The Wall Street Journal: САЩ трябва да са готови да разширят ядрените си сили

Решението дали да го направи ще бъде оставено на новоизбрания президент Доналд Тръмп

САЩ трябва да са готови да разширят ядрените си сили, за да възпират нарастващите заплахи от Китай, Русия и Северна Корея, казват високопоставени служители на администрацията на Байдън, пише The Wall Street Journal.

Решенията дали да се разположат още ядрени оръжия се оставят на бъдещата администрация на Тръмп, която все още не е изложила своите отбранителни планове.

По време на първия си мандат на поста Доналд Тръмп одобри всички основни програми за ядрени оръжия, които наследи от администрацията на Обама, и добави две нови ядрени системи. Преходът на Тръмп не отговори на исканията за коментар.

Политиката на администрацията на Байдън е кодифицирана в нейните „Ръководства за планиране на заетостта в областта на ядрените оръжия“ и идва, докато Китай продължава с голямо ядрено натрупване, Русия се въздържа от преговори за контрол на въоръженията, а Северна Корея увеличава арсенала си от ядрени оръжия.

Тази строго секретна директива, която беше подписана от президента Байдън по-рано тази година, инструктира Пентагона да разработи опции за едновременно възпиране на агресия от Китай, Русия и Северна Корея, пише още изданието.

Тези нации, които си сътрудничат по военни въпроси, повишават риска Вашингтон да се наложи да се бори с няколко конфликта едновременно.

Политиката на Байдън, казват представители на администрацията, подчертава значението на разработването на напреднали неядрени системи и задълбочаване на военното сътрудничество със съюзниците в Азия и Европа за справяне с потенциалните опасности. Пентагонът обаче също така подготвя варианти за разполагане на повече ядрени бойни глави, ако тези усилия се окажат недостатъчни, като се има предвид възможността за неуспехи в контрола на въоръженията и по-нататъшно забавяне на въвеждането на следващото поколение американски ядрени системи.

Тръмп ще има някои готови опции, които да добави към трите крака на това, което е известно като ядрената триада на САЩ, която се състои от наземни ракети, морски оръжия и бомбардировачи. Тези потенциални стъпки включват добавяне на няколко бойни глави към базираните на сушата ракети Minuteman III, разполагане на повече ядрени оръжия на подводници, оборудвани с балистични ракети, и продължаване на разработването на подводница, която носи ядрени крилати ракети, програма, която администрацията на Байдън първоначално отмени но Конгресът възстанови.

„Ако настоящите тенденции продължат в негативна посока, като Русия каже „не“ на контрола върху въоръженията, Китай се засили и Северна Корея засили, може да има нужда от увеличаване на броя на разположените ядрени оръжия на САЩ в бъдеще“, каза старши Служител на администрацията на Байдън. „Въпросът е можете ли да го направите по-малко необходимо, ако се справите по-добре от конвенционалната страна и като се интегрирате тясно със съюзниците.“

Някои експерти по контрол на въоръженията обаче твърдят, че акцентът върху изграждането на ядрения капацитет на САЩ е неуместен.

„Инвестирането в конвенционални способности изглежда е много по-ефективен начин за влияние върху противниците, отколкото харченето за повече ядрени оръжия“, каза Ханс Кристенсен от Федерацията на американските учени, организация с нестопанска цел, която разглежда проблемите на сигурността. „Можете да използвате конвенционални оръжия и ние имаме ядрен арсенал, който е структуриран да се справи с широк набор от различни сценарии.“

Настоящата програма за ядрена модернизация на САЩ беше разработена, когато Вашингтон активно се опитваше да договори нови ядрени ограничения с Русия, Китай все още не беше започнал голяма ядрена експанзия, а ядрената програма на Северна Корея беше по-малко напреднала. Сега ядреното планиране се осъществява, тъй като споразуменията за контрол на оръжията, които регулираха ядрената конкуренция, започнаха да се разпадат.

В продължение на десетилетия основното предположение беше, че ядрените оръжия на САЩ и Русия могат постепенно да бъдат намалени чрез реципрочни споразумения. Но договорът за нов старт, който беше подписан през 2010 г. и ограничава САЩ и Русия до 1550 стратегически оръжия, трябва да изтече през февруари 2026 г. и в момента не се водят преговори за последващо споразумение между Вашингтон и Москва, пише още The Wall Street Journal.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка