Атанасов вербувал за себе си военни разузнавачи

Българското “Военно разузнаване” ще пише опорни точки за Атанас Атанасов, възмути се бригаден генерал Венелин Венев.

Назначена е прокурорска проверка, ДАНС провежда мероприятия за изясняване на обстоятелствата

Парламентът изслуша шефа на “Военно разузнаване” бригаден генерал Венелин Венев

Марков търсил съдействие за назначаване на “наши хора”

По поръчка на председателя на ДСБ Ананас Атанасов е направен скандален опит за вербовка на двама директори на дирекции в Служба “Военно разузнаване” (СВР), съобщи в Народното събрание шефът на служба Военна информация бригаден генерал Венелин Венев. Той бе изслушан в пленарна зала по искане на депутатите Хамид Хамид, Станислав Анастасов от ДПС и Делян Добрев от ГЕРБ.

В началото на април т. г. сайтът Breaking.bg, съобщи че лидерът на ДСБ възнамерява, при създалата се обстановка в сектор сигурност, да назначи свои приближени хора на ръководни постове в службите за сигурност.

Според рапорти от юли м. г. двама директори от СВР са били привикани на разговор в кафене “Ларгото”, в центъра на София, до Министерски съвет, от съветника по национална сигурност на премиера Николай Денков - Веселин Марков, по поръчка и по инициатива на ген. Атанасов с предложение за кариерно израстване в службата срещу лична лоялност и предоставяне на вътрешна служебна информация.

СВР сезира и и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов за действията на шефа на ДСБ.

Тогава и министърът на отбраната Тодор Тагарев, пряк началник на Военното разузнаване, обяви пред медиите, че за действията на Атанасов е сезирал премиера Николай Денков. Информиран бил и лидерът на ПП Кирил Петков.

 В пленарната зала на НС шефът на Военното разузнаване даде следните обяснения пред депутатите.

Към момента има назначена прокурорска проверка, ДАНС провежда съответните мероприятия за изясняване на обстоятелствата, същевременно срещу Служба “Военно разузнаване” с цел сплашване беше подета медийна кампания и беше инициирана проверка от Държавна комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) за възможни нарушения по Закон за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) към Служба “Военно разузнаване” (СВР), заяви по време на изслушването в зала бригаден генерал Венелин Венев - директор на Служба “Военно разузнаване” към Министерство на отбраната.

Венев заяви, че през юни 2023 г., когато се е сформирало правителството на Николай Денков, той в качеството си на премиер, е провел първите срещи с него и се е запознал лично с неговите заместници.

Следва да се има предвид, че служба “Военно разузнаване” се ръководи именно от премиера на страната, който разписва и годишния ни план за работа. Венев благодари на премиера Денков за сътрудничеството и условията за изпълнение на задачите на службата и представи информация за последващия контакт с него, осъществен от уважавани офицери от резерва, които са формулирали молбата към него да разреши представянето в Министерски съвет на поне двама негови заместници, перспективни офицери на ниво директор на дирекция, като са отбелязали, че с тях ще бъде разговаряно на ниво съветник на премиера, както съответните разговори също щели да бъдат проведени в Министерския съвет.

Той посочи, че е предоставил данните за контакт на двама офицери, били са подготвени официалните им офицерски биографии и им е било разпоредено в уреченото време да бъдат пред парадния вход на Министерския съвет. “Така, на 12 юли, в различни часове, офицерите ми се явиха на парадния вход на Министерския съвет, готови да се представят, но се оказа, че замисълът е бил по-различен. Вместо в МС, с тях е било говорено в кафето до Министерския съвет”, обяви Венев. Той посочи, че на следващия ден офицерите са му доложили в устен порядък за характера и съдържанието на разговорите, който генерал Венев определи като “изключително тревожен”. Последвал и рапорт в писмен вид с подписите на двамата военни. Рапортите са явни, но са класифицирани, посочи шефът на службата. Той посочи, че по презумпция за възможен състав на престъпление е било докладвано и на главнокомандващия Българската армия.

Във въпросните рапорти се посочва, че ген. Атанас Атанасов възнамерява при създалата се обстановка в сектор сигурност - “да назначи свои приближени хора в службите за сигурност”. В рапорта се посочва, че въпросният съветник от Министерски съвет - Марков е разяснил, че ще се иска оказване на съдействие при назначаване на “наши хора”, предоставяне на изпреварващи данни по конкретни теми, както и споделяне на сведения по определени позиции под формата на опорни точки. Българското “Военно разузнаване” ще пише опорни точки за Атанас Атанасов, констатира Венев.

Той обясни, че са сезирали изпълняващия функциите главен прокурор с писмо, с копия на два броя рапорти на военнослужещи от “Военно разузнаване”, относно реализиран подход от страна на трети лица към тях с цел предполагаемо вмешателство в ръководството на службата и осъществяване на нерегламентиран достъп.

“По същество тези действия представляват престъпления по смисъла на Наказателния кодекс. В тази връзка считаме, че е налице предпоставка за извършване на проверка от страна на органите на прокуратурата с цел образуване на досъдебно производство. Истинността на предоставените сведения служителите гарантират с подписите си. Тоест това не са анонимни сигнали, те са подписани”, обясни Венев. Той посочи, че въпросните служители са били изпратени на изследване с полифизиограф, съгласно наредба за психологическото осигуряване на СВР към МО.

Аз лично съм убеден, че всичко се случва така, както го описват моите офицери, посочи ген. Венев.

Да тичаш пред вятъра

Шефът на ДСБ се оплака, че има разработка срещу него от Военно разузнаване

На 27 март в ефира на БНТ шефът на партия ДСБ Атанас Атанасов се оплака, че заради опитите си да “реформира” службите е получил “разработка” на Военното разузнаване срещу него.

“Аз бях този, който най-много настоява да има реформи в службите. Предлагах конкретни механизми как това да се случи. И знаете ли какво получих насреща - разработка от военното разузнаване срещу мен”, изрева Атанасов.

От последвалото опровержение на Военното разузнаване по-късно стана ясно, че Атанасов е бягал “пред вятъра”, филмът не е шведски, а съветски и не са го “разработвали” военните разузнавачи, а той тях, коментира журналистът Стефан Ташев.

По-точно се разбра, че Атанасов се е опитал да вербува двама директори на дирекции в Служба “Военно разузнаване”-СВР, за да работят лично за него.

Появи се в разработките за подслушвания “Лиани” и “Галерия”

На няколко пъти е на съдебната скамейка

Обвинен от съпругата си, че изнася секретни документи от НСС

Атанас Атанасов на няколко пъти застава на съдебната скамейка по различни криминални обвинения.

В периода 2002 - 2008 г. е обвиняем и подсъдим по няколко наказателни дела. Бе задържан под стража.

Съдебните процеси бяха за спиране с негова заповед на украински самолет с контрабандно оръжие за Еритрея, за подслушването на бившия главен прокурор Никола Филчев - “Бръмбъргейт” и за изработения от Национална служба “Сигурност” (НСС) и подписан от Атанасов доклад за корупция по високите етажи на властта. На базата на този документ Иван Костов смени част от министрите през декември 1999 г. Сред тях Богомил Бонев, Марио Тагарински и Александър Божков. Делата завършиха с оправдателни присъди и на трите инстанции.

За делото “Филчевгейт”, известно и като “Бръмбаргейт” Атанасов бе осъден от Софийския военноокръжен съд на една година условно и три години изпитателен срок.

Аферата избухна заради откритите през 2000 г. подслушвателни устройства в дома на главния прокурор Никола Филчев.
Като бивш вътрешен министър Богомил Бонев заведе дело срещу Атанасов с обвинение за длъжностно престъпление за доклада за корупция във висшите ешелони на властта, заради който Костов подмени десетима министри. Това доведе до арест на генерала за неплатена гаранция.

През 2002 г. самият Атанасов се оказа жертва на подслушване. А заедно с него в разработката “Гном”, от която произлезе и прякорът му, бяха намесени и много политици и журналисти. Скандалът не му попречи през 2005 г. за първи път да стане депутат.

Генералът се появи при разработката “Лиани” срещу ДПС, както и при разработката “Галерия”, при която бяха подслушвани журналисти.

Дори бившата му съпруга Анелия го обвини, че е изнасял секретни документи от НСС. Тогава се оправда, че е бил дискредитиран по поръчка на ГЕРБ, въпреки че ДСБ официално бе коалиционен партньор на партията на Борисов.

През 2004 г. журналистът Кеворк Кеворкян написа, че “Има данни и за влог на съпругата му Анелия Атанасова от 7,5 милиона долара в чужда банка”. А самата тя съди българската държава за подслушване.

През годините Атанасов не спира да пуска “бомби” в пресата. През май 2021 г. в ДАНС бе разпоредена вътрешна проверка заради негови твърдения, че са подслушвани 32-ма български политици преди проведените на 4 април 2021 г. парламентарни избори. Специализираният съд излезе със съобщение, с което отрече да са издавани подобни разрешения.

Според рапортите първият служител на СВР е разговарял с хората на Атанасов между 14.15 и 15.10 часа, а вторият в 16.30 часа в един и същи ден.

Назаем от breaking.bg

Рапортите

Ще ги наричаме условно Разузнавач 2 и Разузнавач 1.

На срещата с Разузнавач 2 пристига съветникът по национална сигурност на премиера Веселин Марков, който заявява следното: Представлявам о. р. ген. Атанас Атанасов. Последният възнамерява, при създалата се към момента обстановка в сектор сигурност, да назначи свои приближени хора на ръководни постове в службите за сигурност.

“Понеже не може да отстрани директора на Служба “Военна информация”, Атанасов е изявил претенции да има свой човек сред зам.-директорите, независимо от останалите политически партньори”, казва пред Разузнавач 2 Марков.

Съветникът на Денков дава още подробности: Вече са задействани процедурите в другите служби. Те с Атанасов имали човек за заместник-директор на СВР, но той бил отстранен. Визиран е Мартин Расийски.

Разузнавач 2 му обяснява, че позицията на четвърти зам.-директор на СВР е премахната, а на останалите вече има назначени титуляри.

Марков обаче контрира, че в скоро време ще бъде отстранен един от зам.-директорите на службата като “най-слабо звено”.
“От мен се искаше да дам съгласието си да бъда назначен на негово място. Разбира се, това щяло да се потвърди след лична среща с ген. Атанас Атанасов, който в момента бил ангажиран с политически разговори”, пише в рапорта си Разузнавач 2. Затова срещата с шефа на ДСБ щяла да се състои след няколко дни.

“Изразих съмнения, че към настоящия момент би могло да се окаже натиск върху директора на СВР и министъра на отбраната за подобни назначения”, пише разузнавачът.

Марков му отговаря, че ген. Атанасов имал лостове за оказване на влияние върху двамата, така че планът му да се реализира.
Марков разясни, че ще се иска оказване на съдействие при назначаване на “наши хора” в СВР, предоставяне в предварителен порядък на изпреварващи данни по конкретни теми, както и споделяне на сведения под формата на опорни точки...

Срещата с Разузнавач 1 е проведена между 14,15 и 15,10 часа в кафене “Ларгото”. Подобно на разговора с Разузнавач 2 Марков предлага поста на “зам.-директор на СВР по сигурността” и на другия служител. И Разузнавач 1 заявява, че тази длъжност е закрита, но Марков му обяснява, че това не е особен проблем.

“Подчертах, че кадрови промени в ръководството на службата, без съгласуване с директора на СВР, няма как да се приемат и осъществят, на което ми беше отговорено, че съществуват лостове, които ще осигурят положителна реакция на ген. Венев”, пише в рапорта си Разузнавач 1.

От него Марков иска “наблюдение на насоката на работа на службата”.

Генералът лично предложил Марков за съветник в МС

Веселин Марков (с голата глава) и Иван Драшков (с мустаците) на погребението на ген. Любен Гоцев. Снимка: в. "Филтър" 

Атанас Атанасов обявил, че назначението на Веселин Марков като съветник на Николай Денков е по негова препоръка, явно и за шеф на ДАНС, гласят медийни публикации.

Марков е бивш шеф на Дирекция “Икономическа и финансова сигурност в НСС-ДАНС, после зам.-директор на агенцията. Бе съветник на Атанасов в НС, а след сформирането на кабинета на “сглобката” бе уреден за съветник на Денков по националната сигурност. Дори след скандала със СВР си остана на поста. Според запознати не е “съветник”, а човек, който контролира премиера в оставка Николай Денков.

От години се разпространява информация за това, че Веселин Марков e дясна ръка на влиятелния бивш шеф на контраразузнаването Иван Драшков.

И тримата бивши контаразузнавачи Атанасов, Драшков и Марков, са колеги от времената на Националната служба за сигурност (НСС).

Драшков става негласен лидер на кръга “Монтерей” след генерал Любен Гоцев. Заедно с Марков те не пропускали клубните сбирки. Виждани са заедно и по погребения на величия от кръга.

В кръга “Монтерей” членуват бивши мастити членове на ДС и ченгета на високи длъжности и магистрати, които дърпат задкулисно конците на политици и крупни бизнесмени, редят и бутат правителства и контролират бизнес за милиарди.

Именно Драшков и Марков са сочени и като архитектите на делото “Октопод”, по което Алексей Петров бе напълно оправдан през 2018 година. То приключи окончателно през 2021 година, след като прокуратурата не обжалва потвърдената и на втора инстанция оправдателна присъда.

В публикации се посочва още, че Веселин Марков е бил близък и до покойния Младен Мутафчийски, с оръжеен бизнес за милиони.
Пише и че той стои зад изтичането на записа “Ало, Ваньо” с покойния шеф на митниците Ваньо Танов и тогавашния премиер Бойко Борисов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения