Кремъл обсъжда възможността за обединяване на най-големите петролни компании в Русия в една мегаструктура. Става дума за поглъщането от страна на "Роснефт" на "Лукойл" и "Газпромнефт", пише "Уолстрийт Джърнъл" (The Wall Street Journal, WSJ), позовавайки се на информирани източници.
Ако сделката се осъществи, това значително ще засили контрола на Владимир Путин върху световните енергийни пазари и военната икономика на Русия. Комбинираната структура може да стане вторият по големина производител на петрол в света след Saudi Aramco, произвеждайки почти три пъти повече от най-голямата американска компания Exxon Mobil. Това ще позволи на Русия да постигне изгодни цени от купувачи като Индия и Китай, отбелязва изданието.
Източници на WSJ твърдят, че преговорите по този въпрос продължават няколко месеца, но все още не е взето окончателно решение и е възможно плановете да се променят. Въпреки това желанието на Путин да консолидира петролния и газовия сектор в подкрепа на военните усилия остава ясно. Той се стреми да създаде енергиен гигант, който да може да се конкурира със Саудитска Арабия, въпреки че търсенето на петрол намалява пред лицето на по-екологичните алтернативи, пише вестникът.
Петролът и газът са основните източници на доходи за руската икономика, формиращи около една трета от федералния бюджет.
Успехът на Русия в поддържането на икономическа стабилност на фона на западните санкции до голяма степен се дължи на силната петролна индустрия, подчертава WSJ. Според източници Москва се надява, че обединената компания ще може по-ефективно да се противопоставя на санкционния натиск на Запада, който усложнява износа, забавя стартирането на нови проекти и усложнява процеса на финансови разплащания. Въпреки че преговорите за сливане започнаха в контекста на войната в Украйна, те също имат за цел да подготвят Русия за възможно затопляне на икономическите отношения със Запада след края на военните действия, поясняват събеседниците на изданието.
Представители на "Роснефт" обаче са казали пред вестника, че тази информация не е вярна. "Лукойл" съобщи, че нито ръководството, нито акционерите на компанията обсъждат въпроси за сливане. "Газпромнефт" и "Газпром" са отказали коментар.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш