Норвегия ликува и в смесената щафета в олимпийския биатлон

Норвегия е истинска сила по отношение на зимните спортове и това се потвърждава на всички олимпийски игри. След като легендарната Тереза ​​Йохауг донесе първото злато на страната си в Пекин по-рано днес, състезателите по биатлон бързо последваха примера й.

В щафетата на 4х6 километра смесено най-успешната скандинавска нация успя да „открадне” златото от Франция и Русия в много драматичен финал с общо време 1 час, 6 минути, 45 секунди и 6 десети. Отборът се състоеше от Марта Олсбу Ройсланд, Тирил Екоф, Тарела Боа и Йоханес Боа.
След финалния рунд на "стрелба" норвежците изоставаха на почти десет секунди, но Йоханес Бо все пак успя да настигне и изпревари Квентан Фило-Майе и Едуардо Латипов. Французинът стигна до финала на 0,9 секунди зад норвежеца, а руснакът остана на 1,5 секунди.

Освен Фило-Майе, френската щафета се състоеше от Ана Шевалие-Буше, Джулия Симон и Емилиан Жаклин, а за руснаците бягаха Уляна Нигматулин, Кристина Резцова и Александър Логинов. Въпреки че имаха най-малко пропуски от всички останали, биатлонистите от Русия не успяха да "заслужат" златен медал.

Швеция завърши на четвърто място, а германците бяха на пето.

Българската щафета в състав Милена Тодорова, Мария Здравкова, Владимир Илиев и Димитър Герджиков не успя да завърши надпреварата, след като бе затворена с обиколка още преди края на втория пост. До това се стигна, тъй като Тодорова и Здравкова завъртяха съответно по една и две наказателни обиколки в стрелбите си от положение прав, с което не позволиха на Илиев и Герджиков да стартират. В крайното класиране българите са на предпоследното 19-о място, преди тима на Словения.

Състезанията по биатлон на Олимпийските игри в Пекин продължават в понеделник с индивидуалния старт на 15 километра за жени, който започва в 11:00 часа българско време.