Алиансът на туристическата индустрия в България: Туризмът няма време за губене, трябва да се изпълнят спешни приоритети

В този момент туризмът не може да си позволи да загуби още 2 или 3 месеца в разговори и обсъждания, а му е необходима здрава ръка и конкретни действия за решаване на проблемите, натрупани през последните години, които се задълбочиха изключително, а и се появиха и нови в резултат на кризата, породена от Ковид-19. Това са категорични от Алиансът на туристическата индустрия в България (АТИБ). Според организацията следващото редовно правителство трябва да започне работа веднага, няма време за губене и бавене, нито такова да се открива топлата вода.

„Досега се разходваха пари за национална туристическа реклама без никакъв реален ефект и се подписваха концесии на плажове за дълги години без да защити интереса на потребителите и на българските граждани, които са реалните собственици на ивиците и в разрез с интереса на хотелиерите, които са основните инвеститори в бранша. В резултат в кризисното лято чадърите на повечето плажове са скъпи и за крайните клиенти, и за хотелиерите, които ги представят безплатно на своите туристи.Тази година се стигна до абсолютния парадокс – държавата да намали концесионните такси до 50 на сто, а концесионерите в същото време да вдигнат цените за хотелиерите с 50 на сто спрямо миналата година. И това да се случва под учудващ поглед и бездействие от страна на служебния министър на туризма,който би трябвало да се грижи за предоставянето на качествен продукт и за интересите на потребителите“, заявяват от АТИБ.

Бизнесът от години настоява да се прекрати порочната практика концесионерите да изнудват хотелиерите с цените на парчетата от ивиците, които им преотдават, обясняват от Алианса. И настояват цените на чадърите за хотелиерите трябва да са ясни от предходната година, защото именно тогава те се договарят с туроператорите. Тъй като тази практика не е въведена се бави и подписването на договори за следващия сезон с големи туроператори като ТУИ, обясняват от бизнеса.

От Алиансът проведоха срещи с кандидатите за парламента преди изборите, но са недоволни от резултатите от тях. Според тях политическите сили само твърдят на думи, че са наясно с проблемите на бизнеса, но в същото време не са предложили никакви адекватни мерки за оцеляване, подпомагане и компенсации за бранша. Или директно говорят за надграждане на туризма без да отчитат кризата, в която се намира секторът.

От АТИБ посочват и приоритети, които според тях трябва да бъдат изпълнени незабавно. Това са мерки за осигуряване на преструктуриране на старите инвестиционни кредити, отпускане на евтини заеми с лихва 1,5-2%, кредити за оборотни средства, гратисен период на обслужване на главницата по кредитите за срок от 2 до 5 години, потребителски кредити при преференциални условия за заетите в сектора. Според АТИБ държавата трябва и много сериозно трябва да помисли за нови мерки в подкрепа на бизнеса, включително и безвъзмезни.

Друго незабавно действие, което от АТИБ очакват от новото правителство, е да изработят цялостна програма за подпомагане на туризма. Според бизнеса, като част от подобна нова програма, действието на мярката 60/40 трябва да се удължи с поне 2 години, а за туризма подпомагането да е и повече, както бе мярката 80/20. Според организациите в АТИБ „по време на това управление на служебния кабинет по никакъв начин не стана ясно, че туризмът е приоритет за правителството, дори за екипа на служебния министър на туризма, за което говори фактът, че не бяха предприети мерки, за които не се изискваше финансиране, а само организация и стиковане между институциите“.

Следващи приоритети, по който трябва незабавно да се вземат мерки, според АТИБ е изработването на програма за сезонните работници, за да имат те интерес да останат заети в туризма, да отпадне необходимостта от подписване на трудови договори с членове на семейството, които по принцип работят на други места и подпомагат с труда си семейния бизнес в извънработно време, да се облекчат процедурите за наемане и начина на заплащане на учащи на възраст от 14 до 16 години. Заради големия проблем с кадрите бизнесът настоява и да се спазват определените законови срокове за обработка на документите при наемане на сезонни работници от трети страни.

Друг важен приоритет, който АТИБ очаква от новият кабинет да изпълни, е да гарантира средствата на потребителите на туристически услуги, чиито пътувания са провалени заради кризата с КОВИД-19. И подчертават, че служебният кабинет не е изпълнил очакванията на бизнеса това да се случи. „Въпреки, че получи нотификация от ЕК, която позволяваше да се разплатят 16,5 млн. лв. на туроператори за погасяване на дълговете към техните потребители, служебният кабинет постави допълнителни и неизисквани от Брюксел неизпълними условия, които пречат помощта да се усвои и водят до почти сигурен фалит за голяма част от представителите в сектора“, твърдят от АТИБ. От организацията настояват и за създаване на Гаранционен фонд, който да замени застраховките „Отговорност на туроператора“, да се засили контролът върху секторът, така че да се сведе до минимум сивият сектор, който бележи ръст от 60 на сто според бизнеса през последните години.

От бизнеса настояват още за облекчаване на бюрокрацията във визовата политика, онлайн подаване, одобряване и издаване на документи, възстановяване на работата на Генералното консулство на България в Новосибирск, стимули за бизнеса, както и да се постигне съгласие относно уеднаквяване движението на хора в рамките на ЕС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм