Responible Sratecraft: Тъжно, но познато зрелище – докато хората умират, акциите на оръжейните компании растат

Главните изпълнителни директори се крият зад „защита“, за да оправдаят растящите печалби и рядко отчитат как се използват техните продукти

Това е тъжно, но познато зрелище – докато хора умират от ръцете на американски оръжия в далечна военна зона, цените на акциите на производители на оръжие като Raytheon и Lockheed Martin скочат. Материал, публикуван вчера във Forbesразказва историята: „Акциите на отбраната достигнаха рекордни върхове на фона на ескалация в Близкия изток“, пише Responible Sratecraft.

Човек се чуди как се чувстват ръководителите на тези компании относно това, че техните продукти се използват за масово клане в Газа и опасна ескалация в Ливан. В по-голямата си част те не говорят, въпреки че се радват от време на време да информират своите инвеститори, че „турбуленцията“ и „нестабилността“ означава, че техните продукти ще бъдат необходими в значителни количества за нашите „съюзници“.

И за разлика от администрацията на Байдън, те са склонни да формулират своята реторика по отношение на „правото на самозащита“. Те се държат така, сякаш убийството на 40 000 души от Израел и разселването на още милиони – огромното мнозинство от които нямат абсолютно нищо общо с Хамас, нито по какъвто и да е начин да повлияят на поведението им – може по някакъв начин да бъде омаловажено, като го нарекат отбранителна операция.

Никой, който излезе извън фалиралия свят на официален Вашингтон, за да погледне въздействието върху действителните човешки същества в Газа, Западния бряг и Ливан, не може да приеме сериозно идеята, че американските оръжия се използват за отбрана в настоящата война в Близкия изток.

Питър Тийл и колегите му от Palantir са изключение от затворения подход на ръководителите на по-големите оръжейни компании. На въпроса какво мисли за технологията на неговата компания за избиране на цели в Газа, той каза:

„Не съм наясно с всички подробности за това, което се случва в Израел, защото моята задача е да се подчинявам на Израел.

Не е за нас да предполагаме каквото и да било. 

Главният изпълнителен директор на Palantir Алекс Карп изпрати целия борд на компанията в Израел по-рано тази година, за да покаже солидарност с военните усилия на Израел в Газа.

Поне лидерите на Palantir са честни и открити за позицията си. Лидерите на фирми като Lockheed Martin, Raytheon, General Dynamics и Boeing, които доставят оръжията, които опустошиха Газа и сега удрят Ливан, предпочитат да се крият зад евфемизми за насърчаване на отбраната, възпирането и стабилността и подпомагане на съюзниците.

Но какво да кажем, когато тези съюзници са замесени в широко разпространени военни престъпления, които накараха Международния съд да каже, че войната на Израел срещу Газа може правдоподобно да се счита за геноцид? Морално приемливо ли е просто да се осребряват чековете и да се отклоняват очи, или компаниите, които печелят от тази гротескна хуманитарна катастрофа, носят морална отговорност за това как се използват техните продукти?

Преди няколко години, по време на разгара на бруталното нахлуване на Саудитска Арабия в Йемен – подпомогнато от милиарди долари оръжия с американски и европейски произход – Амнести Интернешънъл изследва точно тази точка. В доклад, озаглавен „Аутсорсинг на отговорността“,групата предостави резултатите от проучване, което е направила сред 22 оръжейни компании, като ги помоли „да обяснят как изпълняват своите отговорности за спазване на човешките права съгласно международно признатите стандарти“.

Amnesty отбеляза, че „много от разследваните компании са доставяли оръжие на държави, обвинени в извършване на военни престъпления и сериозни нарушения на човешките права, като Саудитска Арабия и ОАЕ“. Нито една от запитаните компании не предостави доказателства, че извършват някаква надлежна проверка, за да се уверят, че оръжията им не се използват за извършване на военни престъпления или нарушения на човешките права. Четиринадесет компании изобщо не отговориха, а от осемте отговориха Въпросите на Amnesty дадоха вариации по темата „ние просто правим това, което правителството позволява“.

Това представя влиятелните производители на оръжие като невинни наблюдатели, които чакат правителствени укази, преди да пуснат на пазара стоките си. Всъщност производителите на оръжия харчат милиони година след година, настоявайки за по-слаби ограничения на правата на човека и по-бързо вземане на решения за продажбата на оръжия на чуждестранни клиенти.

Търговците на оръжия са прави за едно нещо. Ще предприеме промени в правителствената политика, за да спре неприличния трафик на военни оръжия в световните зони на убийства. Това ще означава прекъсване на мрежата от влияние, която свързва правителствените политици, корпоративните ръководители и много членове на Конгреса с продължаващото производство на оръжия в масов мащаб. Не можем да очакваме печеливш субект като Lockheed Martin да се саморегулира, когато има милиарди, които могат да бъдат направени, подхранвайки големи и малки конфликти.

Което означава, че отговорността за прекратяване на убийствата и печалбата от войната, която те позволяват, пада върху нас, останалите от нас, от студенти, призоваващи за забрана на въоръжаването на Израел, до членове на синдикатите, които искат да намалят зависимостта си от работни места в оръжейния сектор, до всеки, който иска международна политика, ръководена от това, което ни прави безопасни, а не от това, което прави Palantir и Lockheed Martin богати.

Автор: Уилям Хартунг

Уилям Д. Хартунг е старши научен сътрудник в Института Куинси за отговорно държавно управление. Работата му се фокусира върху оръжейната индустрия и военния бюджет на САЩ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят