The National Interest: Армията на САЩ е изплашена - Китай разполага с рейлгън (ВИДЕО)

Напредъкът на Китай във военните технологии, особено в разработването на релсови оръдия, отразява преминаването му от имитация към иновация. Докато САЩ се борят с програмата си за релсови оръдия, Китай използва изкуствен интелект (AI), за да преодолее техническите предизвикателства, подобрявайки способността си да изстрелват снаряди с хиперзвукови скорости, пише The National Interest.

Този напредък може значително да промени динамиката на морската война, като Китай се готви да разположи релсови оръдия в морето.

Интересното е, че основната грижа на Китай не са САЩ, а Япония, която също направи крачки в технологията на релсовите оръдия. Тъй като Китай се фокусира върху тези високотехнологични иновации, военната му мощ продължава да расте, предизвиквайки както регионалните, така и глобалните конкуренти.

Китай и технологията Railgun: промяна в играта 

„Китай е имитатор, а не новатор“, е често срещан рефрен, който се чува от така наречените експерти по външна политика във Вашингтон. Другото  е, че „Китай манипулира“ своите данни от научни изследвания. 

Тези обвинения бяха верни преди двадесет години. В някои случаи те може да са били верни дори преди десетилетие. Но просто погледнете дори китайските градове от среден клас, като Шенжен, центърът  на китайския клъстер за иновации в клетъчната комуникация. Това е впечатляващ модерен град, произвеждащ интернет от пето поколение (5G), а сега и от шесто поколение (6G) . Каквото и друго да се случва в икономическата и политическата система на Китай, техните високотехнологични иновационни клъстери, някога имитиращи клъстери, са истински предизвикателства за господството на Запада във високотехнологичните области.

През последното десетилетие Китай се превърна в доминиращ играч в революцията на квантовите изчисления, той е пионер в напредналите биотехнологични иновации , Китай води Съединените щати в хиперзвуковите оръжия , „Поднебесната империя“ е водеща в развитието на глобална инфраструктура, поддържаща 5G и 6G интернет. Страната се конкурира с американците в разработването на метаматериали и това са само някои от технологичните области, в които Китай прави истински напредък спрямо своите западни съперници.

Нещо повече, Китай започва да въвежда иновации в оръжейните способности. Те не само изпревариха американците в практическото използване на хиперзвукови оръжия, но Китай разработва потенциално променящи играта защити  срещу  хиперзвукови оръжия от вида, който американците биха могли да използват срещу тях в потенциална война. Китайски учени създават уникални системи за задвижване за своите подводници от следващо поколение, които могат да надминат това, което притежават американците. 

Мнозина на Запад може да се опитат да омаловажат тези постижения. В крайна сметка много от тези технологии вече са изследвани от западни учени. 

Например хиперзвуковите оръжия са в съзнанието на повечето американски учени от десетилетия. Просто на Пентагона, въпреки огромното си богатство, му липсва фокус. И тъй като липсваше фокус върху тези иновации от следващо ниво, те оставиха полето широко отворено за китайските военни учени, които послушно се възползват от апатичността на американските учени. 

Китай също очевидно е водещ в практическите военни приложения на изкуствения интелект (AI). Това е важно, тъй като изкуственият интелект би могъл, в случая с Китай, да помогне на китайските учени да разработят оръжия от следващо поколение по-бързо, отколкото американците. Наистина, това беше случаят с развитието на китайската технология за релсови оръдия . Релсовото оръжие е просто оръжие, което използва електромагнитна сила за бързо изстрелване на снаряди по цели с високи скорости. 

Военноморските сили на Съединените щати са инвестирали в разработването на тази технология от години. Наскоро Пентагонът се отказа от програмата, тъй като след като флотът похарчи огромни суми пари за нея, те не можаха да я накарат да работи. Китайците също се бориха да накарат релсовото си оръдие да работи. Но те са по-напред от американците и инвестициите им се изплащат по други начини. 

Китай използва AI, за да разработи своя релсово оръдие

Китай използва  AI за усъвършенстване на развитието на релсовото им оръдие. По-рано тази година, например, китайски учени успяха да определят защо един от техните дългосрочни тестове на релсовото оръдие работи благодарение на използването на AI инструменти, които да им помогнат да решат проблема.

Уроците, извлечени от този опит, бяха приложени за по-нататъшното развитие на системата. Разполагането на релсовото оръдие в морето, способността да изстреля снаряд със  скорост от Мах пет, с максимална височина от девет мили в стратосферата, надеждно ще доведе до огромна промяна в баланса на силите при всяко бъдещо сражение между китайския и американския флот. 

Китай дори не се притеснява от Америка. Те се страхуват от Япония

Интересното е, че китайците може дори да не разработват релсовото оръжие като отговор на провалените усилия на програмата за релсово оръжие на чичо Сам. Несъмнено най-голямото регионално военно предизвикателство, пред което е изправен Китай, идва от съседна Япония . Японските сили за морска самоотбрана успешно тестваха среднокалибрено морско оръдие. Сега то ще бъде разположено на борда на японските разрушители 13DDX , което усложнява стратегическата позиция на Китай в региона. 

Китай няма голям стимул да се откаже от търсенето на високотехнологични оръжия. С всяка успешна иновация китайската военна машина става все по-мощна, особено в сравнение с мощта на американската армия. И тъй като местните играчи, като Япония, стават все по-заплашителни във военно отношение за Китай, Пекин ще продължи да насърчава развитието на тези невероятни технологии, дори когато американците не успеят да се адаптират. 

Авторски опит и експертиза: Brandon J. Weichert

Brandon J. Weichert , анализатор на националната сигурност на National Interest , е бивш служител на Конгреса и геополитически анализатор, който е сътрудник на The Washington Times, Asia Times и The-Pipeline. Той е автор на Winning Space: How America Remains a Superpower, Biohacked: China's Race to Control Life и The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy. Следващата му книга, A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine, трябва да излезе на 22 октомври от Encounter Books. Weichert може да бъде последван чрез Twitter @WeTheBrandon.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят