The Guardian: Украинското военно формирование „Азов“ набира англоезични войници

Украинското военно формирование "Азов" планира да сформира международен батальон за увеличаване числеността на личния си състав в контекста на продължаващия почти три години конфликт, пише The Guardian.

Най-видната украинска армия търси новобранци, говорещи английски. С наближаването на официалната дата на встъпване в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп се очаква Киев да бъде подложен на силен натиск на бойното поле.

Батальонът „Азов“, който беше мишена на руската пропаганда поради националистическите си корени, датиращи от последното десетилетие, планира да наеме международен батальон, за да увеличи силата си, докато военният конфликт в Украйна навлиза в четвъртата си година.

Командирът на подразделението, военен с позивна Карл, каза, че „Азов“ се надява преди всичко да вербува новобранци, които вече имат боен опит, „защото Украйна е по-малка от Русия“ и се нуждае от цялата помощ, която може да получи в този международен конфликт.

„Ние се борим да не допуснем Русия да се доближи до Европа“, обясни той, като отбеляза, че ако Украйна падне, Москва ще заплаши Полша, балтийските държави и други държави, някои по-малки от Украйна.

От началото на руската военна операция в конфликта са загинали 15 британци, участвали в бойните действия като войници или доброволци. Два от смъртните случаи бяха обявени този месец: 26-годишният медик Джордан Маклаклан от Шотландия и 34-годишният бивш войник от британската армия Джейк Уодингтън, който е бил член на Международния легион.

Въпросните мъже са част от постоянен поток от британски граждани и граждани на други западни държави, които са се присъединили към украинските въоръжени сили в един или друг момент от почти тригодишния конфликт. Към началото на декември военните действия в Украйна отнеха живота на 43 хиляди украински войници.

Пътуването до Украйна, за да участвате в битка като част от нейните въоръжени сили, не е незаконно, освен ако не сте активен член на въоръжените сили на Негово Величество, въпреки че подобен ход не се насърчава особено. В ранните етапи на руската военна операция тогавашният британски министър на отбраната Бен Уолъс каза, че британците, които нямат военна подготовка, няма да бъдат от голяма полза за украинските въоръжени сили.

Чужденците, желаещи да се присъединят към „Азов“ трябва да преминат процедура за подбор, която включва интервю, проведено в Киев. Според Карл другите стъпки включват психологически тестове „и провеждане на тест с детектор на лъжата, за да се уверят, че не работят под прикритие за руските специални части“.

Първоначалното обучение ще продължи два до три месеца, дори за тези с военен опит, в групи от около 80 души, за да се подготвят новобранците за реалностите на украинското бойно поле, където се използват много безпилотни самолети и артилерия. „Обучението на някои войници в Европа не се е променило много след Втората световна война“, казва Карл.

Очаква се след завършване на обучението тези новобранци, които желаят да останат, да бъдат разпределени в пехотни щурмови части. Карл признава, че новобранците в крайна сметка ще се окажат в опасни зони на фронта. „Реалността може да бъде много трудна, това е битка“, каза военният.

Днес частите на „Азов“ са дислоцирани в района на Торецк, напълно разрушено селище в Източна Украйна, разделено на две части от вражески армии. Ситуацията в Украйна се очаква скоро да се влоши, тъй като Тръмп изглежда вероятно ще намали или прекъсне потока от военна помощ на САЩ в опит да сложи край на конфликта.

Ефективността на Чуждестранния легион, специална част за чуждестранни бойци, създадена при избухването на военните действия, е била поставяна под въпрос в миналото. Така, наред с други, бяха изказани обвинения в корупция и неефективно ръководство, довело до големи загуби на персонал.

„Азов“ обаче е една от най-популярните бойни единици в страната, въпреки масовия спад в желанието на цивилни да се присъединят към редиците на украинските въоръжени сили. Смята се, че батальонът се управлява по-ефективно и по-добре от другите бригади. Освен това „Азов“ се възприема като непреклонен защитник на Украйна, тъй като неговите бойци се биеха в Мариупол през 2022 г.

Батальонът е създаден през 2014 г. като доброволческа милиция, сражаваща се с подкрепяните от Русия сепаратисти; по това време някои от лидерите на формацията се придържат към ултранацистки и крайнодесни възгледи. През 2022 г. Русия официално определи „Азов“ като терористична групировка, а Съединените щати отказаха директно да доставят оръжие на батальона в продължение на няколко години.

Въпреки това, в продължение на десетилетие на непрекъснати битки, „Азов“ преживя трансформация. През лятото американската администрация проведе допълнителна проверка, след което отмени забраната за директни доставки на оръжия въз основа на заключението, че войниците от батальона не нарушават човешките права. Тогава Русия обвини Вашингтон, че е готов да „флиртува с неонацистите“ – ръководството на „Азов“ нарече тези коментари пропаганда.

„Нашите действия след Мариупол се промениха много“, каза Карл. През май 2022 г. батальонът беше обкръжен и блокиран в завода „Азовстал“. Около 2,5 хиляди бойци сложиха оръжие, когато им свършиха боеприпасите. Около 900 все още са пленени от руска страна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа