Страховете от разширяваща се тарифна война между Китай и други големи държави износители поддържат дипломацията между втората по големина икономика в света и Европейския съюз жива, въпреки че търговските преговори за електрическите превозни средства са в застой, съобщава Reuters.
Докато изборите в САЩ почти сигурно ще доведат до повече американски ограничения върху китайските стоки , европейските преговарящи инвестират в по-дълга игра, която може да не доведе до незабавно решение, но поне ще спре ескалиращия търговски конфликт.
Агенцията пише още, че някои държави-членки на ЕС дори използват спора, за да засилят двустранните връзки встрани от преговорите Брюксел-Пекин и да привлекат нови инвестиции от Китай.
„Не мисля, че Китай иска това нещо значително да торпилира отношенията между ЕС и Китай, особено предвид факта, че вероятно ще видим много различен свят (след изборите в САЩ)“, каза Бо Женюан, базиран в Шанхай партньор в Пленум.
Нови мита на ЕС до 45,3% върху китайския внос на електромобили влязоха в сила миналата седмица след едногодишно разследване, което раздели блока и предизвика ответни мерки от страна на Пекин.
Брюксел твърди, че Пекин предоставя несправедливи субсидии на своята автомобилна индустрия и отказва да приеме контрапредложението на Китай за минимални вносни цени. Пекин отвърна на удара с разследвания на европейската свинска и млечна промишленост и наложи ограничения върху вноса на бренди.
Отвъд заглавията обаче има по-сложна поредица от преговори.
През последните месеци Пекин беше домакин на шествие от официални посещения от ЕС и неговите държави-членки.
Френски младши министър на търговията е на посещение в Шанхай тази седмица, като Париж желае да продължи да развива търговски връзки във финансовата столица на Китай.
„Не съм голям оптимист, че китайската страна ще постави нещо на масата, което ЕС ще приеме, но вероятно също трябва малко да обуздая песимизма си и не бих отхвърлил решение“, каза Макс Зенглейн, главен икономист в Merics. „Сигурен съм, че някои държави-членки ще настояват за това, за да демонстрират желанието или способността си да постигнат сделка.”
Докато Вашингтон засилва ограниченията върху китайските продукти, Пекин е предпазлив от по-големи щети на търговските си връзки с ЕС, на стойност 783 милиарда долара миналата година.
От своя страна ЕС съзнава разширяването на разделението, което тарифите вече са създали сред неговите членове.
Сред 27-те държави-членки на блока 10 гласуваха за митата, пет гласуваха против и 12 се въздържаха. Германия, най-голямата икономика в Европа, беше сред недоволните, пише още Reuters.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш