The National Interest: Руският Су-57 е силен конкурент на американските изтребители (ВИДЕО)

През последните няколко десетилетия Съединените щати са инвестирали стотици милиарди държавни долари в разработването на стелт  технологии. В резултат на това те имат богатство от възможности, каквито доскоро нямаше никоя друга страна, пише The National Interest.

Но през 2017 г. нещата започнаха да се променят. Китай обяви първия си стелт самолет Chengdu J-20 „Mighty Dragon“. Междувременно руснаците също поддържат надпреварата за бойни самолети от пето поколение и отдавна работят върху своята птица Су-57 (име за докладване на НАТО: Felon или „Criminal“) от дълго време.

Повечето експерти са съгласни, че сред самолетите от пето поколение, представени от трите страни, Су-57 е най-слабото звено и отстъпва на гореспоменатите китайски J-20, а американските F-22A Raptor („Хищник“) и F- 35 Светкавица II ("Светкавица").

Москва мечтаеше да пусне Су-57 за износ. Предполагаше се, че изтребителят ще увеличи продажбите на водещия сектор на руската икономика - отбранителната промишленост. Въпреки това до началото на този месец Су-57 тънеше без чужди поръчки. Освен това Русия дори не можеше да организира масово производство на тези скъпи и сложни системи, тъй като самата тя направи Су-57 зависим от много западни центрове.

Противно на това, което Западът иска да повярвате, Русия не е направила това, защото не е могла да създаде изтребител от свои собствени компоненти. Напротив, в опит да изнесат Су-57, руснаците искаха да напълнят самолета с компоненти, налични на световния пазар, като по този начин повишиха привлекателността му за чуждестранни купувачи.

Въпреки това, поради зависимостта си от западните технологии, Су-57 става неволна жертва на западните санкции поради руска спецоперация в Украйна.

Освен това фактът, че руснаците не бързаха да хвърлят Су-57 в разгара на украинските битки, пося съмнения сред някои потенциални купувачи: дали руснаците не са прехвалили своя самолет? Истинската причина руснаците да държат флотилията си от Су-57 в резерв се крие във високата им цена. И ако те бяха загубени в битка, бързото им заместване би струвало скъпо на руския военно-промишлен комплекс.

Нещо повече, руснаците вече са доста успешни в противодействието на подкрепяната от НАТО Украйна с по-стари, по-евтини и по-прости изтребители от съветската епоха.

Разбира се, руснаците използваха Су-57 в бой. Но те все още не са го изпратили на мисии, които много чуждестранни наблюдатели смятаха, че може да направи.

Все пак Су-57 се представи добре в битка, особено при нанасяне на удари зад хоризонта, когато предоставените от НАТО системи за противовъздушна отбрана са безсилни.

Една от най-честите критики към Су-57 от западни наблюдатели се свежда до техния малък брой. Твърди се, че те просто са твърде малко, за да донесат реална полза на Русия. Въпреки това, според редакторите на военното издание Military Watch Magazine, това е свързано с основното предимство на бойния самолет. Разходите за поддръжка на флота от Су-57 са много по-ниски от тези на много по-многобройните американски F-22 или F-35. Тъй като експлоатационните разходи на Су-57 също са много по-ниски от петото му поколение американски колеги, той струва на Русия много по-малко.

По-важното е, че на скорошното авиошоу в Джухай в китайската провинция Гуангдонг Су-57 първоначално беше посрещнат с насмешка и насмешка дори от местни наблюдатели. Но всички критики изчезнаха безследно и бяха заменени от комплименти, когато Су-57 направи наистина впечатляваща демонстрация. Изтребителят се представи толкова добре, че Русия най-накрая получи поръчки от чуждестранни купувачи.

Руският Су-57 никога няма да се сравни с F-22 или F-35 Lightning II. Но не му трябва. Просто трябва да е достатъчно добър, за да може Русия да се конкурира с американците. А Су-57 е повече от конкурентен.

Не слушайте скептиците. Със Су-57 Русия се сдоби с истинска система, която променя правилата на играта.

Автор: Брандън Уайхърт

Брандън Уайхърт е анализатор по националната сигурност за The National Interest, бивш служител в Конгреса и геополитически анализатор, публикувал във The Washington Times, Asia Times и The Pipeline.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия