Responsible Statecraft: „Новата“ ядрена стратегия на Байдън и супер-взривателят, който я задейства

Ню Йорк Таймс съобщи миналата седмица, че президентът Байдън е одобрил тайна ядрена стратегия, пренасочваща вниманието си към китайските и руските ядрени сили.

Според вестника новите ядрени насоки „пренасочват възпиращата стратегия на Америка“, за да отговорят на „необходимостта от възпиране на Русия, КНР (Китай) и Северна Корея едновременно“.

Въпреки това, одобрението на Байдън за тази стратегия не е нищо повече от мълчаливо признание на продължила две десетилетия техническа програма на САЩ, която е нещо повече от просто „лека модернизация“ на оръжейните компоненти, а драматична стъпка към способността да се водят и да побеждават в ядрени войни с Китай и Русия. С други думи, тук няма нищо наистина „ново“, освен самия публичен характер на признанието на стратегията.

Пред лицето на всичко това, китайските и руските лидери няма да имат друг избор, освен да приложат контрамерки, които допълнително повишават и без това опасно високата готовност на техните ядрени сили. Това включва засилено планиране в най-лошия случай, което ще увеличи шансовете за ядрени отговори на фалшиви предупреждения за атака.

Техническият източник на това огромно подобрение на ядрената огнева мощ на САЩ е сравнително нов супер предпазител, който вече се монтира на всички американски стратегически балистични ракети. Този предпазител повече от удвоява способността на балистичните ракети Trident II, изстрелвани от подводница (SLBM), носещи бойни глави W-76 100kt, да унищожават китайски и руски междуконтинентални балистични ракети (ICBM) с ядрени глави в закалени силози.

Текущата (не напълно заредена) американска подводница Trident носи около 890 бойни глави W-76 100kt и 400 W-88 475kt . 400-те бойни глави W-88 са оборудвани със супер-взривател и първоначално е трябвало да имат комбинацията от точност и производителност, за да унищожат руски междуконтинентални балистични ракети, базирани в силози, преди да бъдат изстреляни. Но няма достатъчно W-88 за атака както на руските, така и на китайските междуконтинентални балистични ракети, преди да могат да бъдат изстреляни.

И така, с надграждането на предпазителя на W-76, бойните глави W-88 вече не са необходими за тази работа. Вместо това множество модернизирани бойни глави W-76 могат да се използват за планирани мисии срещу базирани в силози ракети в Русия и Китай.

Въпреки че в момента 890 W-76 са на подводници Trident II, САЩ имат общо 1600, което прави W-76 най- многобройната бойна глава в американския арсенал днес. В случай, че ограниченията за контрол на въоръженията вече не ограничават размера на ядрените сили на САЩ, тези бойни глави биха могли лесно да бъдат добавени и носени от вече наличните в морето балистични ракети Trident II, всяка от които може да носи до 12 бойни глави W-76.

С такова „качване“ все още ще има повече от достатъчно оставащи балистични ракети Trident II на подводници, за да носят и всичките 400 налични 475kt W-88 „тежки“ бойни глави.

Тъй като 100 kt ядрени бойни глави със супер предпазител вече могат да заменят много по-мощните 475 kt W-88 бойни глави за атаки срещу базирани на силози междуконтинентални балистични ракети, W-88 вече са свободни за други мисии, като тези срещу командване с висок приоритет и лидерски цели. 

Въпреки че всяка технически точна оценка на физическите последици от широкомащабното използване на ядрени оръжия моментално показва, че „спечелването“ на ядрена война няма смисъл, Съединените щати настоятелно наблегнаха на разработването на технологии за ядрени оръжия, които могат да имат смисъл само ако предвидената цел е за водене и спечелване на ядрени войни.

Супер-предпазителят е точно такава технология.

Вече е възможно, поне според стратегиите за водене на ядрена война, САЩ да атакуват повече от 300 междуконтинентални балистични ракети, базирани на силози, които Китай строи от около 2020 г. с огромния брой налични 100kt бойни глави W-76 Trident II . Бързото разширяване на „способността за унищожаване на твърда цел“ на 100 kt бойна глава W-76 също прави възможно едновременното на САЩ да атакуват приблизително 300 базирани в силози руски междуконтинентални балистични ракети.

Тълкуването на разработването и внедряването на тези видове технологии за превантивни удари с подвеждащи термини като „засилване на възпирането“ не заблуждава военното и политическото ръководство на Русия и Китай. Вместо това не им оставя друг избор, освен да обмислят начини за възпиране на опасна американска нация, ориентирана към изпреварване и разполагаща с ядрени оръжия, която непрекъснато се стреми към по-добри начини за „разоръжаване“ на големи части от своите ядрени сили.

Не е случайно, че самият руски президент Владимир Путин одобри разработката и разкри съществуването на най-доброто оръжие за края на света — подводницата-робот Poseidon , която може да носи бойна глава от 100 Mt в пристанищата на американски, европейски и източноазиатски градове — способна да унищожи градски райони до обхвати над 50 мили (80 км) от подводната си точка на детонация.

Разполагането на системата Poseidon от Русия служи като предупреждение за онези, които смятат, че могат да се бият и да спечелят ядрени войни чрез превантивно унищожаване на значителни части от Китай и руските сили за ядрено отмъщение. Без значение колко успешна може да изглежда една планирана превантивна ядрена атака на хартия, реалността на ядрена война, започната с измамната вяра, че може да бъде спечелена, ще бъде глобално унищожение, толкова голямо по мащаб, че самият край на човешката цивилизация не може да бъде изключен.

Това е истинското завещание на новата ядрена стратегия на Байдън и супер-взривателя.

Източник: Responsible Statecraft

Автор: Теодор Постол

Теодор А. Постол е почетен професор по наука, технологии и политика за национална сигурност в MIT. Той също така преподава в Принстън и Станфорд и е бил съветник на началника на военноморските операции, където оценява тактическите и стратегическите планове на САЩ за ядрена война, американските стратегически планове за борба с подводници, руската и американската противоракетна отбрана и Trident I и Trident II Системи за балистични ракети, изстрелвани от подводници.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка