Коя е най-скъпата кръв в света? Един литър струва 15 000 долара. Нейната специфика е от голяма важност за фармацевтичните компании, които я използват за създаване на множество ваксини.
Подковоносът е жива вкаменелост, която се носи по крайбрежието почти непроменена в продължение на 445 милиона години, много преди динозаврите някога да са ходили по Земята, пише Newsweek.
Те имат много странна синя кръв и от всички видове, които са се появили след появата на тези морски странности, това е най-ценната кръв на всяко животно, което живее днес.
Това е така, защото кръвта на подковоносните раци е била от съществено значение за създаването на ваксини, които са спасили милиони животи, и всичко се свежда до нейното странно оцветяване, пише IFL Science.
За разлика от богатата на желязо кръв, която тече във вените ви, атлантическите подковоноси (Limulus polyphemus) имат богата на мед леденосиня кръв.
Вместо бели кръвни клетки, те имат клетки, известни като амебоцити, които са изключително ефективни при откриване на бактериални ендотоксини.
Дори при ниски нива като една част на трилион, амебоцитите могат да предизвикат коагулация, образувайки съсирек около нахлуващите бактерии по начин, който предпазва тялото на подковоносния рак от токсини.
Фармацевтичните компании използват тези амебоцити в продължение на десетилетия, за да тестват ваксини за бактериално замърсяване в това, което се нарича „тест за амебоцитен лизат на Limulus“.
Ефективността на този тест означава, че кръвта от подковоносен рак достига някъде около 15 000 долара за литър и ако някога сте имали ваксина, има вероятност да благодарите на подковоносен рак за нейната безопасност.
Такъв тест е от съществено значение, защото в противен случай рискуваме заразяване, което може да навреди или дори да бъде фатално за всеки човек, получаващ тази ваксина, което по време на пандемия като COVID-19 би означавало смъртта на много хора.
Въпреки това се търси по-устойчива алтернатива, тъй като прекомерният улов е довел до намаляване на популацията им.
Докато рибарите вземат само 30% от кръвта им, преди да я върнат в океана, се смята, че между 10 и 30% от подковоносните раци не оцеляват.
Предполага се, че женските се възпроизвеждат по-малко, след като им бъде взета част от кръвта, което допълнително възпрепятства тяхното възстановяване.
Тяхната синя и ценна кръв не е единственото изненадващо нещо за тези „раци“. Подкововите раци всъщност не са раци. Всъщност те дори не са част от семейството на ракообразните.
Всъщност те са свързани с паяците като членове на основния подраздел на членестоноги, Chelicerata. Тази група включва паякообразни и скорпиони, които трябва да изхвърлят своя екзоскелет, докато растат, както и подковоносните раци.
Когато дойде време да се движат, подковоносите пропълзяват през предната част на черупката си, оставяйки своя малък екзоскелет зад себе си.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш