Много силно ограничени са възможностите за преструктуриране на бюджета и за орязване на капиталови разходи. Това каза по време на изслушването си на съвместното заседание на Комисията по бюджет и финанси, Комисията по здравеопазване и Комисията по труда и социалната политика Асен Василев – служебен министър на финансите.
"В текущия закон общо за COVID мерки, социални мерки, за избори са заложени 1.196 млрд. лв. Както знаете, част от социалните мерки като пенсиите, бяха заложени за март месец. За април месец вече не са заложени в Закона за бюджета. Част от мерките като мерките за подкрепа за бизнеса също бяха заложени за първите три или четири месеца.
Мерките за здравеопазване бяха заложени в така наречения буфер, като това не е нарочно перо или резерв, а е разпоредба в Закона за бюджета, която дава право на Министерски съвет да иззема пари от министерствата и другите разпоредители с бюджетни средства и да ги дава целево за здравеопазване, т.е. активирайки буфера, взимаме пари, примерно, от МВР и ги даваме за здравеоапазване.
Към момента са изхарчени 2.390 млрд. за тези дейности, т.е. ние вече сме изхарчили 1.94 млрд. над това, което е заложено в бюджета. Тези пари са изхарчени за 50 лв. за пенсионерите, за допълнителна подкрепа за бизнеса, основно през мярката 60 на 40 и за средства, които са необходими за Министерство на здравеопазването.
Отделно са изхарчени около 20 млн. лв. за избори, както знаем следват още едни, може би два избора, които трябва да бъдат проведени, които не са бюджетиране. Необходимо е да обезпечим здравните мерки, социалните мерки, мерките за бизнеса докрая на годината, както и на база на това, което в последните дни се случва в Афганистан, трябва да се обезпечат доста мерки за защита на границата, което означава допълнителни средства за МВР и Министерство на отбраната.“
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш