Андрей Новаков, евродепутат от ГЕРБ-ЕНП, пред „Труд“: В Брюксел се чудят как Радан Кънев е в коалиция с БСП

Като не знаят нещо, новите депутати да питат

Преминаването в опозиция е здравословно за ГЕРБ

Андрей Новаков е евродепутат от ГЕРБ втори мандат. Той е от младите кадри в партията, но вече със значителен политически опит. Как от Брюксел се вижда какво става в България? Какви са отзивите от изказвания на президента и военния министър? Защо ГЕРБ не поиска касиране на изборите? По тези и други въпроси разговаряме с г-н Новаков.

- След три парламентарни избори и президентски поуспокоиха ли се страстите в България, г-н Новаков?
- Такова е моето усещане. Но мисля, че не трябваше да се направят толкова избори и да се похарчат толкова пари, но такива са правилата, които трябва да бъдат уважавани. И след като не се формира правителство на два пъти, това бе единственият изход. Но смятам, че още след вторите избори вече нямаше енергия за толкова кампании и партийна предизборна работа. Сега след тези трети избори, а в някои случаи като в Благоевград - и пети - мисля, че на никой вече не му е до това.

- ГЕРБ мина в опозиция. Как я виждате партията в това положение - конструктивна, непримирима, яростна? 
- Това е единствената партия с опит в това Народно събрание. Ще бъде знаеща опозиция, в същото време и конструктивна. Но няма да пропуска нито един гаф и грешка на новите управляващи. Видя се техният леко наивен подход и това ще продължи. Казвам го със съжаление. Видя се какво се случи с Плана за устойчивост и развитие, който бе върнат с 43 грешки след половин година „поправки“ на това, което беше изготвено от нашето правителство. Това е плашещо, защото това бяха пари, които вече трябваше да са на разположение на България. Такива неща няма да им бъдат спестявани на новите управляващи.

- Защо ГЕРБ не поиска касиране на изборите след измамите с машините?
- Това беше правилно. Въпреки очевидните нарушения, трябваше да се приеме с достойнство резултатът. Позиционирането на ГЕРБ като опозиция е здравословно. След 12 години управление е добре в средносрочен план да си погледнем редиците, да ги подсилим.

- Накъде продължава промяната? ПП наводниха с млади и неопитни кадри, достатъчно ли е само престижното им образование?
- Изпитвам снизхождение към първите крачки на тези колеги, които сега започват. Те трябва да разберат обаче, че има причина да съществуват толкова много политически академии за млади политици. Със сигурност политиката не е за самоуки хора. Съдбата на България, важните и тежки решения, които предстои да се вземат, ги задължава да бъдат добре подготвени, защото това е изключително отговорна работа, за която те е изпратил българският народ. Сега според мен за тях най-голямото предизвикателство ще бъде да прескочат този - струва ми се при тях - органичен интерес към реваншизъм. Защото те трябва да бъдат депутати, министри и президент и на тези, които не са гласували за тях. Особено на тези хора, защото това е начинът, по който се управляват съвревенните цивилизовани държави.

- Първите стъпки на новото правителство? Трябва ли да му се даде 100 дни толеранс?
- Обичайно се дават тези първи сто дни. Но първите крачки бяха такива, че се налага да бъдат критикувани, най-малкото поради липса на опит. Надявам се бързо да превъзмогнат това и когато трябва, да питат - не е срамно. Когато не знаят нещо, винаги в опозицията ще се намери колега, който да се отзове.

- Какви бяха коментарите след първата визита на Кирил Петков в Брюксел?
- Нямаше особен отзвук. Имаше неразбиране за това защо първо отиде президентът, после премиерът. Беше странно. За в бъдеще тези разногласия трябва да бъдат изчистени и да е ясно кой представлява България на срещите в Брюксел. Добре е да уеднаквят позициите си по отношение на отбраната, по това какво България може да приеме от нашите съюзници, защото е много лошо по тези теми да има разногласия. Включително и за РС Македония.

- Четирипартийната коалиция „Дядовата ръкавичка“, между победителите и разбитите авари е нещо безпрецедентно засега у нас. Докога ще издържи, откъде може да дойдат първите пробойни?
- Въпрос на време. За мен е изключително странно как „Демократична България“ и БСП ще управляват заедно. Не вярвах,, че това е възможно, но ето, че е възможно. С интерес ще наблюдавам случващото се между тези две партии от коалицията. Те би трябвало да бъдат най-естествените противници. Това не е просто коалиция между социалдемократи и центристко-дясна партия, каквато имаше дълги години в Германия, а това са хора, които са влизали в ожесточени идеологически спорове през годините. Аз съм изненадан как са намерили общ език, особено за гласоподавателите на „Демократична България“. Това е категоричен знак колко десни са те.

- И по-специално ДСБ...
- Особено те, партия, учредена от Иван Костов, който построи цялото си политическо битие в противопоставяне на БСП.

- Коментира ли се в ЕНП участието на партията на евродепутата Радан Кънев ДСБ, която е член на ЕНП, в една откровено ляво либерална коалиция?
- Няколко пъти това бе част от заседанието на групата на ЕНП. Чудят се колегите. Ще стане още по-ясно в началото на 2022 година, когато ще се прави отчет какво се случва в отделните държави на ЕС и ДСБ ще бъде една от точките без съмнение. Трябва да е ясно, че член на ЕНП управлява заедно със социалистите в България и то не какви да е социалисти, а хард социалисти/комунисти, наследниците на БКП.

- Ако „Продължаваме промяната“ един ден стане партия, в кое европейско семейство я виждате?
- О, това е въпрос, по който трябва да заседава консилиум от преподаватели, тъй като това са хора, които казват, че с десни методи ще постигат леви резултати, а аз не знам дали политическата наука познава такова нещо.

- Какво впечатление направи в Брюксел твърдението на президента Радев, че Крим е руски и на военния министър Янев, че няма нужда от разполагане на натовски сили в България? 
- Тепърва ще става ясно какви са щетите от тези изказвания. Да се чуе от действащ държавен глава такова твърдение е доста смущаващо, особено в година, когато Алексей Навални бе удостоен с наградата на Европейския парламент „Сахаров“. Да кажеш такова нещо е тревожно, имаше и пресконференция в ЕП, на която това бе обсъждано.

- Чувства ли се някаква промяна в отношението към България след изявленията на Радев и Янев?
- Прекалено скоро е да се каже такова нещо. Но със сигурност не помага за добрия образ на България.

- Според вас какво означава масовото назначаване на агенти на комунистическата ДС във Външно министерство?
- Кадрово безсилие, щом се назначават хора, които отдавна са минали апогея на своята кариера и то преди десетилетия, в едни други времена. В момента не могат да намерят подготвени кадри, които да отговарят на съвременните високи стандарти, с добро образование, с чужди езици. Такива хора има в България, но явно не са в техните редици.

- Депутатите от ГЕРБ-СДС информирахте колегите си от ЕП за полицейските произволи в България по време на изборите. Имаше ли някаква реакция?
- Те бяха смутени, никой не е очаквал да се случи такова нещо в страна-членка на ЕС, където досега не е имала подобен род проблеми - по време на избори да се използва полицията за сплашване, насочено директно срещу ГЕРБ, както личи от изявленията на вътрешния министър. Според него нарушения за другите партии не съществуват, сигнали не се разследват, изобщо плашещо е за демокрацията в България.

- Чувствате ли натиск за промяна на българската позиция за ветото на РС Македония за членство в ЕС? 
- Аз поне в Европейския парламент не съм усетил такъв натиск.

- Очаквате ли да има промяна на българската позиция?
- Бих бил доста внимателен в допускането на такава промяна, защото това е историческо решение, което ще важи за поколения напред. Трябва много добре да се обмисли. Да припомним, че Северна Македония е тази, която иска да стане член на ЕС, а не България. И малко ми е странно на всяка крачка ние да се съобразяваме с техните искания. Обратно, аз си спомням когато България кандидатстваше ние трябваше всеки ден, като ученици в клас, да отваряме урок след урок, за го затваряме успешно, да ни изпитват. А сега изведнъж ние трябва да отстъпим по всички въпроси. Ако ние в България им викаме „нашите братя“, от другата страна на границата чуваш „вие сте фашисти и нацисти“. Не се сещам някога да сме горили македонско знаме в България, да сме събаряли паметници. А това е ежедневие там. На мен тези неща ми влияят, сигурен съм, че не само на мен.

- Как бихте тълкували евентуално отстъпление от нашата позиция?
- Това би останало в историята като историческа грешка, особено ако е безпринципно и с отстъпки на СР Македония.

- В Пампорово пред Младежкия ГЕРБ на фона на настъпващия ляв либерализъм в България Бойко Борисов даде знак за идеологически завой на партията в посока християндемокрация и консерватизъм? Ще се случи ли? 
- Силно се надявам. Има условия за това и си мисля, че е доста мъдър ход. След като вече не сме в коалиция, можем спокойно да заявим тези наши позиции. Това ще бъде важно и за Европа. Защото е тревожно залитането към социални зелени политики, към социаллиберални. Не може ЕНП да загуби облика си на дясна партия. В ГЕРБ има подготвени хора за този идеологически завой, при това не един и двама. Най-малкото с тези убеждения много хора са дошли при нас.

- След единодействията по т. нар. „пакет Макрон“ какво може да обедини българските евродепутати?
- За съжаление много скоро ще ни се наложи да се борим с друго още по-страшно нещо - така нареченият въглероден данък. Европейската комисия предлага той да бъде наложен върху самолети, пътнически транспорт и жилищни сгради. Това би довело до допълнителен скок на цените на горивата, оттам и на разходите за живот в Европа. Което е доста плашещо за икономика, която още не се е възстановила от ковид.

- Какво очаквате през 2022 г. за България и за Европа?
- Моля се само за здраве, защото това бе една много тежка година, в която загубихме непрежалими човешки животи. Надявам се учените да са били прави в подхода си в борбата с ковид и той постепенно да изчезне от нашия живот.

- Но България е твърдо на последното място в ЕС по ваксиниране...
- Дължи се на съвкупност от фактори и на първо място липса на доверие към държавата. Ако излезе шефът на РЗИ и каже „не се ваксинирайте“, бъдете сигурни, че хората ще хукнат да се ваксинират... Трябва да се работи за връщането на доверието на хората. И когато те призоват да се ваксинираш заради теб самия и близките си, да не мислиш, че някой иска да чипира, за да те следи.

Нашият гост
Андрей Новаков е роден на 7 юли 1988 г. в Пазарджик, но израства в с. Момина клисура. Основното си и средно образование завършва в софийската Професионална гимназия по електротехника и автоматика. След това се мести в Благоевград, където учи паралелно две специалности в Югозападен университет “Неофит Рилски” “Публична администрация”, и право. Магистър е по двете дисциплини. През ноември 2014 г. специализира в САЩ по програма за млади лидери, включваща обучения в Държавния департамент на САЩ и Пентагона.
Член е на ГЕРБ от 2008 г.
Евродепутат е в групата на ЕНП от 2014 година. При встъпването си в длъжност е най-младият член на Европейския парламент и един от най-младите в историята на институцията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта