The Hill: Тръмп може да използва руската космическа програма, за да сложи край на войната в Украйна

Доналд Тръмп

Ако Путин се съгласи на мир в Украйна, Русия може да види космонавти на лунната повърхност в близко бъдеще

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп може да предложи на руския си колега Владимир Путин подновяване на сътрудничеството в космическата индустрия в замяна на мирно споразумение за Украйна, пише в статия за The Hill Марк Р. Уитингтън.

Руснаците имат големи амбиции по отношение на космическата си програма. Те планират нова космическа станция, която да замени техния дял от Международната космическа станция, когато тя приключи експлоатационния си живот около 2030 г. Те сключиха съюз с Китай за участие в проекта за лунна база с ядрен реактор, който да я захранва.

Тогава възниква въпросът: В състояние ли е Русия да изпълни тези и други амбициозни цели? Неотдавнашно проучване на Института за външнополитически изследвания хвърля известни съмнения.

В него се отбелязва, че „множество фактори са направили невъзможно устойчивото развитие на руската космическа програма“. Сред тях са „санкциите, ембаргото върху модерното промишлено оборудване, недостигът на работна ръка, ограничените финансови ресурси, разпределени между твърде много проекти, прекратяването на космическото сътрудничество със западните партньори, с изключение на операциите на Международната космическа станция, и икономическата неефективност на руската космическа индустрия“.

В статията се изказва предположението, че сегашният упадък в съдбата на руската космическа програма датира още от 2014 г., когато Путин отнема Крим от Украйна, и със сигурност от 2022 г., когато Русия нахлува в съседната държава с цел да я завладее.

Истината е, че руската космическа програма не е същата от разпадането на Съветския съюз. Упадъкът датира от смъртта през 1966 г. на известния „главен конструктор“ Сергей Корольов, бащата на съветската космическа програма и, по ирония на съдбата, предвид последните събития, украинец. В резултат на смъртта на Корольов след неуспешна операция Съветският съюз губи надпреварата за Луната три години по-късно.

Ars Technica споменава още един симптом за затишието на руската космическа програма. Неотдавна руснаците изстреляха ракета от семейството на ракетите-носители R-7 за 2000-и път. Проектираната от Корольов R-7 е първата руска междуконтинентална балистична ракета. Тя е използвана за изстрелването на първия Спутник през 1957 г. Подобрена версия на ракетата изстрелва в космоса Юрий Гагарин. Оттогава Русия разчита на варианти на R-7.

Тъй като руското ракетно развитие е в застой, САЩ все повече разчитат на конкурентни по отношение на разходите ракети-носители, създадени от SpaceX и Rocket Lab. New Glenn на Blue Origin е в средата на тестовете, а Starship на SpaceX е в процес на разработка, пише още Марк Р. Уитингтън.

Все пак Русия може би е възстановила част от изгубената си космическа слава. Съюзът с НАСА по отношение на космическата станция беше взаимноизгоден. САЩ получиха външнополитическа обосновка за космическата станция, която най-накрая убеди достатъчно членове на Конгреса да одобрят финансирането. Русия успя да поддържа космонавти в космоса, след като космическата станция „Мир“ приключи експлоатационния си живот.

Русия можеше да предложи да участва в програмата „Артемида“ за завръщане на Луната и продължаване към Марс. Но руският президент Владимир Путин имаше други приоритети и избра лошо.

Парите, които Русия харчи в безплодния си опит да завладее Украйна, можеха да бъдат похарчени за укрепване на космическата ѝ програма. Освен това квалифицирани руски инженери и учени напускат Русия от страх да не попаднат в украинската месомелачка. Западните санкции, които със сигурност ще се увеличат с преизбирането на Доналд Тръмп, също не са от полза.

Ситуацията, в която се намира Русия, предоставя възможност на Тръмп, ако той се възползва от нея. Тръмп обеща да сложи край на войната в Украйна. Той би могъл да подслади сделката, като направи на Путин предложение, което той да не може да откаже.

Ако Путин се споразумее с Украйна, прекратявайки завоевателната си война, Тръмп би могъл да предложи на Русия роля в програмата „Артемида“ в замяна. Бъдещият президент на САЩ би могъл да изтъкне, че Русия е просперирала в резултат на партньорството с Международната космическа станция. Без това партньорство Русия не би била никаква космическа сила,

Ако Путин се съгласи на мир в Украйна, Русия може да види космонавти на лунната повърхност в близко бъдеще - нещо, което Съветският съюз се опита и не успя да постигне в надпреварата към Луната през 60-те години на миналия век. Русия би имала достъп до американски технологии и американски търговски доставчици като SpaceX.

Русия също така ще бъде задължена да подпише споразуменията от Артемида, присъединявайки се към нарастващата общност от държави, ангажирани с мирното изследване и икономическото развитие на космоса. Като щастлив страничен ефект, зараждащият се космически съюз на Русия с Китай ще бъде разрушен, оставяйки тази страна в изолация.

Русия ще бъде поставена пред избор. От една страна, война и разруха. От друга страна, мир и просперитет.

Марк Р. Уитингтън е автор на „Защо е толкова трудно да се върнем на Луната?“, както и на „Луната, Марс и отвъд“, а наскоро и на „Защо Америка се връща на Луната?“. Той пише в блога си Curmudgeons Corner.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят