публикувани в сряда, Путин написа, че организациите трябва да „осигурят по-нататъшно сътрудничество с Китайската народна република в технологичните изследвания и разработки в областта на изкуствения интелект“, пише Newsweek.
Newsweek се обърна към Министерството на външните работи на Руската федерация и посолството на Китайската народна република в Обединеното кралство за коментар по имейл.
Китай е една от водещите световни сили по отношение на развитието на изкуствения интелект (ИИ), така че страната може да помогне на Русия в разработването на оръжия, задвижвани от ИИ и други, използвайки ги във войната с Украйна.
Битката между страните по света да станат водещи разработчици на ИИ вероятно ще се превърне във фокуса на следващите пет години, тъй като инвестициите и изследванията в ИИ растат и той играе все по-важна роля в политиката, икономиката и обществото като цяло.
Путин наскоро обяви, че Русия ще работи с други страни, които са членки на BRICS, международен съюз, включващ държави-членки, включително Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, за разработване на AI. По този начин руският президент каза, че иска да създаде AI съюз, който има за цел да се бори с напредъка на САЩ в развитието на AI.
Санкциите, наложени от Запада, ограничават способността на Русия да преследва целите си за ИИ, тъй като Москва не може да получи достъп до технологиите, необходими за изследване на технологиите, включително микрочипове. През 2023 г.
главният изпълнителен директор на Sberbank Герман Греф отбеляза, че липсата на достъп на Русия до графични процесори, микрочиповете, които поддържат развитието на AI, затрудняват напредъка в тази сфера.
Руските усилия за разработване на AI са фокусирани върху прилагането на новата технология в бойна среда, за да подпомогнат военните усилия с Украйна, според Центъра за нова американска сигурност. Съобщава се също, че руското правителство е съсредоточено особено върху развитието на ИИ за информация и кибер операции.
В почти четиригодишната си война с Украйна Москва е използвала ИИ на бойното поле, тъй като руснаците са използвали задвижвани от ИИ устройства за борба с дронове , както и за военно обучение, кибервойна и операции с безпилотни системи, според Международния център за отбрана и сигурност.
Китай, подобно на Русия, също разработва AI за бойни цели и е започнал да разработва напълно автономни „роботи убийци“, задвижвани от AI. Съобщава се, че Пекин и Москва вече са започнали да си сътрудничат в разработването на оръжия с AI.
Глобалният индекс на ИИ на Tortoise Media на Обединеното кралство за 2024 г. поставя САЩ на върха на иновациите в ИИ, като Русия е на 31 място от 83 държави; Китай е на второ място.
Друг доклад за индекса на ИИ от Института за ИИ на Станфордския университет също установи, че САЩ изпреварват Китай по отношение на развитието на ИИ и че „пропастта се разширява“, тъй като САЩ напредват по отношение на изследователската продукция и частните инвестиции.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш