Авангардна процедура по смяна на сърдечна клапа извършиха в УМБАЛ „Св. Марина”

Проф. Пламен Панайотов, ръководител на клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ "Св. Марина". 

Технологията е щадяща, протезата - биологична

Миниинвазивни имплантации на сърдечни клапи по авангардната процедура TAVI извърши екипът на клиниката по кардиохирургия във варненската УМБАЛ „Св. Марина” съвместно с гост-хирурга от Виенската университетска болница проф. д-р Гюнтер Лауфер. Чрез TAVI биологична клапна протеза се имплантира през катетърна система. Операцията е значително по-щадяща и възстановяването на  пациента е много по-бързо, обясни началникът на клиниката проф. д-р Пламен Панайотов. „За разлика от стандартната клапа, която се зашива с 12 до 15 конци, тук има 3 водещи конеца и поставянето й отнема не повече от 3 минути. По-голямата част от времето се губи за изчистване на калция и премахване на болните тъкани. Важното е, че клапата не създава градиент между лявата камера на сърцето и аортата и така то работи при много по-добри условия”, подчерта проф. Панайотов.   

Апаратурата за миниинвазивната хирургия е осигурена от Медицинския университет във Варна и няма аналог в региона. Достъпът до сърцето на болния става през малък отвор от около 8 см. TAVI клапата осигурява дългосрочен резултат до 20 г., а стент гарантира добър поток към нея за комфорт на пациента по време на покой и на активност. Според проф. Лауфер за изработката на биологични клапи се ползват свинско сърце или перикард от крава, като по този начин се избягва употребата на медикаменти за раздвижване на кръвта, необходими при поставяне на механични клапи от компресиран карбон. Те обаче са завинаги, а биологичните може да се регенерират.

Изборът на клапа зависи от пациента, но и специалистите дават съвети. „До 60 г. препоръчваме механичните клапи. Между 60 и 70 г. решението е изцяло на пациента, а над тази възраст бихме предпочели биологични”, посочи проф. Лауфер.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони