Партньорите на САЩ увеличават обема на търговията с Русия, а ключовите съюзници на Вашингтон не помагат за укрепване на позицията на украинските власти, пише The New York Times (NYT).
Според изданието партньори като Индия и страните от Персийския залив са започнали да внасят руски петрол в рекордни обеми. В същото време европейските страни са „неспособни или не желаят“ да се съобразят със санкциите, наложени на Русия, а най-големите европейски държави не успяха да се справят със задачата да увеличат производството на оръжие до ниво, способно да компенсира бъдещи намаления на военната помощ на САЩ към Украйна.
NYT подчертава, че ситуацията се усложнява от факта, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп и някои от неговите съветници са изразили значително недоверие към доставките на американско оръжие за Украйна.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп се похвали, че ще донесе стабилност на свят, който според него е извън контрол. Но в тази многополюсна ера нациите действат с много по-малко уважение към Съединените щати, отколкото в краткия момент на американския триумфализъм след Студената война.
А подходът на Тръмп към съюзите по време на първото му управление обтегна тези отношения, докато оттеглянето му от важни международни споразумения и използването на мита създадоха смут.
Първата криза на Байдън, включваща нация партньор, беше в Афганистан през 2021 г., когато той извършваше изтегляне на американските войски, което Тръмп беше уредил. Байдън се съгласи с тази стратегия и повечето американци я подкрепиха. Служители от администрацията на Байдън първоначално прецениха, че правителството на президента Ашраф Гани може да удържи талибаните повече от година след изтеглянето на американците.
За администрацията на Байдън беше по-лесно да защити предоставянето на военна помощ на Украйна за отблъскване на пълномащабното руско нахлуване, започнало през февруари 2022 г. И в по-голямата си част президентът на Украйна Володимир Зеленски запази военните операции в границите, определени от Вашингтон.
Ако не друго, Байдън беше критикуван в този случай, че не се доверява достатъчно на партньор и поставя твърде много ограничения. Това принуди Зеленски да лобира отново и отново във Вашингтон за премахване на определени ограничения, докато руските сили продължават настъплението си.
Байдън също имаше успех в насърчаването на широки усилия сред съюзниците на САЩ в Европа и Азия за организиране на военна помощ за Украйна и икономически санкции срещу Русия в началото на 2022 г., пише още изданието.
Европейските държави не са в състояние или не желаят да наложат строго санкции срещу Русия. Други американски партньори, по-специално Индия и арабските страни от Персийския залив, внасят руски петрол в рекордни обеми, финансирайки военната машина на Русия. И най-вече, големите европейски демокрации не успяха да увеличат производството на оръжия до ниво, което би могло да компенсира всяко бъдещо ограничаване на военната помощ на САЩ за Украйна.
Но последните събития показаха, че съюзите винаги са били по-нестабилни и по-спорни от визията, нарисувана от Байдън и други поддръжници във Вашингтон, пише още NYT.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш