Африка се дели на две по-бързо, отколкото се смяташе

Земята бучи под африканския континент. Африка може да се разпадне на две по протежение на разрив с дължина повече от 3200 километра и да образува шести океан в точката на счупване. А това сега очевидно се случва по-бързо, отколкото се смяташе досега.

Причината е разместването на тектоничните плочи, които са в постоянно движение. Първите признаци за това бяха очевидни още през 2005 г., когато в етиопската пустиня се отвори пукнатина с дължина над 50 километра. След това през 2018 г. се появи следващият кратер - в Кения. Там пукнатината в земята беше дълбока 15 метра, широка 20 метра и дълга няколко километра.

Този процес се дължи на големият африкански разлом и е започнал преди 30 милиона години: Африканската плоча се счупва от източната си страна, създавайки нова тектонска плоча - така наречената Сомалийска плоча. Сега ефектите стават все по-очевидни на земната повърхност.

Доскоро учените смятаха, че ще са необходими 5 до 10 милиона години, за да се отдели нов континент от мегапукнатината, но според последните открития това изглежда се случва много по-бързо.

Синтия Ебингер, геоучен от университета Тулейн в Ню Орлиънс, каза пред dailygalaxy.com: „Скъсихме времевата рамка до около милион години, вероятно дори наполовина“. Тя обяснява, че голямо сеизмично събитие като земетресение може да ускори процеса, въпреки че остава предизвикателство точното прогнозиране на такива събития. И докато всичко това изглежда изключително далеч в човешкото време, то в геологична гледна точка всичко се случва прекалено бързо. 

Всяка година разломът се разширява с между 0,8 и 2,5 сантиметра. Сомалия, Етиопия, Танзания и половината Кения в крайна сметка ще образуват огромен остров край бреговете на Африка. Държави без излаз на море като Замбия и Уганда, от друга страна, ще получат брегова линия.

През 2023 г. проучване на учени от Американския университет на Вирджиния Тех потвърди теорията, че масивни магмени потоци под земната кора са отговорни за пукнатината.

Използвайки компютърен модел, беше изчислено, че изместването на тектоничните плочи може да се отдаде на така наречения африкански суперплюм. Това е възходящ поток от изключително гореща скала от най-дълбоките части на земната мантия, която притиска земната кора отдолу.

Така наречените мантийни струи многократно предизвикват вулканични изригвания по целия свят. Суперплюмите са още по-големият вариант и поради тяхната маса и топлина могат също да повлияят на климата и тектоничните движения - какъвто е сега случаят под Африка.

Там се намира най-големият суперплюм в света. Под Етиопия течната скала се издига на дълбочина от десет километра под повърхността и отслабва земната кора.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят