Сред намерените останки на падналия в Черно море изтребител МиГ-29 е открит биологичен материал, който е предоставен за ДНК анализ. Това обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който представи пред журналисти всички стъпки, които Флотът е предприел при издирването на изчезналия край Шабла пилот.
"Реакцията на военноморските сили е организирана и планирана в най-възможните кратки срокове с включване на пътни кораби и вертолети от състава на авиобаза „Чайка“. В резултат на предприетите действия 9 юни в 00:45 ч. се загубва контакт, след което с настъпването на светлата част на денонощието и възможността да се проведе визуално наблюдение днес са открити части от спасително оборудване, отломки. Към 11.03 часа започва събиране на останките. За съжаление, трябва да потвърдя, че сред намерените останки е открит биологичен материал, който е предоставен за ДНК експертиза“, каза той.
„Действията се насочват към намиране на черната кутия за самолета. Това е ключов момент, за да могат да се анализират причините и да може да продължи плановата летателна дейност на Bългарската армия“, добави Ефтимов.
Той съобщи, че продължава на базата на анализа на намерените отломки търсенето в показания район, където се извършва обследване на дъното.
Фирми и организации от морския бранш са предложили безвъзмездна помощ за търсенето. Адмирал Ефтимов обясни, че е създаден координационен щаб.
"Продължават издирвателните дейности без прекъсване", каза от своя страна контраадмирал Кирил Михайлов, командир на ВМС.
"В момента сме в надпревара с времето. Първо е необходимо благоприятни метеорологични условия. Морската среда е агресивна и продължителният престой на черната кутия във вода не е желателен. Колкото по-бързо я извадим, толкова по-голям е шансът информацията в нея да бъде използваема", каза той.
Самолетът, пилотиран от майор Валентин Терзиев от състава на авиобаза "Граф Игнатиево", изгуби радиовръзка и изчезна от радарите на 9 юни в 00:45 ч. при изпълнение на тренировъчен полет за стрелба по въздушна цел.
В издирвателната операция, която започна веднага след инцидента и продължава и днес, участват екипажите на корветата "Бодри" и минен ловец "Цибър", в готовност за използване са водолазен катер и вертолетите "Пантер". Морското дъно в района на инцидента се обследва със сонар и хидролокатор със страничен обзор. Теренът, който военнослужещите от ВМС обследват, е с размер на 20 квадратни мили.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш