The National Interest: Ядрената програма на Иран не може да бъде бомбардирана

Поддръжниците на превантивния удар по Иран грубо надценяват способността на Израел да унищожи всички ядрени способности на Иран, пише The National Interest.

Близкият Изток е на ръба на пълномащабна регионална война. Наскоро Израел нанесе ответни удари срещу Иран. Въпреки че Израел избягваше да се цели в ядрените и петролните съоръжения на Иран, все още съществува риск взаимните ракетни удари между Израел и Иран да въвлекат Съединените щати в още една война в Близкия Изток. 

Множество личности, като бившия премиер Нафтали Бенет и Джон Болтън , насърчаваха – и продължават да насърчават – израелската армия да атакува ядрения капацитет на Иран. Аргументите в полза на удар срещу ядрения капацитет на Иран обаче са неуместни. Една атака няма да върне драматично програмата назад и вероятно ще убеди Иран, че има нужда от ядрени оръжия, за да бъде сигурен. В крайна сметка, докато придобиването на ядрен капацитет от Иран не е идеално, то не би означавало катастрофа за Израел или Съединените щати.

Поддръжниците на превантивния удар по Иран грубо надценяват способността на Израел да унищожи всички ядрени способности на Иран. Военното разузнаване винаги е несъвършено, което прави малко вероятно Израел да знае къде се намират всичките ядрени способности на Иран. Например, Иран вероятно е разпръснал своите ядрени изследователски технологии и центрове в цялата страна, за да направи насочването по-трудно. Въпреки че Иран има само два обекта за обогатяване, способни да обогатят своя уран до нивата, необходими за притежаване на ядрено оръжие , Иран е заздравил своите ядрени съоръжения – като поне едно е заровено толкова дълбоко под земята , че дори въздушните удари на САЩ едва ли биха го унищожили. Това прави откриването и унищожаването на тези ядрени способности по-трудни за Израел и ще изисква участието на САЩ , за да има по-голям шанс да ги унищожи.

Дори при изключително малко вероятния сценарий, при който Израел унищожи всички ядрени способности на Иран, Иран пак ще запази необходимото ноу-хау за конструиране на ядрени оръжия. Това е същата причина, поради която ядрените оръжия никога няма да изчезнат ; липсата на ядрено оръжие не елиминира способността на една страна да създаде такова. Ако Израел се опита да денуклеаризира Иран със сила, това ще убеди Техеран, че единственият начин да бъде наистина сигурен е да се сдобие с ядрен арсенал - големият изравнител в международната политика. 

Поддръжниците на израелските удари по ядрените съоръжения на Иран също твърдят, че Техеран ще използва ядрено оръжие, за да унищожи Израел. Разглеждайки предишната реторика на Иран относно надеждата му за унищожаването на Израел, е лесно да разберем защо мнозина се тревожат за това. Струва си обаче да разгледаме поведението на Иран в допълнение към неговата реторика. Силата - особено военната сила - поставя ограничения дори върху най-ревностните нации и лидери. Израел притежава достатъчно ядрени оръжия за сигурен втори удар срещу Иран. Тази ситуация би изложила на риск оцеляването на Иран и би го възпряла от нанасяне на ядрен удар срещу Израел. Поведението на Иран категорично показва, че той няма да започне война, в която смъртта му е сигурна. 

И накрая, онези, които подкрепят превантивните удари срещу Иран, също твърдят, че Иран ще използва техния ядрен арсенал като ядрен шантаж като възпиращ фактор за смяната на режима, позволявайки му да поеме повече рискове с конвенционалните си сили. Както пише Кенет Уолц , „Огромна причина за съпротивата на Америка срещу разпространението на ядрени оръжия е, че ако слабите страни имат такива, те ще нарушат нашия стил.“ 

Въпреки това, този аргумент отпада пред лицето на военния капацитет и реалностите на място. Гледайки конвенционалните оръжия на Иран, той не можеше да спечели проточена война срещу Израел и не можеше да доминира в Близкия Изток. Обезглавяването на лидерите на Хизбула и Хамас от  Израел само засилва страха на Техеран и неговите стимули да се сдобие с ядрено оръжие.

Нищо от това не предполага, че светът трябва просто да пренебрегне опасенията относно ядрен Иран. Тези оръжия са най-разрушителните в човешката история и трябва да внимаваме, когато на сцената се появи нов ядрен играч. Но ако перифразираме Макиавели , благоразумието включва избор на най-малкото от най-лошите възможности. И в този случай най-лошият вариант на Израел и Америка е избягването на превантивни удари по ядрените съоръжения на Иран.

Автор:

Бенджамин Д. Гилтнър е базиран в окръг Колумбия анализатор по отбраната и външната политика. Той получава магистърска степен по международни отношения от Училището за управление и обществена служба „Джордж Х. У. Буш“ към Тексаския университет A&M. Неговите научни интереси включват военна стратегия и позиция на силите на САЩ, конкуренция на големите сили и ядрено възпиране.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Близък Изток