След изтощаването на украинската система за противовъздушна отбрана руската армия получи повече възможности за нанасяне на удари по цели на украинските въоръжени сили, пише Business Insider, позовавайки се на Джак Уотлинг, представител на Кралския обединен институт за отбранителни изследвания в Лондон.
Борещата се противовъздушна отбрана на Украйна отвори врати за руснаците да нанесат свои собствени удари, подобни на атаките на HIMARS на Украйна.
Русия започна да изпраща увеличен брой безпилотни летателни апарати извън позициите на Украйна, събирайки разузнавателна информация за позициите на критични оръжия и обекти, които след това могат да бъдат насочени от управляеми тактически ракети.
Засиленото присъствие на БПЛА на Русия „позволява на техните войски точно да откриват и унищожават цели зад фронтовите линии“, пише в анализ във вторник старши научен сътрудник д-р Джак Уотлинг от базирания в Лондон Royal United Services Institute.
Русия не разполагаше с достатъчно ISR през по-голямата част от войната поради здравата украинска противовъздушна отбрана, но тъй като Украйна запазва своите ограничени прехващачи за руски самолети, „БПЛА Orlan-10 сега се движат надлъж и нашир над фронтовите линии“, каза той.
С по-добро насочване Русия нанася удари зад линиите с тактически балистични ракети „Искандер“ и ракетни установки като системата „Торнадо-S“.
Огромни битки показват, че САЩ се нуждаят най-много от противовъздушна отбрана в ракетната война с Китай
Атаките отразяват типа удари, които Украйна е нанесла Русия с ракети и ракети, изстреляни от осигурени от САЩ високомобилни артилерийски ракетни системи или HIMARS.
„През последните дни Русия успя да удари украинска система за противовъздушна отбрана „Бук“ и да хване два украински хеликоптера на земята, докато презареждаха“, пише Уотлинг. „Имаше други забележителни удари от вида, към който Русия отдавна се стреми, но рядко успешно изпълняваше.
Първоначално Русия не беше в състояние да победи или да проведе същия вид удари като HIMARS на Украйна поради липса на прецизност, способности за насочване и навременна информация.
Тези удари, подобно на атаките с плъзгащи се бомби, тъй като руските военновъздушни сили придобиха по-голяма маневреност, допълнително натоварват армията на Украйна, която е изправена пред непрекъснато изчерпване на ресурсите, тъй като руските сили имат 510 000 войници на фронтовата линия и комбинират предимства.
Това развитие на руските способности идва, когато Русия подготвя сцената за лятна офанзива, която може значително да окаже натиск върху Харков и районите около Запорожие преди настъпление в Донбас.
Украйна все още чака повече помощ от международните си партньори, която ще засили все по-слабите области в бойното обучение, боеприпасите и индустриалния капацитет.
„Докато на Украйна липсва материална база, Русия ще започне да натрупва своите предимства“, заключи Уотлинг.
Но има някои неща, които само Украйна може да направи. Уотлинг каза, че Украйна трябва да мобилизира достатъчен брой войски и да създаде тренировъчна линия, която „не само ще замести загубите в съществуващите й части, но също така ще събере достатъчно единици, за да управлява тяхната ротация на и извън линията“.
„Това позволява обучението на войските, както и възстановяването на резервите“, каза той. Но ако международните партньори не успеят да осигурят артилерия, противовъздушна отбрана, системи за електронна война и други средства, тогава силите на Киев ще се борят.
„Перспективите в Украйна са мрачни“, пише Уотлинг. Но с правилните усилия и подкрепа „тогава лятната офанзива на Русия може да бъде притъпена“.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш