The National Interest: Как Китай започва „трета ядрена световна война“

Военната стратегия на Китай включва потенциално потапяне на американски самолетоносачи, за да доминира в конфликт в Тайван, както предложи адмирал Лу Юан през 2019 г., разчитайки на идеята, че американските жертви ще възпрат по-нататъшното участие на САЩ, пише The National Interest.

Въпреки това, подобно действие не само би опустошило американския флот, убивайки хиляди и струвайки милиарди, но може също така да предизвика ядрена ескалация.

Американските лидери ще бъдат принудени да отговорят решително, вероятно с крайни мерки, рискувайки глобална катастрофа.

Този стратегически хазарт от страна на Китай, разчитащ на сдържаност на САЩ при сценарий с големи жертви, може да подцени ангажимента на Америка да поддържа позицията си и да защитава съюзниците.

С военната треска, обхващаща столиците на великите световни сили, мнозина се чудят кога ще  избухне най-големият конфликт от всички - войната между Китай и Съединените щати за съдбата на малък, демократичен Тайван.

Това е справедлив въпрос. 

Но някои предполагат, че това е безполезен сценарий на страх, като се има предвид, че войната несъмнено ще струва скъпо и на двете страни, и те в крайна сметка ще се откажат от идеята да се бият помежду си, след като цената стане ясна. 
Ако се стигне до война, основното бойно поле  ще бъдат водите  близо до Китай и Тайван.

В една морска война Съединените щати вероятно ще разположат най-мощната си военноморска платформа, самолетоносача. Китай разбира това. Ето защо те отделиха десетилетие, за да изградят своите  системи против достъп/отказ на зона (A2/AD)  в целия регион, за да се защитават по-добре срещу заплахата на американските самолетоносачи.

Тези A2/AD мрежи са предназначени да държат американските сили и самолетоносачите зад хоризонта, далеч от всяка потенциална конфликтна зона, достатъчно дълго, за да позволят на китайските сили да се справят грубо с Тайван. 

Потопяване на два самолетоносача 

Още през 2019 г. адмиралът на ВМС на Народната освободителна армия (PLAN) Лу Юан, един от най-ястребовите лидери на китайската армия,  каза  , че най-добрият начин за „разрешаване“ на тайванската криза в полза на Китай би бил да се потопят „два американски самолетоносача“. Адмирал Лу обясни още, че „Съединените щати се страхуват най-много от жертви. Ще видим колко е уплашена Америка.

Потопяването на два кораба на ВМС на САЩ би причинило повече от 10 000 смъртни случая, огромна загуба на оборудване и загуба на десетки милиарди долари в резултат на това. Нещо повече, изображенията на два потопени (или дори само горящи и повредени) американски самолетоносача биха били достатъчни за Китай да убеди голяма част от Глобалния Юг да се откаже от подкрепата си за щатския долар и да помогне за създаването на изцяло нов глобална валута,  доларът на БРИКС. В края на краищата образът на американски превозвачи, унищожени от китайски оръжия, би бил крайният символ на края на американската мощ. 

Но това ще бъде ли краят на всяка подобна криза с Китай? Или САЩ биха отговорили? Може ли да се дадат отговори?

Ужасен избор за Америка 

Фактът е, че китайците,  с техните системи A2/AD , вярват, че имат най-доброто възпиращо средство срещу разполагането на мощни американски самолетоносачи в близост до страната им. Американските лидери разбират заплахата, която тези системи A2/AD представляват за скъпите и големи морски съдове, които съставляват основата на надводния флот на американския флот. 

Пекин пресмята, че американците дори няма да искат да рискуват тези скъпи системи. Ако мрежите A2/AD не могат да бъдат унищожени, тогава Вашингтон ще задържи самолетоносачите в резерв, оставяйки ги на по-малки надводни военни кораби и подводници. Макар и опасни, китайските военни смятат, че могат да се справят с тези заплахи. 

Унищожаването или повреждането на превозвач, който убива и ранява хиляди моряци обаче, вероятно ще предизвика силна реакция от страна на американците. Разбира се, ако американците не са в състояние да разположат силите си достатъчно близо, за да отвърнат на Китай поради тези системи A2/AD, тогава американците ще изглеждат още по-безсилни. Тогава   влизат в действие  неща като ядрено отмъщение.

И тогава започваме да ставаме много мрачни. 

Честно казано, нито един американски политик не може да си позволи да не прави нищо пред лицето на такава касапница. Така че, докато китайците биха могли да победят американските самолетоносачи, ще има толкова енергичен отговор от страна на американците, че китайците ще пострадат доста в резултат на това.

Не се съмнявайте обаче, че сегашното ръководство в Пекин е достатъчно арогантно, за да рискува подобен изход, особено защото не смятат, че американците имат капацитета или волята да защитят предполагаемите си интереси, когато става дума за притискане на Китай до стената. 

За автора:

Brandon J. Weichert , анализатор на националната сигурност на National Interest  , е бивш служител на Конгреса и геополитически анализатор, който е сътрудник на The Washington Times, Asia Times и The-Pipeline. Той е автор на Winning Space: How America Remains a Superpower, Biohacked: China's Race to Control Life и The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy. Следващата му книга, A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine, е достъпна за закупуване навсякъде, където се продават книги. Weichert може да бъде последван чрез Twitter  @WeTheBrandon.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия