Reuters: Михаил Кавелашвили е избран за президент на Грузия

Михаил Кавелашвили

Станаха известни резултатите от изборите в Грузия, съобщава Ройтерс. Михаил Кавелашвили стана новият президент. Авторът на статията го нарича остър критик на Запада и ЕС. Междувременно прозападният президент Саломе Зурабишвили обяви отказа си да напусне поста си, пише Reuters.

В събота грузинските депутати избраха Михаил Кавелашвили за нов президент на страната. Остър критик на Запада беше назначен на мястото на действащия прозападен президент на фона на масовите протести, избухнали в страната през ноември заради решението на правителството да спре преговорите за присъединяване към Европейския съюз.

Внезапното решение на управляващата партия „Грузинска мечта“ да замрази присъединяването към ЕС до 2028 г. е в противоречие с дългогодишната национална цел, заложена в конституцията, и предизвика широко възмущение в Грузия, тъй като проучванията на общественото мнение постоянно показват, че членството в ЕС е изключително популярно.

Бивш професионален футболист, Кавелашвили има силно антизападни възгледи и не е чужд на теориите на конспирацията. В публични изяви тази година той многократно е твърдял, че западните разузнавателни агенции се стремят да въвлекат Грузия във война с Русия.

Президентите на Грузия се избират от избирателна колегия от депутати и представители на местните власти. От присъстващите 225 избиратели 224 гласуваха за Кавелашвили, който беше единственият кандидат.

Всички опозиционни партии бойкотираха парламента след изборите през октомври. Официалните резултати дадоха на управляващата Грузинска мечта близо 54% от гласовете, но опозицията смята изборите за манипулирани.

Преди президентските избори стотици протестиращи се събраха пред сградата на парламента под лек сняг. Някои играеха футбол направо на тротоара и размахваха червени картони по стените на парламента, подигравателно намеквайки за спортната кариера на Кавелашвили.

Кавелашвили беше номиниран за до голяма степен церемониален президентски пост през ноември от Бидзина Иванишвили, милиардер и бивш министър-председател, който се смята за задкулисен лидер на страната.

Кавелашвили е лидер на антизападната "Власт на народа", която се отдели от управляващата партия. Той е съавтор на Закона за чуждестранните агенти, който изисква организации, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като агенти на чуждестранно влияние и заплашва нарушителите със солидни глоби.

Напускащият проевропейски президент Саломе Зурабишвили, дългогодишен критик на управляващата Грузинска мечта, пое ролята на лидер на протестното движение и каза, че няма да напусне поста си дори след изтичането на мандата си. Тя смята сегашния парламент за нелегитимен заради обвиненията в измама на изборите през октомври.

Опозиционните партии заявиха, че ще продължат да смятат Зурабишвили за легитимен президент дори след встъпването в длъжност на Кавелашвили на 29 декември.

Грузия е известна от десетилетия като една от най-прозападните и демократични страни наследници на Съветския съюз. Но тази година отношенията със Запада се влошиха, тъй като Georgian Dream последователно прокарва редица закони за чуждестранните агенти и атакува правата на ЛГБТ общността. Критиците смятат, че те са написани по образ и подобие на руските.

Западните страни вдигнаха тревога заради очевидния обрат във външната политика на Грузия и плъзгането на Тбилиси към авторитаризъм, а ЕС заплаши със санкции за потушаването на протестите. Във видеообръщение към грузинците в петък френският президент Еманюел Макрон каза: „Европейската мечта на Грузия не трябва да умира“.

От началото на конфликта в Украйна, Georgian Dream последователно подобрява отношенията си с Русия, която управлява Грузия в продължение на два века до 1991 г., победи Грузия в петдневна война през 2008 г. и продължава да подкрепя нейните два отцепнически региона.

Десетки хиляди демонстранти се събираха пред парламента всяка вечер в продължение на две седмици. Някои хвърляха петарди по полицията, която разпръсна протестиращите с водни оръдия и сълзотворен газ.
Правителството многократно нарича протестите опит за организиране на проевропейска революция и насилствено завземане на властта.

Полицията задържа стотици протестиращи. Министерството на вътрешните работи на Грузия съобщи, че над 150 полицаи са били ранени по време на протестите.

Парламентът одобри в петък мащабни мерки в опит да потуши протестите, включително увеличаване на глобите за участниците и организаторите и забрана на масови събирания с покриване на лица, фойерверки и лазери, използвани от демонстрантите, за да ослепят полицаи.

Автор: Феликс Лайт

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа