The Telegraph: Америка е беззащитна срещу новата хиперзвукова ракета "Орешник" на Русия

Американската армия изостава с години от Москва в тази нова форма на ракетна война

Министрите на външните работи на НАТО се срещат в Брюксел, за да обсъдят бързо ескалиращия конфликт Русия-Украйна. На дневен ред, наред с други неща, е неотдавнашната атака на Русия срещу Украйна с нова експериментална хиперзвукова ракета, неизползвана досега във война. В момента нито САЩ, нито Обединеното кралство имат способността да свалят такава ракета, пише The Telegraph. Но каква заплаха представлява Орешник за Европа и САЩ?

Русия за първи път изстреля Орешник на 21 ноември, като удари завод за производство на оръжия в украинския град Днепър, като отмъщение срещу украинските удари по руско военно съоръжение в Брянск с доставени от САЩ ракети с голям обсег ATACMS. След изстрелването Путин заплаши да нацели „военни, военно-промишлени съоръжения или центрове за вземане на решения, включително в Киев“ с „Орешник“, характеризирайки такава атака като „сравнима по сила с ядрен удар“. Резиденцията на президента Зеленски и украинският парламент ще бъдат включени в определението на Путин за център за вземане на решения.

„Орешник” е уникален. Ракетна система за контрол над въоръженията, нарушаваща договора, това е междуконтинентална балистична ракета (ICBM), маскирана като балистична ракета със среден обсег (IRBM). Междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за водене на ядрена война. Дизайнът на Орешник се основава на РС-26 Рубеж, междуконтинентална балистична ракета, а нейното оборудване (сензори, електроника и възможностите за събиране на данни, инсталирани на ракетата) са тези на Рубеж. Летейки с хиперзвукова скорост от Mach 11 (единадесет пъти скоростта на звука), ракетата може да носи или конвенционален, или ядрен полезен товар. Това също е MIRV, или многократно независимо насочващо се летателно средство за повторно влизане, друг подпис на ICBM. Изстреляният по Днепър "Орешник" носеше шест такива бойни глави.

Обсегът на тази ракета е между 500 км и 5000 км – което й позволява да атакува по-голямата част от Европа и западното крайбрежие на Съединените щати. Веднъж изстрелян, той може да поразява различни цели в Европа, включително Великобритания, за 12 до 20 минути. С други думи, Орешник може да върши работата на атомна междуконтинентална балистична ракета, но без да произвежда ядрена гъба.

The Telegraph пише още, че хиперзвуковите ракети са почти невъзможни за защита, тъй като те летят многократно по-бързо от скоростта на звука и, за разлика от балистичните ракети и по-бавните крилати ракети, са много маневрени. Проследяването на този тип ракети е силно проблематично, тъй като те са предназначени да избягват прихващачите на противоракетната отбрана чрез непрекъсната промяна на посоката на полет.

Откриването, характеризирането и проследяването на ракета тип „Орешник“ – предпоставка за свалянето на такава – също е много трудна задача. Това е така, защото системите за ранно предупреждение (комбинация от сателити, хоствани полезни товари в различни орбити, наземни радари и различен поддържащ компютърен софтуер) търсят така наречените „сигнатури“, т.е. уникални характеристики на конкретна ракета (форма, размер , скорост, топлина/температура, емисии, струя), за да се определи типа на изстреляната ракета. И тъй като апаратурата на Орешник е на междуконтинентална балистична ракета, техническите средства биха могли да я интерпретират като междуконтинентална балистична ракета.

Създаването на объркване – това, което видният пруски военен стратег Карл фон Клаузевиц нарече „Мъглата на войната“ – е неразделна част от стратегията на Русия за водене на война. Целта е да се търси стратегическо предимство над противника, като се извежда психологически от баланса му, като същевременно се забавя и усложнява реакцията му.

Уволнявайки „Орешник“, Путин се опита да изпрати послание до САЩ и НАТО да спрат да въоръжават Украйна, без да провокира непропорционална ескалация. За да предотврати отговор на нещо, което можеше да бъде определено като ядрена атака , Москва предварително уведоми Вашингтон чрез канал за контрол на ядрените оръжия, преди да удари Украйна с Орешник. По време на война, ако Русия и НАТО бяха в пряка кинетична война, Путин почти сигурно нямаше да издаде такава тревога.

Нарастващият руски арсенал от хиперзвукови ракети също включва „Кинжал” и „Циркон”. От декември 2023 г. Русия също така разположи хиперзвуковата плъзгаща се машина (HGV) „Авангард“, експлоатирана от Стратегическите ракетни сили на страната. Изстрелян от ICBM, Avangard може да носи ядрена бойна глава. След като HGV се отдели от ICBM, използвайки собствената си система за задвижване, той се плъзга към целта си с хиперзвукова скорост, като същевременно извършва резки хоризонтални и вертикални маневри за избягване.

Понастоящем Обединеното кралство няма еквивалент на „Орешник“, въпреки че Министерството на отбраната на Обединеното кралство има програма, насочена към разработване на „бъдещи хиперзвукови концепции и технологии“. Първата произведена в Обединеното кралство хиперзвукова крилата ракета не се очаква преди 2030 г.

Съединените щати също изостават от Русия (и Китай), когато става дума за хиперзвукова техника. В опит да навакса изоставането, американската армия успешно тества, след многобройни закъснения, хиперзвуковото оръжие с голям обсег на армията (LRHW), известно като Dark Eagle през юни, от Тихоокеанския ракетен полигон в Кауаи, Хавай. Доклад на Службата за отчетност на правителството от юни обаче разкритикува Пентагона за използването на инженерни техники от миналия век в поне четири от шестте текущи програми за разработване на хиперзвукови ракети. Целевите дати за американската армия да постави хиперзвукови ракети са между 2027 и 2029 г.

Хиперзвуковите ракети на Русия, включително Орешник, представляват сериозна заплаха за страната на Обединеното кралство и британските въоръжени сили, тъй като възможностите на сензорите за защита от балистични ракети на страната са много ограничени. Кралските военновъздушни сили работят с радар за ранно предупреждение във Fylingdales, който е способен да открива обекти на 3000 мили в космоса, но съоръжението се управлява от британски персонал от името на Съединените щати. Обединеното кралство няма свой собствен прехващач на балистични ракети.

Малко вероятно е Русия да удари Обединеното кралство с хиперзвукова ракета, извън продължаващия пряк кинетичен конфликт между Русия и НАТО. В крайна сметка обаче, без заплахата от ответни действия в натура, Путин не може да бъде възпрян да използва хиперзвукови ракети за насочване към Европа поне до 2030 г., пише още изданието.

Ребека Кофлър е анализатор на стратегическото военно разузнаване, бивш служител в Агенцията за военно разузнаване на САЩ. Понастоящем консултант по националната сигурност и редакционен писател на свободна практика.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят