Сред европейските съюзници на Украйна има тихо, но нарастващо изместване към идеята, че войната с Русия ще приключи само чрез преговори между Киев и Москва, включващи отстъпки на украинска територия, пише The Washington Post.
Разговорът придоби по-голяма спешност с изборната победа на Доналд Тръмп , който каза, че бързо ще сложи край на войната, без да уточнява как, и даде знак, че може да подкрепи сделка, която запазва част от заграбената територия в руски ръце. В Европа дискусиите при закрити врати също бяха подхранвани от мрачна ситуация на бойното поле, с украинските сили в отбрана и страховете от намаляване на американското финансиране.
„Мисля, че всички повече или по-малко са стигнали до това заключение. Трудно е да го кажа публично, защото това би било начин да кажем, че ще възнаградим агресията“, каза Жерар Аро, бивш френски посланик във Вашингтон.
Не е ясно как точно може да изглежда сделката, тъй като дипломатите претеглят чертежи на „мирни планове“, пуснати след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Тъй като руските сили контролират приблизително една пета от страната – включително в района на Източен Донбас и анексирания Кримски полуостров – замразяването на днешните фронтови линии или очертаването на демаркационна линия би означавало Украйна да отстъпи части от своята територия, пише още изданието.
Вече има широко признание, че „преговорите може да дойдат по-рано“ от очакваното и че те „ще доведат до някои отстъпки и от двете страни“, каза Камил Гранд, бивш помощник-генерален секретар на НАТО и изтъкнат политически сътрудник на Европейския съвет за външни отношения .
Европейските лидери имат „голяма въпросителна как екипът на Тръмп ще иска да играе“, каза той, и докато се надяват, че следващата администрация ще тласне Русия на масата за преговори, те се страхуват, че тя може да вкара Украйна в лоша сделка чрез съкращаване извън помощ.
Европейските политици казват, че трябва да продължат да укрепват Украйна, така че тя да има влияние, ако преговорите в крайна сметка започнат.
Подкрепата на украинската армия толкова дълго, колкото е необходимо, „е единственият път към преговори“, каза френският президент Еманюел Макрон във вторник, застанал редом до шефа на НАТО Марк Рюте. „И нека бъда ясен“, добави той, „когато дойде моментът, нищо не трябва да се решава за Украйна без украинците, нито за Европа без европейците“.
В 25-минутен телефонен разговор с Тръмп Макрон даде да се разбере миналата седмица, че всички преговори трябва да включват значими отстъпки от Москва, според хора, запознати с разговора.
На вечеря на европейските лидери миналата седмица в унгарската столица Будапеща мнозина изказаха аргументи за запазване на паричната и оръжейната подкрепа за Украйна и обсъдиха как да запазят потока на средствата в случай на спиране на САЩ, казаха официални лица, пожелали анонимност.
Дипломат от Европейския съюз, пожелали анонимност, каза, че перспективата за бъдещо споразумение чрез преговори бавно набира сила, до голяма степен зад кулисите: „Никой в стаята не казваше „Трябва да се откажем от Донбас“.
Докато се опитват да убедят Тръмп да запази курса, европейските страни увеличиха разходите за отбрана и финансирането за Украйна, за да овладеят последиците от евентуална промяна в политиката на САЩ. Те са изправени пред тежка битка за поддържане на помощта в дългосрочен план, с изправени пред затруднения икономики и политически хаос в страни, включително Франция и Германия.
Отразявайки усещането за неотложност след изборите в САЩ, държавният секретар Антъни Блинкен направи светкавично пътуване до Брюксел в сряда, срещайки се с високопоставени служители на НАТО, ЕС. и украински служители да изготвят стратегия за бъдещето. След победата на Тръмп фокусът на САЩ беше върху спешното предоставяне на колкото се може повече военна помощ на Киев, преди бъдещата администрация да поеме управлението, признавайки, че е вероятно тя да има много различен подход.
Москва даде знак, че няма да приеме нищо по-малко от украинската капитулация. Путин твърди, че Украйна ще трябва да приеме пълен неутралитет, за да успеят преговорите, пише още изданието.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш