Започва ремонт на храм "Св. Мина" в Слатина с дарения на граждани

„Св. Мина“ е ценен културно-исторически паметник, свързан с много слатински фамилии, казва най-големият дарител проф. дтн Цоло Вутов

Единственият културно-исторически паметник от XIX век на територията на София - Старинен храм „Свети Великомъченик Мина“ в столичния район Слатина, ще бъде ремонтиран с дарения от вярващи. Той е бил създаден със спомоществователство през 1872 г.

„Свети Мина е особено ценна, защото е първата църква в Слатина по време на османското владичество. За слатинци е геройство, че са извоювали от турците да бъде построена. Турците не са им позволявали високи църкви и затова местните хора са издигнали малка, но на хълм, за да се вижда. Камбаната ѝ се е чувала чак в Драгалевци и на сегашния площад „Народно събрание“, разказва Петруна Маринова, бивш библиотекар в най-старото читалище в района „Светлина 1921“ и един от големите радетели за възстановяването на храма.

 Над 300 души се събраха на Благовещение пред храма

На 25 март – Благовещение, над 300 граждани се събраха пред храма, където почива частица от мощите на Св. Мина, за да отбележат началото на реставрацията и ремонта. Тържествен водосвет отслужи Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит. Събитието уважиха председателят на Столичния ОбС Цветомир Петров, заместник-кметът на Столична община Иван Матов, кметът на район Слатина Георги Илиев, най-големият дарител за храма проф. дтн инж. Цоло Вутов, потомък на виден слатински род, много родолюбиви граждани.

Сред гостите бяха също зам.- председателят на БАН акад. Васил Николов, председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, кметът на община Сливница Васко Стоилков,  пулмологът д-р София Ангелова и екипът на сдружение „За Слатина“ - радетели за ремонта на храма.

Въпреки че през последните години „Свети Мина“ е засенчена от по-новата църква „Света Троица“ в район „Слатина“, тя е смятана от много хора за забележителност. През Втората световна война храмът е бил посветен на „Св. Терапонтий“ (до 1957 г.), тъй като съществува предание, че на това място е бил посечен Св. Терапонтий Сердикийски. През 1955 г. храмът е обявен за паметник на културата, а през 1989 г. и за архитектурно-художествен паметник на културата. До 1989 г. сградата е била затворена и започва да се разрушава. След това е отворена за посещения и поклонение до 2012 г., когато отново затваря врати. И така, до  2022 г., когато по инициатива на свещениците от храм „Св. Троица“, кмета Георги Илиев и жители на район „Слатина“ храмът отново е отворен за миряните. Отец Андон Софиин, председателят на църковното настоятелство на „Свети Мина“, организира обследване със специалисти, което доказва, че основната част от храма няма опасност да се срути и той е отворен отново. Сега отецът показва костите на „Св. Мина“, които са му дарени на същия празник Благовещение м.г. от Величкия епископ Сионий.  „Нищо случайно няма“ - казва отец Андон.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България