Атина остава бдителна и готова да си сътрудничи с партньори и съюзници за справяне с потенциален сценарий, включващ очертаването на изключителна икономическа зона (ИИЗ) между Турция и Сирия – ход, който може да подкопае интересите на Република Кипър в Източното Средиземноморие, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и кипърският президент Никос Христодулидес са информирали европейските си колеги за текущите дискусии относно възможно споразумение за ИИЗ между Турция и Сирия. След срещата на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък двамата лидери подчертаха, че подобно споразумение може да пренебрегне неоспоримите суверенни права на Кипър. Мицотакис обаче поясни, че тези дискусии в момента са спекулативни и се основават на съобщения в медиите, като същевременно напомни, че Европейският съюз вече обяви споразумението за морските граници между Турция и Либия от 2019 г. за невалидно и в нарушение на международното право.
За Атина цялата дискусия по същество остава преждевременна, предвид нестабилната ситуация на място в Сирия. В страната липсва окончателна структура на управление, дори в преходна форма, и остават значителни въпроси относно нейната вътрешна организация. Говорейки преди срещата в Брюксел, Мицотакис потвърди подкрепата си за териториалната цялост на Сирия и се застъпи за „приобщаващо правителство, което ще подкрепя и защитава правата на религиозните малцинства“. Той също така подчерта, че Европа трябва да говори с един глас по въпроси, засягащи Сирия, като Гърция е готова да играе централна роля в оформянето на подхода на блока. Атина планира да отговори на тези опасения в рамките на ЕС.
Никозия също поддържа позиция на дипломатическа бдителност, използвайки предишния си опит в противодействието на маневрите на Анкара. Турция и преди се е опитвала да наруши установените споразумения между Кипър и Египет или Израел. Стратегията на Анкара да привлече близкоизточните крайбрежни държави с благоприятно очертаване на морските зони има за цел да осигури достъп до северната половина на Източното Средиземноморие. В миналото Турция неуспешно се опита да предложи незаконно сегменти от ИИЗ на Кипър на Египет и Израел.
Рухването на режима на Асад и замяната му с несигурна алтернатива даде на Турция претекст да настоява за разграничаване на ИИЗ със Сирия. Това е в съответствие с дългогодишното максималистично твърдение на Анкара, че Кипър, като остров, няма право на изключителна икономическа зона или континентален шелф. Тази позиция ще позволи на Турция да претендира за морски зони не само като държава със съседни брегове, но и с противоположни. Анкара по същество се стреми да твърди, че морската зона на запад от полуостров Карпас в окупираната от Турция северна част на Кипър попада под турска юрисдикция.
Този подход, основан на изкривеното тълкуване на морското право от страна на Турция, отразява противоречивия меморандум между Турция и Либия, който Анкара продължава да насърчава въпреки съмнителната му законност. В неделя Катимерини съобщи за намеренията на Турция, които скоро бяха потвърдени от изявления на турски фигури, включително пенсионирания контраадмирал Чихат Яйджъ и бившия министър на отбраната Хулуси Акар.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш