Притежаването на Орешник от Русия променя баланса на силите както в Украйна, така и в по-широката международна система. Единствената друга нация, която се доближава до хиперзвуковите възможности на Русия, е добрият приятел на Москва Китай. След като обещаха да отмъстят на Запада, защото западните лидери в Америка и Великобритания разрешиха на Украйна да изстреля ракети с голям обсег на Русия, руската армия атакува Днепър с хиперзвукова ракета с голям обсег. Известно като „Орешник“, това хиперзвуково оръжие с голям обсег на действие е практически неудържимо. Това е така, защото на Запада (или на която и да е сила днес) му липсва надеждна отбранителна система срещу тези радикални нови оръжия, пише The National Interest.
Пътувайки с Mach 10 (над 7500 мили в час), с обхват от около 3000 мили и радикално маневрирайки по пътя към целта си, „Орешник” пристигна над Днепър, Украйна, където впоследствие се раздели на по-малки боеприпаси и удари множество цели в областта. Първоначално имаше опасения, че хиперзвуковото оръжие е било заредено с ядрени бомби. Не беше, но следващият път, когато това оръжие бъде насочено срещу западните сили, много добре може да бъде .
Отчасти това беше смисълът на стрелбата на „Орешник” по Днепър. Владимир Путин сигнализира на съперниците на Русия, че руснаците са готови да извървят целия път до ядрена война, включително ядрена война, за да запазят позицията си в Украйна. Особено след като НАТО разреши значителна ескалация срещу Русия, когато позволи на американските ATACMS и британските ракети Storm Shadow да бъдат изстреляни от Украйна срещу Русия.
Тази система може да достигне навсякъде в Европа, както и до западното крайбрежие на Съединените щати.
Смята се, че "Орешник" може да носи шест до осем конвенционални или ядрени бойни глави. За щастие не се стигна до незабавна ескалация в резултат на руското пускане на тази система. Но това беше само защото се смята, че руснаците са предупредили американците чрез канали за ядрена деконфликция, че атаката предстои и че тя не е ядрена. Когато руснаците решат , че не могат повече да търпят продължаващата ескалация на американците и техните съюзници и вместо това изберат да изстрелят ядрено оръжие „Орешник” по европейски или американски цели, няма да дойде предупреждение.
Притежаването на „Орешник” от Русия променя баланса на силите както в Украйна, така и в по-широката международна система. Единствената друга нация, която се доближава до хиперзвуковите възможности на Русия, е добрият приятел на Москва Китай. Америка, въпреки че нейните лидери са пълни с хвалби, нито има действащ арсенал от хиперзвукови оръжия, нито надеждна защита срещу тези опустошителни системи. Тъй като руската отбранителна индустриална база очевидно се справя по-добре от тази на Съединените щати, които едва успяват да поддържат производството, необходимо за поддържане на украинските сили, пристигането на „Орешник” като сериозен играч на бойното поле означава, че никой на Запад не е в безопасност.
Неспособни да създадат свой собствен арсенал от хиперзвукови оръжия, които да съперничат на „Орешник“, и липса на каквато и да е жизнеспособна защита срещу тези системи, сега би било времето за всеки рационален американски лидер да намали ескалацията, пише още изданието.
Брандън Дж. Уайчерт, анализатор на националната сигурност на National Interest , е бивш служител на Конгреса и геополитически анализатор, който е сътрудник на The Washington Times, Asia Times и The-Pipeline. Той е автор на Winning Space: How America Remains a Superpower, Biohacked: China's Race to Control Life и The Shadow War: Iran's Quest for Supremacy.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш