Политическият анализатор Благойче Атанасовски каза за Kosovo-online, че конституционните промени, свързани с въпроса за българската общност в Северна Македония, са "препъникамък" с ЕС и че Съюзът не приема предложенията на македонското правителство за "отложени действия".
„Според клаузите на френското предложение основното условие за началото на втората междуправителствена конференция, отварянето на главата, е изрично заявено включването на македонските българи в Конституцията. Но виждам, че сегашната управляваща структура не изпълнява това, тоест има нови индикации по този въпрос с искането на нашето правителство за отлагане на действията и възниква един вид „препъникамък“ и неразбиране между нашата официална позиция, официално Скопие, и това на официална София. Но виждаме, че самият ЕС и висши европейски лидери непрекъснато казват, че официално поетите от Скопие задължения трябва да бъдат реализирани, първо българите да бъдат включени в конституцията, а след това да започнат преговори, въпреки изразената добра воля на нашето правителство по някои въпроси. някакво забавено действие, което се обсъжда, въпреки че политиката не се изправя пред суровата реалност”, каза Атанасовски.
Той заяви още, че президентът на Северна Македония Гордана Силяновска Давкова се опитва да разхлаби тази ситуация чрез „дипломация на чара“.
„Имаме само един дипломатически тон от президента Силяновска Дъвкова, която се срещна два пъти с президента Румен Радев. Това е така наречената дипломация на чара, където доброволно се казва, че Македония и България са първи съседи и добри приятели и че си сътрудничим в името на общо бъдеще. Но също така виждаме, че президентът непрекъснато казва, че не зависи от нея да обявява конституционни промени, защото тя не е абсолютен монарх и не може да се налага на събранието, тъй като това е от компетенциите на македонското събрание. От друга страна изявленията на българския президент са доста ясни и категорични по този въпрос и смятам, че няма абсолютно никакво движение по този въпрос“, подчерта Атанасовски.
Според него няма нито една институция или политик в България, който да смята за възможно да се обсъжда предложението на македонското правителство за отложеното действие на конституционните промени.
„Независимо дали в България е техническо управление, както се казва, или официално, както ние казваме, или политическо правителство, те имат съгласувана позиция между всички участващи политически партии, всички институции, президента, МВнР, самото събрание, че те не се отклоняват дори на йота от съгласуваното френско предложение и не виждам на политическия хоризонт да дойде нова политическа сила да управлява България и да покаже добра воля да приеме сегашното предложение на министър-председателя Мицкоски и на настоящата позиция на нашето правителство по този въпрос", добави още той.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш